Nawiewniki w oknach dachowych zaczęły budzić szczególnie duże zainteresowanie z chwilą pojawienia się w sprzedaży okien o wysokiej szczelności. Nowoczesne okna dachowe potrafią bowiem doskonale izolować wnętrza poddasza, a to nie pozostaje bez znaczenia dla poprawnej wentylacji budynku i cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Wyjaśniamy, czemu służą nawiewniki w oknie i podpowiadamy, czy warto z nich korzystać.
Nawiewniki w oknach to specjalne kanały wentylacyjne w oknie, przez które do wnętrza domu przedostaje się z zewnątrz świeże powietrze. Nawiewniki okienne umożliwiają w ten sposób wymianę powietrza w budynku i utrzymanie jego prawidłowej cyrkulacji. Jest to szczególnie ważne dla zachowania optymalnej jakości powietrza we wnętrzu wyposażonym w okna dachowe, niezależnie od panującej aury czy pory roku. Nawiewnik w oknie umożliwia bowiem stały i kontrolowany napływ świeżego i natlenionego powietrza do pomieszczenia bez konieczności otwierania okna. Nawiewniki w oknach dachowych odgrywają ponadto ważną rolę w walce z nadmiarem wilgoci na poddaszu, przeciwdziałając pojawieniu się pleśni i grzybów wywołanych wilgocią, a także zagrożeń zdrowotnych i zniszczeń, jakie one wywołują.
Nawiewniki w oknach Dakea to najczęściej konstrukcje preinstalowane na etapie produkcji okna. Tego rodzaju kanały wentylacyjne nie wymagają montażu i po prostu są dostępne do użycia od razu po zainstalowaniu okna w połaci dachu.
Okna dachowe Dakea mają preinstalowane nawiewniki, dzięki czemu pomieszczenia nimi doświetlane mogą być przez cały rok skutecznie i w łatwy sposób wentylowane. Nie trzeba również ponosić żadnych dodatkowych kosztów, by wspomagać poprzez mikrowentylację cyrkulację powietrza na poddaszu, ani trudzić się zakupem czy montażem dodatkowych urządzeń.
Korzystanie z nawiewników okiennych to bardzo dobra praktyka, szczególnie jeśli w pomieszczeniu zamontowane są okna i drzwi o wysokiej klasie szczelności, a takimi parametrami wyróżniają się nasze nowoczesne i energooszczędne okna dachowe. Nawiewniki w oknach zapewniają stały i swobodny dopływ tlenu do pomieszczenia, a to szczególnie ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednocześnie, dzięki nawiewnikom okiennym, w łatwy sposób można wspierać wentylację wnętrza, przeciwdziałać zaduchowi, wilgoci, a także parowaniu okien na poddaszu. To zatem doskonałe rozwiązanie, by zadbać o dobrą kondycję budynku i zapobiec zniszczeniom okien, ścian, dachu. Warto przy tym podkreślić, że nawiewnik w oknie służy jedynie wentylacji i poprawnie używany nie przyczyni się do wychłodzenia pomieszczenia, czym martwią się niekiedy nabywcy okien i ich użytkownicy. Nawiewniki w oknach zamontowanych w miejscu działania urządzeń gazowych, dzięki wsparciu wymiany powietrza, zwiększają również bezpieczeństwo w budynku.
Istotne jest, że nawiewnik dostarcza świeże powietrze do pomieszczenia na tzw. żądanie (czyli to użytkownik okna decyduje, czy chce korzystać z nawiewnika, czy nie w danym momencie) i nie jest żadną częścią składową wentylacji budynku. Wentylacja budynku powinna działać niezależnie od tego, czy są nawiewniki w oknie, czy nie.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.