Porady

Czy da się ocieplić wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy stosuje się w celu doświetlenia nieużytkowanego pomieszczenia na poddaszu. Wyłazy dachowe jako proste i ekonomiczne konstrukcje montuje się więc w nieogrzewanych składzikach, suszarniach, czasem w poszyciu dachu garażu i w innych podobnych, nieprzeznaczonych do celów mieszkalnych miejscach. Czy montowany na nieużytkowanym poddaszu wyłaz dachowy należy ocieplić i czy jest to w ogóle możliwe?

Czym jest wyłaz dachowy i w jakim celu się go montuje?

Wyłazy dachowe to konstrukcje, których podstawowym zadaniem jest doświetlenie wnętrza znajdującego się na poddaszu.

Jest to więc w praktyce rodzaj prostego okna dachowego, o konstrukcji ograniczonej do funkcjonalności świetlika. Dzięki niemu do zlokalizowanego na strychu składziku może docierać naturalne światło, a osoba w nim przebywająca nie musi po omacku przeszukiwać zgromadzonych na poddaszu szaf czy półek.

Wyłazy dachowe to rozwiązania dedykowane do montażu w miejscach, w których nie przebywają na stałe ludzie, czyli wnętrzach nieocieplanych, dlatego są to okna dachowe pozbawione wysokich parametrów izolacyjnych.
Właściwości izolacyjne wyłazów nie są nawet badane, bo nie mają one znaczenia dla roli, jaką pełnią wyłazy dachowe.

Czy wyłaz dachowy można i powinno się ocieplić?

Chociaż wyłazy nie są stosowane we wnętrzach, w których na stałe przebywają lub mieszkają ludzie, zdarza się, że osoby zainteresowane ich montażem, zastanawiają się, czy powinno się ocieplić wyłaz dachowy i jak należy to zrobić.

Tymczasem odpowiedź na oba te pytania jest bardzo prosta – wyłaz dachowy nie potrzebuje ocieplenia i nie ma powodu, by podejmować próby ocieplenia tego rodzaju okna.
Ociepla się okna dachowe przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych, bo w nich wymagane są odpowiednio dobre warunki termiczne.

Porządne ocieplenie okna dachowego w pokoju, sypialni czy łazience na poddaszu jest koniecznością, ponieważ staranne jego wykończenie zapobiegnie stratom ciepła we wnętrzu i pozwoli ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem domu.

W przypadku wyłazu dachowego, który znajduje się w nieogrzewanym pomieszczeniu i montowany jest w nieocieplonym dachu, troska o jego ocieplenie jest więc zbyteczna.

Jakie cechy powinien mieć dobry wyłaz dachowy?

Chociaż wyłazy dachowe nie są konstrukcjami okiennymi o szczególnie skomplikowanej konstrukcji, a ich funkcja ogranicza się do naświetlenia poddasza, wybór wyłazu nie powinien być przypadkowy.

Wyłazy dachowe montujemy z myślą, że będą one dobrze służyły na strychu czy w garażu przez lata, a ich eksploatacja nie będzie przez ten czas kłopotliwa. Warto więc przy wyborze wyłazu dachowego wziąć pod uwagę jego trwałość i solidność wykonania.

Wyłaz dachowy powinien mieć ponadto odpowiedni rozmiar, który dobrać należy do wielkości doświetlanego pomieszczenia. Wyłazy dachowe mogą być otwierane do góry lub na bok i sposób otwierania wyłazu to kolejna rzecz, którą trzeba wziąć pod rozwagę przy jego zakupie.

Warto pamiętać, że boczne otwieranie wyłazu może np. uniemożliwić zainstalowana obok antena lub komin. Dobrze, aby wyłaz dachowy miał zamontowane specjalne ograniczniki, które zapobiegają zatrzaśnięciu się otwartego okna. Wyłaz dachowy koniecznie należy też dobrać do kąta nachylenia dachu, w którym będzie on montowany.

Gdzie można znaleźć dobrej jakości wyłaz dachowy?

Wyłazy dachowe o wysokiej trwałości i doskonałej jakości wykonania są jednym z rozwiązań oferowanych przez  Dakea, renomowanego producenta okien dachowych i akcesoriów do okien połaciowych.

Dostępne w różnych wariantach wyłazy dachowe marki Dakea to konstrukcje wykonane z impregnowanego sosnowego drewna, odpornego na upływa czasu i trudne warunki atmosferyczne. Wytwarzane przez Dakea wyłazy dachowe to rozwiązania przystosowane do montażu na dachach o nachyleniu od 0 do nawet 90 stopni.

Są to uniwersalne wyłazy dachowe odpowiednie do różnych typów poszycia dachowego, wśród których znajdują się modele o różnych rozmiarach oraz sposobach otwierania. Otwierane na bok wyłazy dachowe Dakea Control mają przy tym specjalne ograniczniki otwierania, a wyłazy dachowe Dakea Flex wyróżnia możliwość otwierania na dwa sposoby – do góry lub na bok. Wyłazy dachowe Dakea dostępne są w zestawie ze zintegrowanym kołnierzem paroprzepuszczalnym, który ułatwia i przyspiesza montaż wyłazu dachowego i jednocześnie pozwala zachować szczelność dachu.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.