Porady

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Energooszczędność to jeden z najważniejszych trendów w budownictwie ostatnich lat. Oszczędność energii ma przecież bezpośredni wpływ nie tylko na kwestię finansową w postaci obniżonych rachunków, ale także kondycję planety i środowiska naturalnego. W przypadku okien jednym z kluczowych parametrów jest współczynnik przenikania ciepła.

Co warto o nim wiedzieć i jakie ma znaczenie przy zakupie okien? Odpowiedzi poznasz w poniższym artykule.

Współczynnik U(w) - parametr przenikania ciepła okna

Wybierając okna do domu, warto zwrócić uwagę na ich kluczowe parametry, które nie pozostają bez znaczenia dla aspektu ekonomicznego i komfortu użytkowania.

Jednym z najważniejszych kryteriów jest stopień termoizolacyjności danego produktu, wyrażany za pomocą wskaźnika "U". Jego wartość wynika ze specjalnego wzoru, na który składają się elementy takie jak m.in. pole powierzchni ramy okiennej, powierzchnia szyby, współczynnik przenikania ciepła oszklenia i ramy, czy liniowy współczynnik przenikania ciepła.

Obliczona wartość współczynnika zapisywana jest symbolem U(w) i określa ilość ciepła, przepływającego przez metr kwadratowy okna przy różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia na poziomie 1 K. Wynika z tego jasna konkluzja, że im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym wyższa energooszczędność domu.

Konstrukcja okna, a stopień przenikania ciepła

Na stopień izolacyjności cieplnej danego okna składa się kilka czynników. W kontekście konstrukcyjnym wpływ ma praktycznie każdy element:

  • Szyby – to powierzchniowo największe miejsce, w którym mogą pojawić się straty ciepła. Z tego względu energooszczędne okna dachowe DAKEA wykonane są z pakietów dwu- oraz trzyszybowych, z komorami wypełnionymi kryptonem lub argonem, co stanowi naturalną barierę termoizolacyjną.
  • Rama – drugi najważniejszy element. W przypadku okien PCV używa się profili wielokomorowych wzmocnionych profilami stalowymi i wypełnionymi dodatkowo specjalnym materiałem termoizolacyjnym. W przypadku okien drewnianych rama wykonana jest z kilku warstw klejonego drewna, przy czym należy zauważyć, że samo drewno ma właściwości termoizolacyjne.
  • Montaż – kolejny z ważnych czynników, warunkujących wysoki stopień energooszczędności danego okna. W przypadku okien połaciowych najlepszą izolacyjność zapewnia kołnierz ze spienionego polietylenu IFC, który nie tylko redukuje utratę ciepła wokół ramy okiennej, ale także przyspiesza i ułatwia “ciepły” montaż.
  • Uszczelki – we wszystkich modelach okien dachowych Dakea zastosowano system zgrzewanych uszczelek w narożnikach. Zapewnia on najlepszy współczynnik przenikania powietrza oraz ogranicza niepotrzebne straty energii cieplnej.

Przepisy prawne, dotyczące ciepłego montażu

Warstwowy sposób montowania okien nazywany jest potocznie ciepłym, i zapewnia odpowiednie uszczelnienie warstwy izolacyjnej. Co ciekawe, występują pewne regulacje prawne, które go dotyczą. Decydując się na budowę domu lub wymianę okien w budynku już stojącym należy spełnić pewne normy w zakresie izolacji termicznej.

W nowo powstałych budynkach montaż okien energooszczędnych jest obowiązkowym wymogiem, w przypadku wymiany stolarki okiennej w starych domach można z kolei skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala odliczyć koszt wymiany okien podczas rocznej deklaracji PIT.

Innym sposobem jest dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze", które umożliwia ubieganie się o zwrot nawet 90% poniesionych kosztów. Warunkiem są wówczas okna, spełniające konkretne wymogi techniczne oraz zainstalowane zgodnie z zasadami ciepłego montażu

Ultima Energy

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła?

Regulacje prawne wymagają od producentów okien podania do wiadomości informacji na temat współczynnika przenikania ciepła w przypadku danego produktu. Jest to o tyle istotne, że pozwala w sposób obiektywny ocenić przed zakupem stopień termoizolacyjności konkretnego okna. Ma to bezpośredni wpływ na energooszczędność domu, a tym samym zużycie energii, temperaturę w pomieszczeniach oraz wysokość rachunków.

Okna dachowe Dakea wyprodukowane są z drewna lub PCV, występując zarówno w wersjach dwu-, jak i trzyszybowych. Najwyższy standard dopełnia między innymi wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła, chociażby U(w) = 1,1 [W/m2K] w oknach dachowych Good Energy PVC, czy też doskonały parametr U(w) =1.0 W/m2K w Ultima Energy PVC.

Choć inwestycja w energooszczędne okna może wydawać się kosztowna, warto zdać sobie sprawę, że jest to zaledwie jednorazowy wydatek. Zwraca się on w ciągu kilku lat, pozwalając zaoszczędzić w latach kolejnych, a także znacząco zwiększając komfort domowników i mając pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.