Regulacja okien dachowych bywa rekomendowana w przypadku problemów ze szczelnością okna czy jako sposób przygotowania okna do zmieniających się pór roku. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak wyregulować okno dachowe, doskonale trafiłeś. Wyjaśniamy, czy można wyregulować okna dachowe i jak wygląda konserwacja okien zamontowanych w połaci dachu.
Nowoczesne okna dachowe są sprzedawane już wyregulowane, a ich poprawne ustawienia są osiągane na etapie produkcji. Najważniejszą tego konsekwencją jest fakt, że okno dachowe, które zakupisz z myślą o montażu w dachu, w ogóle nie będzie wymagało regulacji. Jedyne o co musisz tak naprawdę zadbać to poprawny i szczelny montaż okna dachowego w połaci dachu, który ułatwią Ci dedykowane kołnierze instalacyjne. Są to uszczelniające i docieplające kołnierze do okien dachowych, które gwarantują trwałe i szczelne połączenie okna połaciowego z dachem, zapobiegając przeciekaniu okna, wychładzaniu się poddasza i tworzeniu się tzw. mostków termicznych. Na żadnym etapie eksploatacji okna dachowego regulacja nie będzie potrzebna, ponieważ okna dachowe Dakea otrzymasz od nas poprawnie wyregulowane. Wszelkie próby samodzielnej zmiany ustawień zawiasów spowodują, że podczas otwierania okna skrzydło zacznie trzeć i zahaczać o szpaletę albo o ościeżnicę. Dlatego zdecydowanie nie należy takich prób podejmować.
Może jednak zdarzyć się tak, że podczas instalacji okna dachowego na poddaszu, monter bądź dekarz nie zadbał o poprawne ułożenie skrzydła okna dachowego w ościeżnicy i szczeliny między skrzydłem okiennym a ościeżnicą, poziome lub pionowe, nie są równe. Takie okno sprawia zwykle trudności przy otwieraniu i zamykaniu. Jak wówczas wyregulować okno dachowe, by działało poprawnie? W takiej sytuacji konieczna będzie gruntowna korekta montażu okna w połaci. Tę można wykonać jedynie od zewnątrz, od strony dachu i wymaga ona m.in. zdjęcia fragmentu poszycia dachu w okolicy okna.
Klasycznie rozumiana regulacja okien dachowych nie jest ani potrzebna, ani zalecana. Jeśli natomiast chcesz poprawić ustawienie skrzydła okna w stosunku do ościeżnicy, konieczna będzie wspomniana korekta montażu okna dachowego. Aby jej dokonać należy:
W ten sposób można skutecznie wyeliminować ewentualne błędy w ustawieniu skrzydła okiennego okna zamontowanego na dachu i usunąć problemy związane z zacinaniem się okna i trudnościami przy jego otwieraniu.
Najważniejsze zabiegi konserwacyjne w przypadku okien dachowych dotyczą uszczelek, które powinno się regularnie smarować wazeliną techniczną lub silikonem w sprayu. Również zawiasy powinny być zabezpieczane co pewien czas specjalnym smarem do łożysk tocznych. Tego typu podstawowe prace konserwacyjne zaleca się wykonywać przynajmniej raz na 2 lata. W przypadku drewnianych okien dachowych co kilka lat (ale nie rzadziej niż raz na 5 lat) konieczne jest ponadto odświeżenie warstwy lakieru pokrywającego i zabezpieczającego drewno. Przez długie lata użytkowania okna dachowe Dakea będą bez trudu opierały się wpływowi wilgoci i niekorzystnych czynników pogodowych, ponieważ drewno sosny nordyckiej, z którego korzystamy, jest znane z doskonałej gęstości i zwiększonej trwałości, a także zabezpieczane impregnatami i lakierami w rygorystycznym procesie produkcji. Aby więc długo cieszyć się unikatowymi zaletami okien dachowych Dakea, komfortem rozświetlonego poddasza i jego oryginalnym klimatem, wystarczy jedynie w razie potrzeby oczyścić użytkowane okna oraz co kilka lat wykonać przy nich drobne prace konserwacyjne.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.