Okna dachowe nie są wyjątkowo trudne w montażu, jednak instalacja okna dachowego wymaga odrobiny wiedzy fachowej i wprawy. Najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące montażu okien połaciowych dotyczą m.in. doboru miejsca ulokowania okna, tego, jak poprawnie uszczelnić i ocieplić okno dachowe, jakie wymiary otworu odmierzyć pod zakupione okno. Właśnie ostatniej z nich poświęcimy więcej uwagi w poniższym artykule.
Zakup okna rozpoczynamy najczęściej od wyboru modelu okna decydującego o jego parametrach technicznych oraz jego rozmiaru. Kiedy nowo zakupione okno dachowe trafi już na poddasze i rozpoczyna się etap prac montażowych, w połaci należy wyciąć dziurę, w której osadzone zostanie okno dachowe. Wymiary otworu na okno dostosować trzeba wówczas do wymiarów wybranego okna, a dodatkowo uwzględnić przy przygotowaniu otworu konieczność prawidłowego ocieplenia ościeżnic. Zasada jest więc tu stosunkowo prosta: otwór na okno zawsze powinien być większy niż montowane okno dachowe. Wymiary otworu powinny być o 40-60 mm większe od wysokości okna oraz o 45 mm większe od jego szerokości. W ten sposób odmierzony otwór pod okno dachowe wycina się, rozpoczynając pracę od nacięcia od strony poddasza membrany dachowej. Następnie należy wyciąć również fragmenty łat znajdujące się w świetle przygotowywanego otworu okiennego.
Okno połaciowe nie naruszy stabilności dachu, nie zwiększy ryzyka przecieku i nie spowoduje nadmiernego wychładzania poddasza, o ile będzie to prawidłowo zamontowane okno dachowe. Wymiary otworu przeznaczonego na umocowanie okna w połaci dachu mają dla prawidłowego montażu okna szczególnie ważne znaczenie, a nieodpowiednio odmierzony otwór może niepotrzebnie skomplikować prace instalacyjne. Przestrzeń powstała między ościeżnicą montowanego okna a pokrywą dachu jest niezbędna, aby okno dachowe można było odpowiednio zaizolować, uszczelnić i ocieplić. Tylko prawidłowe połączenie okna połaciowego z konstrukcją dachu i zastosowanie odpowiednio dobranego kołnierza montażowego dają gwarancję tego, że okno na poddaszu nie będzie przeciekać, do pomieszczeń znajdujących się pod dachem nie będą przenikały wilgoć i wiatr, a ciepło wygenerowane zimą przez ogrzewanie nie ucieknie z budynku w nadmiernie szybkim tempie.
Podsumowując: kiedy montujesz okno dachowe, wymiary otworu w dachu dostosuj do rozmiaru okna i dodaj do nich wskazane wyżej wartości. Zawsze stosuj się do wszystkich zapisów zawartych w instrukcji montażu okna, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj je z fachowcem. Podczas instalacji okna w dachu zastosuj dostosowany do rodzaju pokrycia dachowego kołnierz uszczelniający, a w przypadku pomieszczeń mieszkalnych sięgnij po kołnierz termiczny ze spienionego polietylenu, by maksymalnie ograniczyć straty ciepła w sezonie grzewczym i zapewnić użytkownikom poddasza optymalny komfort termiczny. Szerokość okna staraj się dostosować do rozstawu krokwi – ułatwi to i przyspieszy prace montażowe. Jeśli instalacja okna wymaga poważnej ingerencji w konstrukcję więźby dachowej, zawsze zasięgnij rady specjalisty, a jeśli nie masz doświadczenia w pracach dekarskich, powierz je profesjonalnej ekipie, by zyskać pewność, że okno nie przysporzy żadnych zmartwień w czasie użytkowania, nie uszkodzi się przedwcześnie i nie straci szczelności.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.