FAQ

Tutaj znajdziesz informacje o tym, jak zaplanować instalację okna dachowego, jak je zarejestrować, abyś mógł cieszyć się najdłuższą gwarancją na rynku i kilka wskazówek, jak ją później utrzymać.

JAK ZAPLANOWAĆ DOŚWIETLENIE POMIESZCZENIA?

Przed zakupem okna dachowego należy rozważyć plan wewnętrzny i zewnętrzny domu, ergonomię oraz doświetlenie pomieszczenia. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Rozmiar okna dachowego
  • Liczba okien dachowych
  • Usytuowanie okien dachowych
  • Kształt wnęki przyokiennej

Taka sama powierzchnia okna zagwarantuje więcej naturalnego światła!

Większe okna przepuszczają więcej światła dziennego, warto jednak rozważyć opcję zastosowania większej liczby mniejszych okien, aby uzyskać lepszy efekt ogólny.

LICZBA OKIEN

W przypadku zastosowania jednego okna dachowego światłem naturalnym będzie oświetlone ok. 46% pomieszczenia. W przypadku zastosowania dwóch okien dachowych o tej samej łącznej powierzchni światłem naturalnym będzie oświetlone ok. 48% pomieszczenia.

W przypadku zastosowania czterech okien dachowych o tej samej łącznej powierzchni, rozmieszczonych jednak bardziej równomiernie, światłem naturalnym będzie oświetlone ok. 65% pomieszczenia!

ODPOWIEDNI KSZTAŁT WNĘKI PRZYOKIENNEJ

Jeżeli wnęka będzie ułożona pionowo pod oknem, a poziomo nad oknem, uzyskamy lepsze oświetlenie. Nieodpowiedni kształt wnęki przyokiennej blokuje ujście gorącego powietrza i stwarza ryzyko kondensacji. Jeśli kształt wnęki jest właściwy, gorące powietrze swobodnie krąży po pomieszczeniu.

Mocowanie okien dachowych do krokwi

Przed wybraniem rozmiaru okna należy wziąć pod uwagę kwestię strukturalnej integralności dachu. W większości dachów można zamontować okna dachowe, jednak w wielu z nich wiąże się to z ingerencją w konstrukcję więźby dachowej. W tych przypadkach należy korzystać z rozwiązań gwarantujących integralność konstrukcji dachowej. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, który element więźby można i w jaki sposób przeciąć, należy przerwać pracę i zasięgnąć porady fachowca.

Zewnętrzny wygląd domu

Przede wszystkim należy określić usytuowanie okien dachowych względem istniejących już okien oraz znaleźć równowagę między potrzebą oświetlenia wewnętrznego, a architekturą zewnętrzną. Po odpowiednim uwzględnieniu tych kwestii zamontowane okna będą nie tylko odpowiednio prezentować się na zewnątrz, ale również dobrze służyć użytkownikom wewnątrz domu.

Im mniej stromy dach, tym dłuższe okno

Wybór odpowiedniego rozmiaru okna zależy od nachylenia dachu. Jeśli nachylenie to jest małe, okno dachowe powinno mieć większą wysokość, aby zapewnić taką samą widoczność jak w przypadku domu o większym nachyleniu dachu. Oprócz rozmiaru okna dachowego należy również rozważyć wysokość, na której powinno być ono zainstalowane.

Nie ma jednego „odpowiedniego” rozmiaru ani jednego „właściwego” miejsca dla okna. Okno zawsze należy umieścić tam, gdzie będzie to funkcjonalne i wygodne dla użytkowników.

Aby widok był ten sam, w przypadku dachu o mniejszym nachyleniu okno powinno mieć większą wysokość niż w przypadku dachu o większym nachyleniu.

Bezpieczeństwo w trakcie instalacji

W warunkach normalnych montaż okna dachowego odbywa się wewnątrz domu, dlatego rusztowanie nie jest potrzebne. Jednak, jak na wszystkich budowach, istnieje niebezpieczeństwo, że jakiś przedmiot (młotek, dachówki, itd.) może spaść z dachu.

Proponujemy, aby nigdy nie zostawiać żadnego przedmiotu na zewnętrznej powierzchni dachu, oraz w razie niebezpieczeństwa odgrodzić miejsce, aby obniżyć ryzyko do minimum. Zaleca się zakładać maskę ochronną i okulary ochronne przy cięciu dachówek lub innych materiałów pokrycia dachowego.

Jak dbać o okna dachowe?

Okna dachowe nie wymagają specjalnej konserwacji, należy jedynie regularnie czyścić szybę oraz raz w roku odnowić pokrywającą drewno powłokę lakieru (w przypadku gdy okno zostało zainstalowane w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności). Każde okno dachowe można obrócić o 165 stopni, aby podczas czyszczenia mieć łatwy dostęp do szyby zewnętrznej. Ponadto w oknach Dakea Better PVC, Dakea Best, Dakea Best PVC i Dakea Ultima zastosowano samoczyszczącą powłokę Titan Glass!

Pakiet szybowy Titan Glass jest znacznie mniej podatny na zabrudzenia.
Na powierzchnię szyby nakładana jest bezpośrednio specjalna mikroskopijna warstwa dwutlenku tytanu, która pod wpływem działania promieni słonecznych uruchamia dwuetapowy proces:

  • Inicjuje proces fotokatalizy, podczas którego dwutlenek tytanu — w reakcji na promienie ultrafioletowe emitowane przez Słońce — powoduje rozpad zanieczyszczeń pochodzenia organicznego.
  • Umożliwia spłynięcie rozłożonych zanieczyszczeń wraz z deszczem, dzięki czemu konserwacja okien staje się bezproblemowa i przyjazna dla środowiska!

Ponadto pakiet szybowy Titan Glass szybciej schnie, nie ma widocznych smug i pozwala cieszyć się widokiem rozpościerającym się za oknem.

Elementy drewniane można czyścić również ciepłą wodą z mydłem, należy jednak pamiętać o tym, że zbyt częste czyszczenie może zwiększyć potrzebę odnowienia powłoki lakieru.

Należy pamiętać o ponownym polakierowaniu okna, co jest uzależnione od wilgotności powietrza w pokoju. Do tego celu można użyć dowolnego lakieru na bazie wodnej, należy jednak zadbać o to, aby go równomiernie nanieść.

Zawias należy odpowiednio nasmarować, aby skrzydło okienne obracało się lekko.

Należy również wyczyścić rynienki dookoła okna, aby zapewnić swobodny odpływ wody deszczowej.

Konserwacja rolet

Rolety nie wymagają regularnej konserwacji. W razie potrzeby wystarczy jedynie przetrzeć je zwilżoną szmatką.

Konserwacja rolet zewnętrznych

Zalecamy okresowe czyszczenie rynien oraz obszaru wokół mechanizmu zwijania.

Nie ma potrzeby regularnego serwisowania rolety zewnętrznej w celu zapewnienia jej prawidłowego działania. Wystarczy używać jej rozsądnie, aby działała sprawnie przez wiele lat.

Konserwacja otwieracza elektrycznego

Do czyszczenia silnika należy używać zwilżonej szmatki i zwykłych środków myjących.

Otwieracz elektryczny nie wymaga specjalnej konserwacji, zaleca się jedynie raz w roku posmarować łańcuch smarem, aby zapewnić jego trwałość i równomierną pracę.

Wydłużona gwarancja

Zdobądź 20 lat gwarancji! Zarejestruj okno

W ramach systemu Next 20 Guarantee można skorzystać ze standardowej 10-letniej gwarancji albo z wyjątkowej, rozszerzonej do 20 lat gwarancji oferowanej bezpłatnie zarejestrowanym klientom!

Skorzystanie ze wspomnianej oferty nie wiąże się z żadnymi ukrytymi kosztami ani warunkami, wymaga jedynie zarejestrowania się przez Internet.

Dołącz do naszego newslettera!

Zostaw nam swojego maila i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i ciekawymi inicjatywami!