Liczne zalety okien dachowych przyczyniły się do ogromnej popularności tego rozwiązania w nowoczesnym budownictwie. Okna połaciowe świetnie sprawdzają się zresztą zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach przemysłowych, co zgodnie potwierdzają ich użytkownicy. Trudno też o skuteczniejszy i bardziej ekonomiczny sposób na doświetlenie wnętrz na poddaszu niż okna dachowe. Czy warto zdecydować się na ich montaż i czy faktycznie okna połaciowe mają aż tak wiele walorów?
Okna dachowe pozwalają doświetlić poddasze, dzięki czemu w budynku można wygospodarować dodatkową przestrzeń użytkową. Ponieważ okna połaciowe dostarczają nawet 50% więcej światła naturalnego niż klasyczne okna fasadowe, poddasze, w którym zamontowane są okna dachowe, z powodzeniem może być wykorzystane zarówno jako miejsce do pracy, jak i wypoczynku. Okno dachowe w praktyce może zmienić nieużywany wcześniej strych w pełni funkcjonalną i komfortową przestrzeń, a pod dachem może zostać urządzone każde pomieszczenie: sypialnia, salon, pokój dzienny, łazienka czy kuchnia. Co więcej, ze względu na swoje usytuowanie okna połaciowe oferują ogromną swobodę aranżacyjną i trzeba przyznać, że ich montaż sprawia, że pomieszczenia na poddaszu zyskują zupełnie nowy, oryginalny charakter, stają się bardziej klimatyczne, przytulne i wygodne. Warto również zauważyć, że nowoczesne okna dachowe to konstrukcje o świetnych parametrach technicznych i funkcjonalnych, które w znaczący sposób poprawiają jakość życia w domu. Wybierając na przykład energooszczędne okna dachowe z podwójnym lub potrójnym pakietem szybowym, zyskuje się pewność, że dom jest odpowiednio chroniony przed stratami ciepła, a to przekłada się na niższe opłaty za ogrzewanie i pozwala ograniczyć emisję zanieczyszczeń do środowiska. Wysokiej jakości okno dachowe wyposażone w szyby ze specjalnymi powłokami pozwala również chronić poddasze przed nadmiernym nagrzaniem w lecie czy przed promieniowaniem ultrafioletowym, a okno połaciowe z systemami blokującymi dźwięki ogranicza hałas i zapewnia w domu przyjemną i spokojną atmosferę. Poddasze, w którym zainstalowano okna połaciowe, jest też miejscem bardziej intymnym – domownicy mogą czuć się w pełni swobodnie w domu, do którego nie zerka z zewnątrz nikt ciekawski. Okna dachowe doskonale też współtworzą system wentylacji w domu, zapewniając dopływ świeżego powietrza na poddasze.
Wady okien połaciowych wbrew przypuszczeniom niektórych osób wcale nie są liczne. Wszystko dlatego, że sposób konstruowania okien tego rodzaju bardzo się zmienił w ostatnim czasie i wiele zarzutów, które formułowano pod adresem okien dachowych nie mają już dziś racji bytu. Okna dachowe Dakea to starannie zaprojektowane, trwałe i odporne konstrukcje wykonane z doskonałej jakości materiałów, szczelne, odporne na trudne warunki atmosferyczne, obciążenie np. śniegiem, uszkodzenia, a do tego niezwykle wygodne w obsłudze i eksploatacji. Dawniej okna połaciowe kojarzono głównie z trudnościami przy ich otwieraniu, myciu, konserwacji, tymczasem nowe modele okien połaciowych obsługuje się wyjątkowo łatwo i bez problemów, a niektóre z nich można nawet otwierać zdalnie. Wysokiej jakości impregnowane drewno nie wymaga aż tak wielu zabiegów, a okna dachowe z PCV w zasadzie w ogóle nie potrzebują konserwacji. Mycie okien ułatwiają nowoczesne powłoki samoczyszczące, a obawy związane z niebezpieczeństwem łatwego rozbicia szyby i przypadkowego zranienia domowników skończyły się z chwilą pojawienia się na rynku hartowanych, laminowanych i drobiazgowo testowanych szyb, które montuje się w nowoczesne okna dachowe. Wady okien połaciowych związane np. z nadmiernym i uciążliwym ich parowaniem również odeszły w zapomnienie. Prawidłowy montaż okien w dachu, sprawnie działająca wentylacja w budynku czy wreszcie nawiewniki w konstrukcji okiennej pozwalają ograniczyć problem parowania okien do minimum. Pewnego rodzaju mitem jest też opinia, iż okna dachowe często są nieszczelne, mogą przyczyniać się do powstawania wilgoci i pleśni lub przeciekać. Ten problem absolutnie nie dotyczy okien nowej generacji, które tworzy się z elementów precyzyjnie do siebie dopasowanych i zapewniających 100% szczelności okna. Z nieszczelnością okna dachowego nie będzie też kłopotów, jeśli zostaną one prawidłowo zamontowane. Fachowo przeprowadzony montaż okna dachowego z użyciem idealnie dopasowanego kołnierza uszczelniającego to gwarancja, że okno połaciowe będzie szczelne, a zatem nie wpłynie negatywnie na kondycję ścian i dachu, a także nie stanie się źródłem strat ciepła.
Zdecydowanie tak! Okna połaciowe nadają wnętrzom niespotykanego uroku, poprawiają ich wygląd i podnoszą komfort miejsc, w których zostaną zamontowane. Okno połaciowe to także ciekawy element dekoracyjny, który jednocześnie pozwala cieszyć się pięknymi widokami przyrody czy usianego gwiazdami nieba. Okna dachowe montuje się dość łatwo, szybko i prace te nie wymagają zbyt dużej ingerencji w konstrukcję dachu. Okna połaciowe są też bardzo uniwersalne i nadają się do montażu w dachach o różnym poziomie nachylenia oraz przy zastosowaniu różnych typów pokrywy dachowej. Warto też zauważyć, że okno dachowe to zdecydowanie mniej atrakcyjna droga do wnętrza budynku dla włamywacza, szczególnie jeśli okno na poddaszu wyposażone jest dodatkowo w roletę zewnętrzną…
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.