Porady

Jak prawidłowo uszczelnić okna dachowe?

Okno dachowe wymaga dobrego i precyzyjnego montażu, który zapewni szczelne zespolenie ramy okna z połacią dachową. Prawidłowy montaż okna połaciowego jest szczególnie ważny przynajmniej z kilku powodów, a jednym z nich jest umiejscowienie okna w połaci dachu i większe narażenie jego konstrukcji na kontakt z wodą deszczową i śniegiem. Okna dachowe w związku z powyższym należy dokładnie uszczelnić w trakcie montażu. W jaki sposób zadbać o prawidłowe uszczelnienie okna na poddaszu i sprawić, że okno dachowe nie przysporzy w czasie eksploatacji niepotrzebnych problemów i zbędnych kosztów?

Dlaczego okno dachowe wymaga dokładnego uszczelnienia?

Okna połaciowe przy nieprawidłowym zespoleniu z pokryciem dachu mogą stać się przyczyną wielu niedogodności i problemów. Okno dachowe jest doskonałym rozwiązaniem przy aranżacji poddasza – doświetla pomieszczenie, czyniąc przestrzeń najwyższej kondygnacji budynku funkcjonalną, bezpieczną i komfortową. Prawidłowo dobrane, zamontowane i docieplone dobrej jakości okna połaciowe gwarantują właściwą i przyjemną temperaturę na poddaszu, spokojną atmosferę do pracy i wypoczynku, wyciszając hałasy dobiegające z otoczenia budynku. Sprzyjają również oszczędnościom, gdy zapobiegają stratom ciepła. Okno dachowe musi jednak być w pełni szczelne, by oferowało wszystkie te korzyści. Okna dachowe, które same w sobie są szczelne, wymagają prawidłowej instalacji, by zapobiec przeciekaniu wody do wnętrza pomieszczenia w czasie opadów.

Jak dobrze uszczelnić okno dachowe?

Najskuteczniejszą i najwygodniejszą metodą postępowania w przypadku montażu okna dachowego jest zastosowanie oryginalnego kołnierza uszczelniającego, który zapewni dokładne zespolenie konstrukcji okiennej z połacią dachową. Kołnierz do okna dachowego zapewnia nie tylko pełną szczelność okna dachowego, ale też znacząco usprawnia montaż okna na poddaszu.

Kołnierze zewnętrzne występują w wielu wariantach, dodatkowo przy pomocy kołnierzy docieplających możliwy jest tzw. ciepły montaż okna dachowego, który pozwala wyeliminować mostki termiczne.

Dostępne w naszym katalogu kołnierze zewnętrzne do okien dachowych są tak zaprojektowane, by ich montaż nie nastręczał kłopotów, przebiegał sprawnie i szybko i zapewniał bezpieczeństwo i komfort w pomieszczeniu. Warto przy tym podkreślić, że kołnierze oferowane przez Dakea bez trudu można dobrać do każdego rodzaju pokrycia dachowego oraz różnych modeli okien i ich rozmiarów.

Kołnierze do okna dachowego – podstawowe rodzaje

Najbardziej podstawowym wariantem kołnierza jest kołnierz z folii paroprzepuszczalnej, który wykonany jest z rozciągliwej, odpornej na rozdarcie polistyrenowej włókniny z paroprzepuszczalną poliuretanową powłoką. Jego zastosowanie skraca czas montażu okna, a co najważniejsze gwarantuje 100% wodoszczelność.

Kołnierz z folii paroprzepuszczalnej Dakea Quick Install (RUC) jest standardowo dołączany do znacznej większości okien dachowych Dakea.

W celu zapewnienia pełnej szczelności termicznej wokół okna jako specjaliści zalecamy naszym klientom w szczególności zastosowanie kołnierza izolacyjnego ze spienionego polietylenu Dakea IFC. Kołnierz ten tworzy ściśle przylegającą izolację termiczną wokół okna, co przekłada się na istotną redukcję utraty ciepła i w konsekwencji na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Zastosowanie kołnierza termoizolacyjnego to wyjątkowo skuteczny sposób nie tylko na ograniczenie strat energii, ale też ochronę przed wilgocią, chłodem i wiatrem. Jego montaż ze względu na wstępne przycięcie na etapie produkcji wymaga jedynie umocowania kołnierza do zewnętrznej strony ościeżnicy okna połaciowego. Z kolei kołnierz paroizolacyjny wewnętrzny (RVB) pozwoli zapewnić pełną izolację okna poprzez połączenie z wewnętrzną barierą paroizolacyjną dachu. Oczywiście, aby kołnierz prawidłowo spełniał swoje zadania, trzeba go odpowiednio dobrać, a potem zainstalować podczas prac wykończeniowych w pomieszczeniu.

Jak dobrać kołnierz do okna dachowego?

Decydujące znaczenie przy wyborze kołnierza uszczelniającego ma rozmiar okna oraz sposób montażu (montaż pojedynczy lub modułowy). Równie istotny będzie przy tym jeszcze rodzaj pokrycia dachowego. W zależności od tego, czy jest to pokrycie płaskie, profilowane, wysokoprofilowane itp., należy użyć kołnierza przeznaczonego do tego typu pokrycia. Zastosowanie odpowiedniego kołnierza i umiejętny montaż okna to w istocie pewność, że okno dachowe wniesie na poddasze wygodę, komfort termiczny i funkcjonalność, a także poprawi walory estetyczne pomieszczenia.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.