Porady

Grzejniki na poddaszu a okna dachowe – o czym warto pamiętać?

Grzejniki na poddaszu pełnią wyjątkowo ważne funkcje. Grzejnik na poddaszu zapewnia pożądaną temperaturę we wnętrzu i chroni przed jego wyziębieniem w czasie chłodnych miesięcy. Jednak to nie wszystko. Grzejniki montowane w pomieszczeniach, w których znajdują się okna dachowe, mają też wpływ na cyrkulację powietrza, a w konsekwencji na komfort użytkowania pomieszczeń zlokalizowanych na strychu, a nawet kondycję okien i ścian. Podpowiadamy, jakie grzejniki na poddasze wybrać i o czym należy pamiętać przy ich zakupie i instalacji.

Grzejnik na poddaszu – jaka jest jego rola?

Grzejniki na poddaszu zapewniają optymalny komfort termiczny w pomieszczeniach na strychu i to jest ich główne zadanie. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko moc grzejnika ma wpływ na to, jak ciepło będzie w rzeczywistości na poddaszu. Równie ważna jest ich lokalizacja. Właściwe rozmieszczenie źródeł ciepła w ogrzewanych pomieszczeniach, niezależnie od tego, czy są to pokoje na poddaszu, czy niższych kondygnacjach, ma zawsze wpływ na wydajność i efektywność ogrzewania oraz jego finalny koszt. Grzejniki na poddaszu zawsze należy montować na najchłodniejszej, a więc zewnętrznej ścianie, a przy tym lokować je pod oknem. To w tym miejscu straty ciepła na poddaszu są największe, a grzejnik może te ubytki najskuteczniej zrekompensować. Na zewnętrznej ścianie z oknem najlepiej też cyrkuluje powietrze, które ogrzane przez grzejnik może następnie swobodnie i równomiernie rozchodzić się po całym pomieszczeniu. Zamontowanie grzejnika ma dodatkowo szczególne znaczenie w przypadku wnętrz, w których znajdują się okna dachowe. Zamontowane wysoko i często pod skosem okna połaciowe są bowiem bardziej narażone na parowanie oraz kondensację pary wodnej na ich powierzchni.

Grzejniki na poddaszu a parowanie okien dachowych

Okna dachowe, zwłaszcza te o najlepszych właściwościach termicznych i niskim współczynniku przenikania ciepła, mogą parować od wewnątrz, gdy w pomieszczeniu na poddaszu zapanuje zbyt wysoka wilgotność lub w przypadku, gdy wentylacja w pomieszczeniu jest niewydajna. To również z tego powodu grzejnik na poddaszu powinien znaleźć się pod oknem. Skraplanie się pary wodnej na oknach dachowych jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, powstającym jako efekt różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem a zewnętrznym otoczeniem. To właśnie ta różnica powoduje, że para wodna skrapla się na chłodniejszej powierzchni w pomieszczeniu, czyli na szybie okna dachowego. Prawidłowa wentylacja oraz odpowiednio rozmieszczone grzejniki na poddaszu skutecznie mogą zapobiegać zjawisku nadmiernego parowania okien od wewnątrz. Parowania okna nie powinno się lekceważyć, jeśli ma ono charakter intensywny i regularny. Woda skraplająca się w dużych ilościach może zaszkodzić kondycji ścian, podłogi czy mebli. Zbyt duża wilgotność na poddaszu może również przyczynić się do rozwoju nieestetycznych, a przede wszystkim bardzo niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Jak więc poprawnie dobrać grzejniki na poddasze, pamiętając, zarówno o właściwym ich rozmieszczeniu we wnętrzu, jak i o różnych ograniczeniach poddasza?

Jak dobrać grzejniki na poddasze?

Skoro grzejniki na poddaszu zasadniczo montuje się pod oknem dachowym, wybrany do wnętrza grzejnik na poddaszu musi być dostosowany przede wszystkim do wysokości ścianki kolankowej. Aby zapewnić grzejnikowi wystarczająco dużo miejsca do jego wydajnej pracy, należy umieścić go co najmniej 10 cm powyżej powierzchni podłogi. Niezależnie więc, czy zdecydujemy się na popularne grzejniki płytowe, czy żeberkowe, powinny one mieć odpowiednią wysokość. Powinno się również zadbać o to, aby grzejnik na poddaszu nie przylegał bezpośrednio do ściany oraz nie przysłaniały go meble lub grube zasłony, bo to znacząco ograniczy efektywność jego pracy. Grzejniki na poddasze muszą też mieć poprawnie dobraną moc. Lepiej, by była ona wyższa niż niższa, a jeśli grzejnik na poddaszu zostanie zamontowany na ściance wewnętrznej lub zabudowany, jego moc powinna być o 10-20% wyższa od standardowej. Moc grzejnika dobiera się, biorąc pod uwagę m.in. powierzchnię pomieszczenia, poziom izolacji cieplnej budynku, ilość i właściwości okien, przeznaczenie wnętrza (np. łazienka wymaga grzejnika o większej mocy, a kuchnia o mniejszej itd.). Wyliczenia powinien przeprowadzić projektant instalacji. Pomocne mogą być też kalkulatory do szacunkowego obliczania mocy grzejników. Przy bardzo niskiej ściance kolankowej warto rozważyć grzejniki konwektorowe lub montowane we wnękach w podłodze grzejniki kanałowe. Oba wspomniane typy to doskonałe grzejniki na poddasze – są równie wydajne, jak klasyczne, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, nie przesłonią okna i przy tym świetnie się prezentują. Warto jednak wiedzieć, że ogrzewanie tego rodzaju najlepiej sprawdzi się w nie za wysokich pomieszczeniach, a dość skomplikowany montaż grzejników kanałowych powinno się zaplanować już na etapie budowy domu.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.