Porady

Urządzanie małego salonu z kuchnią na poddaszu w praktyce

Salon z kuchnią na poddaszu może być miejscem wyjątkowym i funkcjonalnym. O tym jednak, czy mała kuchnia z salonem na poddaszu będzie miejscem komfortowym i dumą gospodarzy domu decyduje pomysłowa, ale i rozważna aranżacja niedużej przestrzeni ze skosami, którą mamy do dyspozycji. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, urządzając salon z kuchnią na poddaszu i jakie okna dachowe sprawdzą się w nim najlepiej.

Dlaczego kuchnie z salonem na poddaszu są tak popularne w nowoczesnym budownictwie?

Kuchnia z salonem na poddaszu to doskonały pomysł, by zagospodarować wolne miejsce pod dachem i uczynić z niego serce domu, które tętni życiem i pozwala rodzinie wspólnie spędzać czas. Mała kuchnia z salonem na poddaszu może też z powodzeniem być atrakcyjną wizytówką domu, zwłaszcza jeśli wnętrze salonu zostanie ciekawie zaaranżowane i już na etapie projektowania kuchni zadbamy o te detale, które zagwarantują gościom i gospodarzom wygodę. Jak pokazuje praktyka, salon z kuchnią na poddaszu może być bardzo klimatyczny i oferować maksimum komfortu mimo niewielkiej przestrzeni czy ograniczeń, które narzucają niski strop i charakterystyczne dla poddasza skosy. Nowoczesne budownictwo już od pewnego czasu faworyzuje aranżacje z otwartą kuchnią, które optycznie powiększają przestrzeń, są bardzo funkcjonalne i pozwalają integrować domowników oraz przybyłych z wizytą członków rodziny, przyjaciół i znajomych. Współczesne budownictwo stawia też na niebanalne i pomysłowe rozwiązania, a takim właśnie jest oryginalnie zaaranżowane kuchnia z salonem na poddaszu.

urządzanie małego salonu z kuchnią na poddaszu w praktyce

Salon z kuchnią na poddaszu – czego nie powinno w nim zabraknąć

Aby kuchnia z salonem na poddaszu stała się miejscem przyjaznym domownikom i gościom, nie może w niej zabraknąć światła. Mała kuchnia z salonem na poddaszu pozbawiona odpowiedniej dawki światła naturalnego będzie raczej miejscem przytłaczającym niż tętniącym życiem centrum domu. Niewystarczające doświetlenie kuchni spowoduje też, że przygotowanie posiłków będzie trudne, niewygodne i nieprzyjemne, a serwowane dania nigdy nie zaprezentują pełni swoich walorów wizualnych. W salonie z kuchnią na poddaszu musi też wyjątkowo sprawnie działać wentylacja. W przypadku obu tych wyzwań kluczową rolę odgrywają odpowiednio dobrane okna dachowe, które należycie doświetlą przestrzeń i pomagają w utrzymaniu właściwej cyrkulacji powietrza. Ulokowane w dachu okna połaciowe pozwolą też zaoszczędzić miejsce na niezbędne w kuchni meble i sprzęty. Ponieważ jednak w otwartej kuchni na poddaszu będziemy z pewnością często gotować, nie może w niej również zabraknąć okapu kuchennego, który zabierze wilgoć powstającą przy gotowaniu i jednocześnie pochłonie zapachy tworzonych posiłków. Mała kuchnia na poddaszu musi być naprawdę dobrze wentylowana, by uniknąć kondensacji pary wodnej na oknach i licznych problemów związanych z wilgocią. Okna dachowe przeznaczone do kuchni powinny być więc wyposażone w nawiewniki i zamontowane nad źródłem ciepła. Bezpośrednio pod oknem nie należy też ustawiać mebli, np. szafek, które blokowałyby przepływ powietrza. W kuchni na poddaszu najlepiej sprawdzą się przy tym odporne na wilgoć, wyjątkowo wytrzymałe i łatwe do oczyszczenia okna z PVC. Wybierając okna dachowe do kuchni na poddaszu, należy więc wziąć pod uwagę nie tylko ich rozmiar, miejsce montażu, konstrukcję, ale i materiał, z którego zostały wykonane.

Komfortowa kuchnia z salonem na poddaszu w zimie i w lecie

Kuchnie z salonem na poddaszu są narażone na nadmierne nagrzewanie w okresie letnim. Kiedy słońce grzeje mocno, a nocą temperatura powietrza tylko nieznacznie się zmniejsza, nieprawidłowo urządzony salon z kuchnią na poddaszu może przypominać piekarnik. Z tym problemem można jednak łatwo sobie poradzić. Aby latem mała kuchnia z salonem na poddaszu nie nagrzewała się nadmiernie, warto wybrać okna z szybami wyposażonymi w powłokę odbijającą ciepło i zamontować na oknach markizy lub rolety. Salon z kuchnią na poddaszu jest też bardziej narażony zimą na wychłodzenie niż salon ulokowany na niższej kondygnacji, dlatego warto wyposażyć go w energooszczędne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła i zastosować przy ich instalowaniu tzw. ciepły montaż.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.