Porady

Dlaczego okna dachowe parują od wewnątrz?

Być może wraz z nadejściem jesiennych i zimowych chłodów zauważyłeś, że zamontowane na poddaszu okna dachowe parują od wewnątrz, a na powierzchni szyby skrapla się woda? Może nawet obawiasz się skutków tego zjawiska lub podejrzewasz, że okno połaciowe, które wybrałeś, jest wadliwe? Musisz więc koniecznie wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków zjawisko parowania okien połaciowych nie jest niczym nadzwyczajnym ani groźnym. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego okna dachowe się „pocą” i czy należy się tym niepokoić.

Dlaczego okna parują od wewnątrz, a okna dachowe są szczególnie na to zjawisko podatne?

Podobnie jak standardowe okna, okna połaciowe parują przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz robi się zdecydowanie chłodniej, niż we wnętrzu budynku. To właśnie duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a zewnętrznym otoczeniem jest główną przyczyną „pocenia się” okien. Czynnikiem wywołującym parowanie okien jest w zdecydowanej większości przypadków nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Mechanizm tego zjawiska jest dość prosty: wilgotne i ciepłe powietrze w pomieszczeniu na poddaszu schładza się w kontakcie z zimną szybą, osadza się na niej i skrapla. Jeśli wilgotność powietrza na poddaszu jest zbyt duża, okna dachowe parują od wewnątrz znacznie częściej niż okna elewacyjne, ponieważ są one umieszczone wysoko, a ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki zawsze unosi się ponad chłodniejsze i wędruje pod dach. Osadzaniu się pary wodnej na oknach połaciowych sprzyja dodatkowo fakt, iż okna dachowe nie są ustawione w pionie, a na powierzchniach skośnych i poziomych parowanie jest znacznie ułatwione. Koniecznie jednak, poszukując odpowiedzi na pytanie: dlaczego okna dachowe się „pocą” i parują od wewnątrz w czasie zimy, należy pamiętać, że jest to zjawisko zupełnie naturalne, nie wiąże się z wadliwą konstrukcją okna i zazwyczaj nie wymaga pilnej interwencji. Podobnie, jeśli okna połaciowe parują od zewnątrz, nie należy traktować tego zjawiska jako powodu do niepokoju. Parowanie szyby okiennej od zewnątrz nie wpływa na szczelność okna dachowego, nie wiąże się też z żadnym jego defektem, a nawet przeciwnie – dowodzi jego dobrych właściwości termicznych i potwierdza, że szyby zamontowane w oknie połaciowym mają wysoką zdolność do zatrzymywania ciepła wewnątrz, a więc chronią dom przed zbędnymi stratami ciepła podczas chłodnych i mroźnych dni. Są jednak sytuacje, gdy parowanie okien dachowych wymaga zdecydowanego działania lub przynajmniej zastosowania pewnych środków zaradczych.

Kiedy parowanie okna dachowego wymaga reakcji?

Parowanie okna dachowego od wewnątrz i od zewnątrz nie oznacza wady okna. Inaczej jest w przypadku, gdy kondensacja pary wodnej i jej skraplanie dotyczy przestrzeni międzyszybowej. Para wodna i woda gromadząca się między szybami mogą wskazywać na rzadką usterkę konstrukcyjną okna dachowego, którą należy zgłosić jego producentowi. Specjaliści będą w takim przypadku mogli prawidłowo ocenić sytuację oraz zaoferować odpowiednią pomoc. Warto również pamiętać, że chociaż parowanie okna połaciowego od wewnątrz jest sporadycznie spotykanym zjawiskiem i nie należy go zupełnie bagatelizować. Jeśli okna dachowe parują regularnie i bardzo intensywnie to oznacza że pomieszczenie nie spełnia warunków użytkowania zapisanych w odpowiednich normach budowlanych. Skraplająca się woda może m.in. zaszkodzić kondycji ścian, przyczynić się do zniszczeń podłogi czy wyposażenia. Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu wywołująca nadmierne parowanie okien może spowodować rozwój grzybów i pleśni, a te są nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niezwykle niebezpieczne dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu zajętym przez grzyby. Pleśń obecna w domu wytwarza silne toksyny, może wywoływać wiele poważnych chorób, powodować bóle głowy, alergie, a nawet uszkodzić układ nerwowy. Okna dachowe parują, gdy powietrze na poddaszu jest zbyt wilgotne lub cyrkulacja powietrza we wnętrzu budynku nie odbywa się prawidłowo. Można więc i należy odpowiednio przed taką sytuacją się zabezpieczyć.

Jak zapobiegać parowaniu okna dachowego?

Jeszcze przed montażem okna dachowego należy zadbać o to, by bezpośrednio pod oknem znalazło się jakieś źródło ciepła, np. grzejnik lub odpowiednio zagęszczone rurki od ogrzewania podłogowego. Jednym z kluczowych elementów jest odpowiedni kształt wnęki szpaletowej pod oknem zapewniający swobodny ruch powietrza pod całą szybą. Kolejną bardzo ważną sprawą jest zapewnienie odpowiednich strumieni powietrza przepływu powietrza w pomieszczeniach na poddaszu. Niezależnie więc, czy mowa o pokoju dziennym, łazience czy suszarni, pamiętajmy, by pokoje na poddaszu regularnie wietrzyć i zadbać o dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku. Szczególnie ważne jest to, by przewietrzyć pomieszczenia po takich czynnościach jak prasowanie, suszenie prania, kąpiel czy gotowanie. W kuchniach warto ponadto stosować okapy, które skutecznie usuwają nadmiar wilgoci przez przewód kominowy, niepożądane substancje i zapachy z pomieszczenia. Zgodnie z polskimi normami budowlanymi każde pomieszczenie na poddaszu musi być wyposażone w otwór wentylacyjny, który sprawnie usuwa zużyte powietrze z pomieszczenia. Odpowiednią wentylację w na poddaszu pomogą zapewnić także okna dachowe z nawiewnikami. Tego typu rozwiązania od lat stosujemy w oknach naszej produkcji, by zapewnić wybierającym okna dachowe DAKEA maksymalny komfort ich użytkowania oraz ich bezproblemową eksploatację.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.