Porady

Okna dachowe dwuszybowe czy trzyszybowe?

Zastanawiasz się, czy wybrać okna dachowe dwuszybowe, czy trzyszybowe? Co je różni i czy warto dopłacić za okno połaciowe z potrójnym pakietem szybowym? Okna dachowe trzyszybowe montuje się dziś w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie, bo ich parametry i konstrukcja gwarantują wysoki poziom izolacyjności dachu. Czy jednak faktycznie warto zainwestować w trzyszybowe okno dachowe?

Okna dachowe trzyszybowe, a dwuszybowe – najważniejsze różnice

Trzyszybowe okna połaciowe powoli wypierają klasyczne dwuszybowe konstrukcje, co wiąże się przede wszystkim z coraz większą powszechną troską o stan środowiska. Okna dachowe z potrójnym pakietem szybowym, czyli prościej rzecz ujmując, okna dachowe, w które zostały wmontowane nie dwie, a trzy szyby to konstrukcje energooszczędne i z tego powodu bardziej ekologiczne i … ekonomiczne, zwłaszcza gdy mowa o dłuższej perspektywie czasowej. Trzyszybowe okno dachowe zapewnia zdecydowanie lepszą izolację i ogranicza do minimum straty ciepła w zimie, a latem chroni wnętrza na poddaszu przed przegrzaniem.

Decydujące znaczenie przy wyborze okna dachowego do pomieszczeń, w których mieszkają czy pracują ludzie, ma współczynnik przenikania ciepła (Uw). To parametr, który pozwala ocenić, jaka ilość ciepła ucieka przez powierzchnię okna, a w praktyce, jak skutecznie okno dachowe będzie zapobiegać wychłodzeniu w czasie niskich temperatur. Im współczynnik przenikania ciepła jest niższy, tym okno połaciowe stanowi szczelniejszą barierę i skuteczniej gwarantuje zachowanie komfortu cieplnego na poddaszu.

Trzyszybowe okna dachowe są więc bardziej energooszczędne niż dwuszybowe i zapewniają lepsze warunki termiczne na poddaszu bez względu na porę roku. Są to też niestety droższe okna połaciowe.

Za trzyszybowe okna połaciowe wysokiej klasy, o współczynniku Uw poniżej 1,1, a nawet 1 (W/(m2K), zapłacić trzeba więcej niż za podobne okno dachowe dwuszybowe. Zdarza się też, że okna dwuszybowe częściej parują i skrapla się na nich woda, ale, warto wiedzieć, że poprawny montaż okna dachowego oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza na poddaszu, eliminują ten problem. Jeśli więc nie masz pewności, czy okna dachowe dwuszybowe, czy trzyszybowe będą dla Ciebie lepsze, ten akurat argument nie powinien mieć wpływu na Twoją decyzję.Za trzyszybowe okna połaciowe wysokiej klasy, o współczynniku Uw poniżej 1,1, a nawet 1 (W/(m2K), zapłacić trzeba więcej niż za podobne okno dachowe dwuszybowe. Zdarza się też, że okna dwuszybowe częściej parują i skrapla się na nich woda, ale, warto wiedzieć, że poprawny montaż okna dachowego oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza na poddaszu, eliminują ten problem. Jeśli więc nie masz pewności, czy okna dachowe dwuszybowe, czy trzyszybowe będą dla Ciebie lepsze, ten akurat argument nie powinien mieć wpływu na Twoją decyzję.

Kiedy warto zdecydować się na trzyszybowe okna dachowe?

Energooszczędne trzyszybowe okna dachowe to najlepszy wybór do wszelkich pomieszczeń mieszkalnych. Chociaż jednorazowy koszt ich zakupu jest wyższy, ograniczenie strat ciepła na dłuższą metę okaże się zbawienne dla portfela, a oszczędności na rachunkach za ogrzewanie mogą być w tym wypadku naprawdę spore. Warto przy okazji wspomnieć, że trzyszybowe okna połaciowe nie są identyczne. Największe oszczędności i największy komfort użytkowania oferują okna dachowe trzyszybowe wypełnione kryptonem. Tego rodzaju energooszczędne okna dachowe w klasie premium oferuje Dakea.

Trzyszybowe okna dachowe Dakea z serii Ultima Energy mają doskonałe parametry techniczne, m.in. Uw poniżej 1 (W/(m2K) czy wysoką dźwiękoszczelność osiąganą przez technologię Noise Block i grube hartowane szyby. Są to też okna dachowe łatwiejsze w eksploatacji, dzięki specjalnej powłoce na szybie, która pomaga w samoczyszczeniu okna wodą deszczową. Trzyszybowe okno połaciowe o tego typu charakterystyce koniecznie należy rozważyć przy aranżacji sypialni, salonu, pokoju dziecięcego czy pomieszczenia do pracy, ponieważ tylko trzyszybowe okno dachowe zagwarantuje odpowiedni komfort termiczny, ciszę i wygodę na poddaszu.

Kiedy okna dwuszybowe będą dobrym rozwiązaniem?

Pomieszczenia nieogrzewane, w których domownicy przebywają sporadycznie, np. spiżarnia, czy składzik na poddaszu, to miejsca, w jakich z kolei można spokojnie zamontować okna dwuszybowe. Tam niepotrzebna jest wysoka temperatura, a więc dachowe okno dwuszybowe będzie wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli planujesz budowę lub remont poddasza i Twoim priorytetem jest redukcja kosztów tego przedsięwzięcia, powinieneś też spróbować oszacować, czy okna dachowe dwuszybowe, czy trzyszybowe spełnią ten warunek, zwłaszcza przy montażu dużej ich ilości. Dwuszybowe okno dachowe również nadaje się do korytarza lub pokoju dziennego, ale warto wówczas dobrze ocenić jego wszystkie parametry: wspomniane Uw, grubość szyb, rodzaj gazu użytego do wypełnienia przestrzeni międzyszybowych, zastosowanie dodatkowych powłok czy izolacyjność akustyczną. Dwuszybowe okna połaciowe to nadal dobre okna na poddasze i osoby poszukujące tańszych rozwiązań na starcie, nie będą nimi zawiedzione. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że nie zapewnią one takiej optymalizacji kosztów ogrzewania jak trzyszybowe okna połaciowe, nie są one najnowocześniejszym i w pełni ekologicznym rozwiązaniem, ale nadal stanowią dla nich dobrą alternatywę.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.