Porady

Jak usunąć pleśń z okna dachowego?

Okna dachowe to praktyczne i bardzo wygodne rozwiązanie. Mimo iż problemy z eksploatacją okien dachowych pojawiają się raczej rzadko, zdarza się, że użytkownikom poddaszy kłopotu nastręcza pleśń na oknach dachowych. Jak usunąć nieestetyczne i groźne dla zdrowia wykwity? Jak usunąć pleśń z okna dachowego?

Skąd bierze się pleśń na oknach dachowych?

Pleśń na oknie dachowym oznacza jedno – nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, w którym znajduje się zaatakowane przez grzyb okno. Jeżeli w pokoju z oknem dachowym kumuluje się wilgotne powietrze, zacznie się ono skraplać w momencie zetknięcia z chłodną powierzchnią szyby. Zaparowane szyby w oknie dachowym są więc zawsze sygnałem, iż wentylacja poddasza nie działa wystarczająco sprawnie. Wilgotność w pomieszczeniu przekroczyła dopuszczalne normy, a wymiana zużytego powietrza na czyste pochodzące z zewnątrz jest zbyt mała.

Zaparowane szyby czy pojawiająca się w kolejnym etapie pleśń na oknach dachowych może pojawić się również, gdy obróbka okna połaciowego nie została poprawnie wykonana bądź okno dachowe nie zostało odpowiednio ocieplone podczas instalacji i powstały wokół ramy tzw. mostki termiczne. W słabo wentylowanym, ciemnym i nienależycie ogrzanym pokoju na poddaszu może więc bardzo szybko pojawić się pleśń na oknach dachowych. Jak usunąć jej ślady i skutecznie zwalczyć grzyby w zawilgoconym wnętrzu? Co zrobić, by okna nie parowały, a grzyby i pleśń nie pojawiły się na stolarce okiennej czy ścianach?

Pleśń na oknach dachowych – jak usunąć jej ślady?

Jeśli dostrzeżesz pleśń na oknach, powinieneś ją niezwłocznie usunąć. Grzyby i pleśń są bardzo niebezpieczne. Wywołują poważne choroby, a także mogą znacząco pogarszać nasze zdrowie. Pleśń na oknie dachowym i każdym innym miejscu w domu może m.in. wywołać bóle głowy, problemy ze snem i koncentracją, dolegliwości ze strony układu oddechowego, alergie. Jak usunąć pleśń z okna dachowego? Co zrobić, gdy pojawi się u nas w domu? Usuwanie pleśni należy rozpocząć od zeskrobania jej śladów wilgotną szmatką lub gąbką. Następnie należy oczyścić powierzchnię okna przy pomocy specjalistycznych preparatów przeznaczonych do usuwania pleśni (ważne by były to preparaty bezbarwne).

Czyszczenie należy wykonać bardzo dokładnie. W przypadku okien dachowych wykonanych z plastiku zmycie pleśni i grzybów nie powinno być trudne. Okna drewniane są zwykle mocniej zainfekowane i mogą wymagać szlifowania, impregnowania i ponownego lakierowania. Jeśli pleśń rozwinęła się na silikonie lub elementach wymiennych, należy je zastąpić nowymi. W drastycznych przypadkach, gdy grzyb wżarł się mocno w konstrukcję okna czy ścianę może być konieczna wymiana okien. Najważniejsza wskazówka jest taka, by przede wszystkim zapobiegać zaparowaniu okien i walczyć z nadmiarem wilgoci na poddaszu, gdy tylko dostrzeżemy jej pierwsze objawy. Może też się okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie przeróbka obróbki podokiennej. Warto również wezwać specjalistę, by doradził jakie kroki powinniśmy podjąć, aby skutecznie wyeliminować niekorzystne warunki.

Jak zapobiec pojawieniu się pleśni na oknach w dachu?

Aby nie dopuścić do pojawienia się pleśni na oknie, pierwsze działania zapobiegawcze należy podjąć na etapie izolacji budynku, dachu i montażu okna. Umieszczony na naszym blogu artykuł Zasady prawidłowego montażu okna dachowego z pewnością pozwoli Ci zorientować się, jak zadbać o instalację okna w dachu, która gwarantuje bezproblemową jego eksploatację. Przypomnijmy tylko, że niezbędne do prawidłowego montażu są m.in. dedykowane kołnierze do okien dachowych. Równie ważna jest także obróbka okna dachowego i takie uformowanie wnęki okiennej, które nie blokuje swobodnego przepływu powietrza przy oknie. Aby okna nie parowały, a w pokoju nie gromadziła się wilgoć, należy też zadbać o jego poprawną wentylację, a także regularnie wietrzyć poddasze, również w czasie zimy. Wentylację usprawniają ponadto nawiewniki montowane w oknach oraz tzw. mikrouchył – korzystajmy z tych rozwiązań, by pozbyć się zużytego powietrza i zastąpić je czystym. Warto również pamiętać, że pod oknem dachowym powinny znaleźć się grzejniki lub inne źródła ciepła.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.