Porady

Jak zaprojektować pokój dziecięcy na poddaszu?

Nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci potrzebują swojego miejsca, które służy im, jako przestrzeń do zabawy, rozwoju i odpoczynku. Bardzo ważne, aby odpowiednie zaaranżować takie pomieszczenie, aby w pełni odpowiadało ono na wszystkie wymienione potrzeby. Dobre rozwiązanie to pokój dziecięcy na poddaszu, który odpowiednio urządzony może stanowić komfortowe i funkcjonalne miejsce do codziennych aktywności najmłodszych domowników..

Planowanie pokoju dla dziecka na poddaszu

W budynkach o charakterze mieszkalnym pokój dla dziecka na poddaszu to często i chętnie wybierany sposób na zaaranżowanie przestrzeni.

Jeśli to możliwe, planując rozmieszczenie pomieszczeń w domu, warto uwzględnić w nim położenie względem słońca. Pokój na poddaszu dla dziecka powinien znajdować się od strony południowej lub południowo-zachodniej. W tym miejscu dostęp do naturalnego światła w ciągu dnia jest największy.

W dużej mierze o aranżacji pokoju dziecięcego na poddaszu decyduje właśnie światło. W miejscu najlepiej oświetlonym najlepiej zaplanować strefę do nauki. Biurko należy ustawić w pobliżu okna (najlepiej bokiem do okna). Pozwoli to dziecku cieszyć się jasnym i wygodnym miejscem do rysowania, pisania czy czytania z naturalnym światłem przez cały dzień.

Jasny i komfortowy pokój na poddaszu dla dziecka

Urządzając pokój na poddaszu dla dziecka, każdy rodzic lub opiekun powinien kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i potrzebami malucha. Szczególnie duże znaczenie ma oświetlenie, gdyż dostęp do światła słonecznego wpływa bezpośrednio na zdrowie, samopoczucie oraz rozwój dziecka. Jednym z najważniejszych elementów wykończeniowych pokoju powinny być więc dobrze rozplanowane okna dachowe, które zapewniają o wiele lepsze doświetlenie, niż tradycyjne okna fasadowe.

Drugą kwestią jest właściwa wentylacja. Dostęp do świeżego powietrza w pokoju dla dziecka na poddaszu ma fundamentalne znaczenie dla jego skupienia i zdolności poznawczych. Biorąc to pod uwagę, warto wybrać okna Dakea, których zdecydowana większość jest wyposażona w nawiewniki, a modele z serii Ultima za sprawą pozycji minimalnego uchyłu umożliwiają dodatkową mikrowentylację. Warto zauważyć, że prawidłowa wentylacja zapobiega także powstawaniu pleśni na poddaszu.

Chcąc mieć pewność, że pokój dziecięcy na poddaszu stanowi bezpieczną przestrzeń, należy pamiętać o zabezpieczeniach. Wszystkie okna z serii Ultima, a także modele Better Safe i Better View wyposażone są w laminowaną szybę wewnętrzną, która w sytuacji stłuczenia w wyniku silnego uderzenia zatrzyma kawałki szkła w ramie okiennej.

Okna i akcesoria do pokoju dziecięcego na poddaszu

Urządzając pokój dla dziecka na poddaszu, musimy pamiętać o tym, aby zapewnić mu maksymalny komfort i wygodną przestrzeń zarówno do zabawy, jak i nauki i wypoczynku. W domach znajdujących się w dużych miastach lub blisko ruchliwych ulic, dużym problemem może być hałas. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja okien dachowych Dakea Ultima, wyposażonych w system Noise Block, który skutecznie niweluje uciążliwe dźwięki aż o 50%.

Planując aranżację pokoju dziecięcego na poddaszu, warto zastanowić się nad akcesoriami do okien dachowych. Poddasze ma tendencje do szybkiego nagrzewania się i nadmiaru światła, co dla dziecka może być dość męczące. W takim wypadku warto zdecydować się na montaż rolety DUA, która pozwala uzyskać efekt prawie całkowitego zaciemnienia. Wzmocniony efekt ochrony przed nadmiernym przegrzaniem można uzyskać instalując zewnętrzną roletę solarną, która zapewni odpowiednią termoizolację oraz jest przyjazna środowisku. Innym rozwiązaniem są rolety przyciemniające jedynie w pewnym stopniu, markiza termoizolacyjna lub żaluzja pozioma.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.