Porady

Jak usunąć śnieg z okna dachowego?

Śnieg na oknach dachowych to sytuacja naturalna w czasie zimy. Pokrywa śnieżna przy obfitych i długotrwałych opadach nie ma szans samoczynnie zniknąć bez odwilży i udziału słońca, a słonecznych dni w naszym regionie w okresie zimowym bywa zwykle mało. Ponieważ przez pokryte białym puchem szyby do pomieszczeń nie może przeniknąć światło, okno dachowe zimą nie zawsze może dobrze spełniać swoje funkcje. Podpowiadamy, jak usunąć śnieg z okna dachowego i dlaczego nie warto odkładać tego zadania na później.

Dlaczego śnieg na oknach dachowych to nie zawsze powód do zmartwień?

Lokalizacja okien dachowych powoduje, że są one bardziej niż okna fasadowe narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, nie tylko śniegu, ale też deszczu i niskiej temperatury. Z tego powodu wysokiej jakości okna połaciowe mają szczególnie starannie przemyślaną konstrukcję, która gwarantuje ich szczelność, wysoką wytrzymałość i odpowiada za ich dobre właściwości izolacyjne. Okna dachowe są wyposażone w dwie lub trzy szyby, a przestrzenie międzyszybowe wypełnia argon lub krypton. Jedne z najbardziej nowoczesnychi energooszczędnych oknien dachowych z serii Ultima Energy wytwarzane przez firmę Dakea, to okna połaciowe o najlepszych parametrach izolacyjnych, które pozwalają cieszyć się zimą ciepłem w domu, a w czasie lata ograniczają napływ ciepła na poddasze.

Paradoksalnie to właśnie okna dachowe o najlepszych parametrach i niskim współczynniku przenikania ciepła najszybciej pokrywają się śnieżnym puchem, a wszystko dlatego, że nie pozwalają one przenikać ciepłu na zewnątrz i szyba zewnętrzna takiego okna dachowego stale pozostaje zimna. Kiedy płatki śniegu spadną na wychłodzoną szybę, nie topią się, ale gromadzą na oknie, skutecznie przesłaniając widok oraz blokując światło. Jest to oczywiście kłopotliwa sytuacja w krótkie zimowe dni, ale też świadczy o tym, że zamontowane na poddaszu okna dachowe bardzo dobrze chronią dom przed utratą ciepła, a więc pozwolą właścicielowi poddasza cieszyć się mniejszymi rachunkami w okresie grzewczym. Jak widać, śnieg na oknach dachowych to nie tylko kłopot, ale też potwierdzenie dobrej jakości wybranego okna.

Śnieg na oknach dachowych – dlaczego trzeba się go pozbyć?

Pokrywa śnieżna skutecznie ogranicza dostęp światła, a że zimą dni są krótkie i zwykle pochmurne, na poddaszu w czasie zimy może łatwo zapanować nieprzyjemny półmrok. Co więcej, śnieg z okna dachowego, który zalega na nim długo, może na przemian topić się i zamarzać, a gdy woda wniknie w szczeliny konstrukcji okiennej, otworzenie okna połaciowego może skończyć jego uszkodzeniem. Ucierpieć mogą też od kontaktu z zamarzającą wodą uszczelki. Śnieg na oknach dachowych to jednak przede wszystkim duże ryzyko zaburzenia prawidłowej wentylacji pomieszczeń na poddaszu. Okna dachowe często wyposaża się w nawiewniki, które doprowadzają świeże powietrze do wnętrza domu i umożliwiają jego prawidłową cyrkulację. Jeżeli śnieg zablokuje nawiewniki, przepływ powietrza nie będzie możliwy, a to z kolei może wywołać parowanie okien dachowych i kondensację pary wodnej na szybie wewnętrznej. Intensywne skraplanie wody na oknie dachowym nie jest z pewnością przez nikogo pożądaną sytuacją. Nadmiar wilgoci w okolicy okna i ściekająca woda mogą spowodować powstanie nieestetycznych zacieków, a co gorsza, przyczynić się do rozwoju groźnych pleśni i grzybów.

Jak usunąć śnieg z okna dachowego?

Śnieg z okna dachowego trzeba przede wszystkim usuwać bez niepotrzebnej zwłoki. Świeży, puszysty śnieg w niedużych ilościach strącić będzie nam dużo łatwiej z okna niż grubą jego pokrywę czy lód. Świeży śnieg możemy wówczas usunąć np. poprzez lekkie uchylenie okna i oczyszczenie przy pomocy zmiotki jego powierzchni, warto przy tym oczyścić przylegający do okna kołnierza.O oczyszczanie ramy okna i kołnierza uszczelniającego należy dbać nie tylko zimą, ale i jesienią, by zanieczyszczenia, np. gałęzie czy liście nie blokowały odpływu wody opadowej z otoczenia okna. Oczywiście w przypadku odśnieżania obrotowego okna dachowego poprzez jego otwarcie od wewnątrz trzeba liczyć się z tym, że śnieg zapewne wpadnie również do wnętrza pomieszczenia, dlatego należy zabezpieczyć przed otworzeniem okna meble i podłogę, np. folią.

Zalegający śnieg na oknach dachowych można również usunąć od zewnątrz. W przypadku niskiej zabudowy okno dachowe można spróbować odśnieżyć samodzielnie, korzystając z dostępnych w sklepach specjalistycznych teleskopowych urządzeń czy zmiotek. Osoby wprawione w tego rodzaju zadaniach mogą również spróbować odśnieżyć okno dachowe przy użyciu długiej drabiny. W budynku wielopiętrowym usuwanie śniegu z okna dachowego na własną rękę nie jest wskazane ze względów bezpieczeństwa. Jeśli chcemy od zewnątrz usunąć śnieg z okna połaciowego umieszczonego na dachu wysokiego domu, warto skorzystać z pomocy fachowców oferujących profesjonalne usługi odśnieżania dachów. Można również spróbować ochronić okno przed ośnieżeniem. Pomocne w tym wypadku będzie zainstalowanie rolety zewnętrznej solarnej. Należy pamietać, że często zaraz po pierwszych opadach śniegu wystarczy kilka razy lekko otworzyć okno i zamknąć je energicznie by śnieg samoistnie się usunął.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.