Porady

Adaptacja poddasza a łazienka – przewodnik

Przestrzeń na poddaszu stanowi ogromne pole do popisu w kwestii możliwości zagospodarowania go w celach użytkowych. Ze względu na specyfikę budowy wymaga ona zastosowania specjalnych rozwiązań, które pozwolą uczynić z niej wygodne miejsce do życia i funkcjonowania. jednym z największych wyzwań bez wątpienia jest łazienka. O czym pamiętać podczas adaptacji i jakie okna dachowe do łazienki sprawdzą się najlepiej? Przedstawiamy zbiór praktycznych informacji.

Jakie wybrać okna dachowe do łazienki na poddaszu?

Większość obaw związanych z doborem okien dachowych do łazienki na poddaszu wynika ze specyficznych warunków, panujących w tym pomieszczeniu. Ciągłe zmiany temperatury i obecność pary wodnej, będące wynikiem kąpieli, innych czynności higienicznych, czy też schnięcia prania, powoduje stałe unoszenie się w powietrzu wilgoci. Mając na uwadze powyższe zagrożenia, z reguły w łazience rekomenduje się instalowanie okien plastikowych. Rama wykonana z polichlorku winylu charakteryzuje się bowiem wyjątkowo wysoką odpornością na działanie wody, a także nie wymaga właściwie żadnej konserwacji. Nie oznacza to, że montaż modeli drewnianych w łazience na poddaszu jest całkowicie wykluczony. Okna dachowe Dakea wykonane są z najwyższej jakości budulca w postaci certyfikowanego drewna sosny nordyckiej, która w porównaniu do innych surowców tego typu, wyróżnia się niezwykła wręcz trwałością i wytrzymałością. Decydując się na ten wariant, należy jednak mieć na uwadze, że wymagają one szczególnej uwagi, regularnej pielęgnacji i konserwacji.

Montaż okien dachowych w łazience na poddaszu

Właściwe rozmieszczenie okien ma ogromne znaczenie w przypadku każdego pomieszczenia. Również w łazience warto dobrze przemyśleć ich usytuowanie, gdyż jest ono warunkiem nie tylko przytulnej przestrzeni, ale przede wszystkim funkcjonalności. Choć zamontowanie okna bezpośrednio nad prysznicem lub wanną wydaje się perspektywą niezwykle kuszącą, warto mieć na uwadze, że w tym miejscu najczęściej dochodzi do kondensacji pary wodnej, która następnie skrapla się na powierzchni okna. Jest to szczególnie niewskazane w przypadku, gdy decydujemy się na model drewniany. Warto nadmienić, że główny problem w postaci nadmiaru wilgoci w łazience można zredukować za sprawą odpowiedniej wentylacji. W związku z tym zdecydowana większość okien dachowych Dakea wyposażona jest w nawiewniki, wzmacniające swobodny przepływ powietrza. Należy pamiętać, że nie zastąpią one jednak wymaganej przepisami prawa sprawnej wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu. W przypadku, gdy okno zlokalizowane jest w trudno dostępnym miejscu, do którego ciężko się dostać, lub ze względu na charakterystykę pomieszczenie, zainstalowanie okna ze swobodnym dostępem jest niemożliwe, najlepiej sprawdzi się elektryczny otwieracz. Jest on kompatybilny z systemem inteligentnego zarządzania SOMFY TaHoma Switch i w pełni sterowany zdalnie za pomocą pilota. Ponadto posiada wbudowany czujnik deszczu, który automatycznie zamyka okno, gdy zaczynają się opady.

Aranżacja i akcesoria do okien dachowych w łazience

Oprócz podstawowych kwestii związanych z adaptacją łazienki na poddasze użytkowe nadchodzi również czas, aby zastanowić się nad końcową aranżacją. Aby w pełni wykorzystać potencjał i możliwości, które oferują nam okna dachowe w łazience, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria funkcjonalne i komfortowe. Przydatnym rozwiązaniem w wielu łazienkach na poddaszu jest markiza zewnętrzna. Zapewnia ona niezbędną prywatność i chroni przed nagrzewaniem pomieszczenia, jednocześnie przepuszczając światło dzienne do wnętrza. Jeśli zależy nam jednak na dodatkowym zabezpieczeniu i pełnej prywatności, warto rozważyć zakup rolety solarnej zewnętrznej SSR. Ten przyjazny środowisku, innowacyjny produkt wysokiej jakości wykorzystuje do działania energię słoneczną, redukuje hałas, zmniejsza nagrzewanie i znacząco podnosi komfort użytkowania pomieszczenia. W zależności od pakietu szybowego okna jest w stanie o 16% podnieść poziom izolacji termicznej, umożliwiając także przy tym wentylację i jednoczesne zacienienie, dzięki opcji otwarcia okna nawet przy zamkniętej rolecie. Jest kompatybilna z systemem smart home SOMFY TaHoma Switch. Innym sposobem na zapewnienie sobie komfortu i intymności w łazience na poddaszu jest roleta zaciemniająca DUA, która skutecznie blokuje dostęp światła, zapewniając efekt niemal pełnego zaciemnienia. Jest łatwa w montażu, wygodna w obsłudze i elegancka, ponieważ po zamontowaniu widoczna jest jedynie kaseta z prowadnicami, zakrywająca takie elementy jak wkręty montażowe. Innym rozwiązaniem jest żaluzja pozioma, która, mimo że nie zaciemnia całkowicie pomieszczenia, pozwala kontrolować ilość światła, które dostaje się do wnętrza. Wykonana jest z odpornego na wilgoć aluminium, dzięki czemu chętnie stosowana jest zarówno w kuchni, jak i właśnie łazience na poddaszu. Oba produkty objęte są dwuletnią gwarancją.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.