Dzięki szerokiej ofercie okien połaciowych stworzenie przytulnego i jasnego poddasza nie jest już trudne, szczególnie gdy budujemy nowy dom. Jednak w trakcie wyboru projektu często zastanawiamy się, jak sprawić, aby poddasze było funkcjonalne, dobrze doświetlone oraz aby nie generowało strat ciepła. Z pomocą przychodzą okna dachowe Dakea, których poprawne rozmieszczenie gwarantuje, że zaaranżowana poddasze będzie spełniało wszystkie wymagania. Aby jednak tak było, należy rozstrzygnąć kilka istotnych kwestii.
Ile okien dachowych trzeba zamontować? To jedno z podstawowych pytań, które zadaje sobie każdy podczas projektowania budynku i aranżowania poddasza. Przyjmuje się, iż 1 metr kwadratowy powierzchni okna doświetla od 8 do 10 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że musimy się do tego ograniczać. Jeśli tylko konstrukcja dachu pozwala, to okien może być więcej. Istotne będzie wówczas ich rozmieszczenie – zgodnie z zasadą, iż kilka mniejszych okien połaciowych daje więcej światła, niż jedno duże okno o takiej samej powierzchni.
Okna skierowane na północ mogą być ważnym elementem nie tylko doświetlenia dachu, ale również – w połączeniu z oknami po stronie południowej – będą bardzo pomocne w wietrzeniu pomieszczenia. Jeśli jednak powierzchnia poddasza jest niewielka, zdecydowanie lepiej postawić na okna od strony południowej.
Jeśli zdecydujemy się na montaż okien połaciowych od strony południowej, będziemy cieszyć się doskonale doświetlonym i przewietrzonym pomieszczeniem. Latem jednak możemy obawiać się nadmiaru słońca, które będzie razić lub za mocno nagrzewać poddasze. Jest na to rada. Jeśli chcemy całkowicie zablokować słońce, warto wykorzystać energooszczędną roletę solarną SSR, która jest nie tylko łatwa w montażu (nie wymaga dodatkowego wiercenia), ale również nie wymaga dodatkowego okablowania. To także gratka dla wielbicieli nowoczesnych technologii, gdyż roletę można połączyć z systemem inteligentnego domu i zarządzać nią poprzez smartfona.
Jeśli jednak nie chcemy całkowicie blokować światła dziennego, Dakea proponuje markizy termoizolacyjne, które zatrzymują ciepło i jednocześnie wpuszczają do pomieszczenia światło dzienne. Dodatkową zaletą akcesoriów tego typu jest to, iż zapewniają prywatność, co podnosi poziom bezpieczeństwa w domu.
Gdy na poddaszu znajduje się sypialnia, warto ulokować ją (jak i okna) od strony południowo-wschodniej, gdyż najkorzystniejsza dla naszego organizmu jest obecność światła rano. W przypadku sypialni istotnym aspektem jest również poziom hałasu, który powinien być możliwie najniższy. Można to uzyskać dzięki oknom Dakea Ultima Energy, które redukują hałas powodowany przez deszcz, jak również hałas z zewnątrz (np. szum ulicy). Pokój dzienny natomiast lepiej sprawdzi się od strony południowo-zachodniej. Dzięki temu światło dzienne będzie nam towarzyszyć w drugiej części dnia.
Należy przy tym pamiętać, że okno połaciowe niekoniecznie powinno znajdować się tuż nad łóżkiem (może to utrudniać zasypianie), ale za to świetnie sprawdzi się, doświetlając blat kuchenny, stół w jadalni, lustro w łazience czy biurko, na którym znajduje się komputer. Dlatego planowanie okien dachowych warto połączyć z aranżacją wnętrza, aby uniknąć błędów i kosztownych zmian w projekcie. Dobrze przy tym pamiętać, iż jeśli na poddaszu mamy ścianę kolankową, to świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie okien kolankowych, które nie tylko doświetlą pomieszczenie, ale i będą się stylowo prezentować.
Bez względu na to, w jakim pomieszczeniu montujemy okna połaciowe, należy stosować się do kilku prostych zasad. Na jakiej wysokości montować okna dachowe? Przyjmuje się, iż okno powinno “zaczynać się” od 90 do 130 cm od podłogi. Wysokość ta jest uzależniona od tego, gdzie znajduje się klamka oraz faktu, iż musimy mieć klarowny widok z okna w pozycji stojącej. Wielkość (rozmiar) okna natomiast zależy od nachylenia dachu. Im ten kąt jest niższy, tym okno powinno być wyższe, dzięki czemu wnętrze będzie odpowiednio doświetlone. Szerokość okna najczęściej określa rozstaw krokwi, co nie oznacza, że nie możemy montować kilku okien obok siebie – jest to możliwe w ramach systemu typu kombi.
Funkcjonalne poddasze to nie tylko takie, do którego wpada dostatecznie dużo światła dziennego. To również poddasze, które nie generuje strat ciepła. Dach to jeden z newralgicznych punktów pod względem energooszczędności. W związku z tym warto postawić na okna, które mają niski współczynnik przenikania ciepła. Od 1 stycznia 2021 roku w Polsce zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy, który określają, jaki wspomniany minimalny współczynnik muszą mieć okna połaciowe. Będzie on wynosił 1,1 (lub mniej), co oznacza, że okna dachowe Dakea z linii Better Energy już teraz spełniają ten wymóg. Niski współczynnik przenikania ciepła oznacza, że wydamy mniej na ogrzewanie poddasza podczas chłodnych miesięcy, a w czasie lata okno będzie chronić przed przenikaniem ciepła z zewnątrz.
Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, rozmieszczenie okien połaciowych w ramach projektu nowego budynku musi łączyć funkcje danego pomieszczenia (lub pomieszczeń) z warunkami technicznymi. Mariaż ten daje jednak spore pole (a w zasadzie połać) do popisu i tworzenia wyjątkowych, komfortowych i jasnych wnętrz.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.