Porady

Okna dachowe a prawidłowa wentylacja poddasza

Wentylacja poddasza użytkowego ma wyjątkowo ważne znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia, ale i bezproblemowego użytkowania pomieszczeń na najwyższej kondygnacji. Wyjaśniamy, jak działa wentylacja na poddaszu wspomagana przez okna dachowe i jak zamontować wentylację na poddaszu, by ustrzec się zaduchu, zastoju zużytego powietrza oraz nadmiaru wilgoci i problemów z nią związanych.

Dlaczego wentylacja na poddaszu jest tak istotna?

Dobra wentylacja poddasza użytkowego jest niezbędna przynajmniej z kilku powodów. Powstające podczas użytkowania poddasza zanieczyszczone powietrze i wilgoć muszą być usuwane na zewnątrz, a do wnętrz płynąć powinno świeże powietrze, którego potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania. Brak dopływu świeżego powietrza może mieć negatywny efekt na nasze samopoczucie i zdrowie. Cyrkulacja powietrza jest również niezbędna do poprawnej pracy urządzeń takich jak na przykład kuchenka gazowa. Prawidłowa wentylacja odpowiada za utrzymywanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza. Nadmiar wilgoci jest bowiem szczególnie niebezpieczny, zarówno dla zdrowia mieszkańców domu, jak i zachowania trwałości poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku, w tym zwłaszcza dachu, ścian czy okien. Wilgoć może powodować rozwój groźnych dla nas grzybów i pleśni. Wilgotne powietrze i zagrzybienie zagrażają konstrukcji dachu, mogą obniżać izolacyjność cieplną i powodować poważne zniszczenia. Ponieważ ciepłe zużyte powietrze unosi się do góry, na poddaszu kumuluje się go najwięcej.. Stąd prawidłowa wentylacja jest niezbędna, by czuć się komfortowo na poddaszu.

wentylacja w oknach dachowych na poddaszu

Wentylacja poddasza użytkowego – co trzeba o niej wiedzieć?

Zgodnie z powyżej omówionymi faktami to od sprawności systemu wentylacyjnego zależą w pełni zarówno jakość powietrza w domu, jak i trwałość konstrukcji domu i elementów jego wyposażenia. Poddasze to jednocześnie miejsce, gdzie system wentylacji musi być niezawodny i wyjątkowo sprawny, niezależnie od pory roku i warunków panujących na zewnątrz budynku. Wpływ mają na to dwa ważne czynniki. Z jednej strony to właśnie pod dachem kumuluje się w największym stopniu wilgoć i wymagające wymiany powietrze. Z drugiej – w przypadku poddasza kanały wentylacyjne są krótkie, co przeszkadza w uzyskaniu dobrego ciągu kominowego, więc dobra wentylacja pod dachem już na stracie jest utrudniona i wymaga efektywnego wspomagania. Z tego powodu, zgodnie z obowiązującymi normami, każde pomieszczenie na poddaszu musi być wyposażone w kanały wentylacyjne o odpowiednio dużej szerokości i gładkiej powierzchni wewnętrznej, która nie blokuje przepływu powietrza. Należy przy tym w przypadku poddasza stosować dodatkowe rozwiązania wspomagające wytwarzanie ciągu (np. turbiny wzmacniające cug) i wspierać naturalną (grawitacyjną) wentylację poprzez takie nawiewniki w oknach dachowych i mikrouchył. Wentylację naturalną, wynikającą z różnic między temperaturą powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku, można też w razie konieczności wzmocnić, wykorzystując metody wentylacji mechanicznej, np. wentylatory, ale trzeba wówczas liczyć się z tym, że takie rozwiązania niosą z sobą pewne dodatkowe wydatki. Tymczasem naturalna wentylacja poddasza użytkowego, której podstawą są drożne kanały wentylacyjne i dobrze dobrane i właściwie umiejscowione okna dachowe, może być równie skuteczna i nie jest aż tak wymagająca.

Wentylacja przez okna dachowe – dobre praktyki

Jak wykonać wentylację na poddaszu w praktyce? Wentylacja powinna zostać zaprojektowana przez osoby uprawnione i mające doświadczenie w tym zakresie. Wentylacja powinna spełniać wymogi odpowiedniej normy, a o tym czy jest wydajna czy nie, powinniśmy dowiedzieć się chociażby z odbioru kominiarskiego. Wszelkie niepokojące objawy, jak na przykład kondensacja na pakietach szybowych, czy wilgoć lub pleśń w narożnikach pomieszczeń informują nas, że nasza wentylacja jest niewydajna. Może się okazać, że będziemy potrzebowali porady eksperta. Częstym, bardzo prostym rozwiązaniem jest wzmocnienie słabo działającej wentylacji poprzez otwarcie nawiewników w oknach dachowych, korzystanie z mikrouchyłu, jak również częste wietrzenie pomieszczeń w pełni otwartym oknem.

wentylacja na poddaszu

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.