Koszt wstawienia okna dachowego zależny jest od wielu czynników. Na cenę okna dachowego składa się też w praktyce kilka elementów. Decydując się na montaż okna połaciowego, należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu kosztorysu m.in. cenę okna dachowego, koszt ewentualnych akcesoriów ułatwiających montaż czy usługę montażu okna przez dekarza. Podpowiadamy poniżej, ile kosztują okna dachowe, od czego może zależeć ich cena, a także co wpływa na finalny koszt wstawienia okna dachowego na poddaszu.
Cena okna połaciowego zależy przede wszystkim od rozmiaru okna oraz rodzaju materiałów użytych do jego produkcji. Należy więc spodziewać się, że im większe okno dachowe wybierzemy, tym wyższa będzie jego cena. Na cenę okna połaciowego wpłynie również to, czy zdecydujemy się na wybór okna wykonanego z drewna, czy tworzywa PVC. Drewniane okna dachowe będą zwykle tańszym rozwiązaniem, a nie wymagające konswerwacji okna dachowe z PVC będą wymagały wyższej opłaty. Innym ważnym czynnikiem, który decyduje o tym, ile kosztują okna dachowe, jest ilość szyb przewidzianych w danym modelu okna. Im większa ilość szyb w tzw. pakiecie szybowym, tym opłata za okno połaciowe będzie wyższa. Oczywiście ilość szyb ma bardzo duże przełożenie na parametry użytkowe okna i jeśli nie chcemy co rok przepłacać za ogrzewanie domu w czasie zimy, warto skusić się na droższy, ale zdecydowanie bardziej energooszczędny pakiet trzyszybowy o wysokiej wartości współczynnika U. Współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła, najogólniej mówiąc, informuje o tym, jak dobrze okno dachowe będzie zapobiegać startom ciepła, co wprost przekłada się na mniejsze starty energii, niższe koszty ogrzewania i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Na koszt wstawienia okna, a konkretnie cenę samego okna, wpłynie również grubość szyb oraz zastosowanie przy ich produkcji dodatkowych technologii, które gwarantują wyższy komfort użytkowania okna. Chodzi tu m.in. o specjalne powłoki na szybach, które ułatwiają utrzymanie okna w czystości (powłoki samoczyszczące), odbijają ciepło, by latem chronić wnętrza na poddaszu przed nadmiernym nagrzaniem czy chronią przed groźnym promieniowaniem UV.
Cena okna dachowego będzie też wyższa w przypadku okien energooszczędnych, ale tu trzeba podkreślić, że zakup okna dachowego, które zapewnia lepszą izolację, a więc mniejsze straty ciepła w zimie i ograniczoną ilość ciepła dostającego się do środka w lecie, to inwestycja, która zwraca się na wielu poziomach. Energooszczędne okna połaciowe to bardzo nowatorskie rozwiązanie, które charakteryzuje bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła i świetne właściwości izolacyjne. Okna połaciowe tej kategorii mają doskonałe parametry, które wynikają z połączenia kilku różnych elementów – specjalnej konstrukcji ramy, zastosowania podwójnych lub potrójnych pakietów szybowych ze specjalistycznymi powłokami, a także użycia gazów szalchetnych jako wypełnienia przestrzeni między szybowych. Energooszczędne okna połaciowe występują w różnych wariantach, a na ich cenę wpływa nie tylko rozmiar, ilość i grubość szyb w oknie, ale też wspomniany rodzaj gazu użytego do wypełnienia przestrzeni międzyszybowych. Może to być argon lub krypton, który przewodzi ciepło aż o 46% mniej skutecznie niż częściej stosowany argon, a więc okno dachowe stworzone z jego użyciem gwarantuje maksymalne oszczędności energii. Tego typu energooszczędne okna połaciowe o najwyższych parametrach i perfekcyjnym standardzie wykonania oferuje Dakea, marka z ponad 80-letnim doświadczeniem w produkcji nowoczesnych okien dachowych w wielu różnych wariantach oraz dedykowanych do nich akcesoriów. Okna dachowe Dakea to idealne produkty dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy stawiają na jakość, wygodę i wysoko cenią rozwiązania proekologiczne. Mimo iż koszt wstawienia okna dachowego o energooszczędnej konstrukcji jest wyższy niż w przypadku standardowych okien połaciowych, trzeba go zestawiać z konkretnymi corocznymi oszczędnościami w rachunkach za ogrzewanie oraz poziomem komfortu, jaki oferują produkty premium. Energooszczędne okna dachowe to po prostu opłacalny wybór na długie lata.
Ostateczny koszt wstawienia okna dachowego zależy również od tego, jakie dodatkowe akcesoria zdecydujemy się nabyć wraz z oknem na poddasze oraz kto zajmie się montażem okna. Prace tego typu zawsze lepiej jest powierzyć fachowcom i nie warto na tym aspekcie oszczędzać, ponieważ nieprawidłowy montaż okna dachowego może mieć dramatyczne skutki, a koszt naprawienia błędów popełnionych podczas instalacji okna może znacznie przewyższyć początkowe oszczędności. Źle zamontowane okno dachowe może być nieszczelne, a to grozi przeciekiem, zniszczeniem okna i ścian czy nadmiernym wychładzaniem pomieszczenia. Jeśli chcemy, by okno dachowe było szczelne i nie powodowało strat ciepła, warto ponadto przy jego montażu zastosować specjalny kołnierz, który skraca czas montażu i go usprawnia oraz gwarantuje szczelność całej konstrukcji. Okna dachowe z tzw. wyższej półki często mają tego rodzaju kołnierz montażowy już dołączony w zestawie, np. okna dachowe Dakea z serii Ultima Energy. W przypadku wielu modeli trzeba jednak kołnierz do okien dachowych kupić osobno. Akcesoria montażowe mogą nieco zwiększyć koszt wstawienia okna dachowego, ale nie warto z nich rezygnować, by okno połaciowe nie sprawiało potem żadnych problemów. Przy zakupie okna dachowego warto również rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, które wpłyną na wygodę obsługi okna oraz poziom komfortu użytkowników poddasza. Rolety do okien dachowych, moskitiery czy systemy do zdalnej obsługi okna to co prawda dodatkowy koszt montażu okna na poddaszu, jednak często niezbędny, jeśli zależy nam na wygodzie domowników, ich bezpieczeństwie i spokoju.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.