Porady

Domowe biuro na poddaszu – jak funkcjonalnie zaplanować przestrzeń?

W dzisiejszych realiach mnóstwo osób ma możliwość wykonywania pracy zdalnie, w związku z czym decyduje się na wydzielenie gabinetu we własnym domu. Biuro na poddaszu daje ogrom możliwości do rozplanowania przestrzeni w taki sposób, aby była ona w pełni funkcjonalna i estetyczna. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji tego pomieszczenia.

Biurko pod skosem w domowym gabinecie

Tak, jak sercem sypialni jest łóżko, tak biurko stanowi najważniejszy element domowego gabinetu. Jest ono miejscem pracy, któremu powinniśmy poświęcić szczególnie dużo uwagi i wokół niego planować pozostałą część aranżacji. Biurko pod skosem to optymalne rozwiązanie w biurze domowym na poddaszu, zapewniające doskonałą ergonomię pracy i wykorzystanie przestrzeni. Przyjmuje się, że nie powinno stać dalej niż około metr od okna, gdyż pozwala to wykorzystanie naturalnego światła dziennego, dostęp do świeżego powietrza, ale także na oderwanie co jakiś czas zmęczonych oczu od monitora lub dokumentów i chwilę relaksu patrząc na zewnątrz. Jeśli układ pomieszczenia na to pozwala, najlepiej jest ustawić biurko bokiem do okna. W ten sposób uzyskamy komfortowe, dobrze oświetlone miejsce do pracy w dzień, a jednocześnie unikniemy odbijania się promieni słonecznych od ekranu czy rażenia prosto w oczy.

Rozmieszczenie okien dachowych w biurze na poddaszu

Celem nowoczesnych budynków jest zapewnienie jak najlepszego bilansu energetycznego. Aby go uzyskać, należy zamontować wysokiej jakości energooszczędne okna dachowe, a także umiejętnie wykorzystać energię słoneczną.

Jeśli urządzamy biuro na poddaszu w pokoju z ekspozycją na południe, zapewniamy sobie doskonały dostęp do naturalnych promieni słonecznych. W pomieszczeniach, które mocniej się nagrzewają, warto pomyśleć o oknach o lepszych parametrach termoizolacyjnych np. Dakea Ultima Energy, które w znacznym stopniu blokują promieniowanie cieplne, dzięki m.in bardzo dobremu współczynnikowi przenikania ciepła U(w)=0,9 [W/m2K]. Okna te również znacząco ograniczają straty ciepła w chłodniejszych miesiącach.

Wówczas kłopotliwy może być jednak ich nadmiar, prowadzący do przegrzania wnętrza. W takim wypadku najlepiej jest wyposażyć okna dachowe w solarną roletę zewnętrzną Dakea, która nie tylko zapewnia mniejsze nagrzewanie i zacienienie, ale także redukuje hałasy z zewnątrz. Innym rozwiązaniem jest markiza termoizolacyjna, która również chroni przed nagrzaniem, jednak nie ogranicza widoku, łagodnie przepuszczając odpowiednią ilość światła.

okna dachowe modułowe

Biuro na poddaszu - planowanie przestrzeni z wykorzystaniem skosów

Chcąc maksymalnie wykorzystać przestrzeń na poddaszu, najlepsze, co można zrobić, to wykorzystać naturalnie występujące w nim skosy. Biurko, będące sercem gabinetu, należy ustawić frontem lub bokiem do okna dachowego. Lepiej zrezygnować z dużych i topornych mebli, a zamiast nich postawić na odpowiednio skrojone meble na wymiar, komody i regały, które pozwolą optymalnie urządzić wnętrze. Pod skosem świetnie sprawdzi się również wygodna sofa czy różnego rodzaju stoliki.

Biuro domowe na poddaszu warto ożywić kolorem. Chcąc stworzyć przestrzeń, sprzyjającą koncentracji i myśleniu, najlepiej postawi na stonowane, neutralne barwy w kolorach ziemi. Świetnie sprawdzą się także wszelkie błękity, brązy, zgaszone zielenie oraz wszelkie odcienie szarości. Dobrze oświetlony i zaprojektowany gabinet na poddaszu zapewni w pełni komfortowe i funkcjonalne miejsce do pracy w domowym zaciszu.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.