Porady

Na jakiej wysokości zainstalować okno dachowe?

Okna dachowe mają przede wszystkim zapewnić we wnętrzu zaaranżowanym pod dachem optymalną ilość światła. O tym, czy okno dobrze wypełni to zadanie, decyduje m.in. to, na jakiej wysokości okno dachowe się znajdzie oraz jego rozmiar. Usytuowanie okna dachowego, a nawet kształt wnęki okiennej są bardzo istotne i w praktyce zdecydują o tym, czy poddasze istotnie będzie miejscem przyjaznym do wypoczynku i w pełni komfortowym. Podpowiadamy, na jakiej wysokości okno dachowe sprawdzi się najlepiej.

Dlaczego trzeba dobrze zaplanować wysokość montażu okna dachowego?

Usytuowanie okna połaciowego w dachu przekłada się nie tylko na efektywność oświetlenia poddasza, ale też ma decydujące znaczenie dla komfortu osób przebywających we wnętrzu, w tym na wygodę obsługi okna (łatwość otwierania, zamykania, mycia). To, na jakiej wysokości okno dachowe się znajdzie, może mieć też wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowania. Usytuowanie okna dachowego wewnątrz pomieszczenia należy dopasować do wysokości ścianki kolankowej, do wysokości pomieszczenia, w którym okno się znajdzie oraz rozmiaru samego okna. Warto przy tym pamiętać, że okno dachowe powinno zapewniać klarowny widok tego, co dzieje się za szybą z pozycji stojącej, a to z kolei wiąże się również z kątem nachylenia dachu. Planując montaż okna dachowego, należy ponadto wziąć pod uwagę pomysł na zaaranżowanie przestrzeni we wnętrzu, funkcjonalność usytuowania okien w stosunku do rozstawu mebli i sprzętów oraz przeznaczenia pokoju. Okna dachowe nie powinny na przykład znajdować się bezpośrednio nad łóżkiem ze względu na bezpieczeństwo oraz możliwe trudności przy zasypianiu. Bardzo dobrze natomiast okno połaciowe nada się jako efektywne doświetlenie w takich miejscach jak okolice lustra w łazience, biurko do pracy lub nauki czy blat kuchenny. Okno dachowe powinno się również montować nad źródłami ciepła we wnętrzu, by wspierać prawidłową cyrkulację powietrza na poddaszu i eliminować problem wilgoci wywołującej kondensację pary wodnej na szybach. Wysokość montażu okna dobrze jest więc ustalić po wyborze grzejników na poddasze.

Na jakiej wysokości zamontować okno dachowe?

To, na jakiej wysokości okno dachowe się znajdzie, w połączeniu z jego rozmiarem, wpłynie na ilość światła docierającego do pokoju. Ogólnie rzecz biorąc – im wyżej będą zainstalowane okna dachowe, tym lepiej poddasze będzie doświetlone. Jednak ze względu na inne czynniki oraz przepisy przyjmuje się, iż dolna krawędź okna połaciowego powinna znaleźć się na wysokości od 90 do 130 cm od podłogi. Z kolei górna krawędź okna w dachu nie powinna być niżej niż 220 cm nad podłogą. Pamiętajmy też, że wybór odpowiedniego rozmiaru okna należy dostosować do kąta nachylenia dachu. Jeśli nachylenie to jest niewielkie, okno na poddaszu powinno mieć nieco większą wysokość, aby zagwarantować taką samą widoczność jak w przypadku budynku o większym nachyleniu połaci. Ponadto, jeśli okno ma dobrze oświetlać przestrzeń, wnęka okienna musi być prawidłowo ukształtowana, a powierzchnia wszystkich okien w pokoju nie może być mniejsza niż 10% całej powierzchni podłogi. Wysokość montażu okna dachowego planujmy również, biorąc pod uwagę komfort korzystania z okna – zbyt wysoko lub za nisko umieszczona klamka okienna utrudni obsługę okna, jego mycie czy ewentualną konserwację ramy okiennej. Warto o tym pamiętać, dostosowując wysokość montażu okna w połaci również do sposobu jego otwierania. Zbyt nisko umieszczone okno dachowe gorzej oświetli pokój, ale też może krępować swobodę poruszania się po wnętrzu w chwili, gdy okno jest otwarte. Dodatkowo okna obrotowe należy montować z reguły wyżej niż uchylne czy wysokoosiowe, by otwarte skrzydło okienne znalazło się we wnętrzu mniej więcej 180 cm nad podłogą.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.