Prawidłowy montaż okien dachowych pozwala uniknąć problemów w czasie ich użytkowania. Prawidłowo zamontowane okno połaciowe gwarantuje pożądany poziom doświetlenia pomieszczenia na poddaszu, zapewnia w nim odpowiedni komfort termiczny, a także decyduje o szczelności okna, które przy prawidłowej instalacji może bezproblemowo służyć swoimi walorami przez długie lata. Jak w praktyce wygląda prawidłowy montaż okna dachowego i o czym warto wiedzieć podczas wyboru okna na poddasze i jego instalacji?
Przed decyzją o montażu okna dachowego należy wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego. W przypadku blachodachówki istotne jest, aby zdjąć dwa sąsiadujące arkusze (jeśli montaż dotyczy wykończonego dachu), a także wycięcie łat, przecięcie folii oraz usunięcie ocieplenia. Gdy mówimy o dachu pokrytym dachówkami, to montaż jest prostszy, gdyż wystarczy zdjąć je w miejscu, w którym będziemy wstawiać okno.
Dobrą praktyką jest takie usytuowanie okna dachowego, by zmieściło się ono między krokwiami dachu, ale nie jest to koniecznością, ponieważ zawsze istnieje możliwość zastosowania tzw. wymianu. Właściwy montaż okna dachowego jest też nieco bardziej wymagający w przypadku pokryć zakładkowych np. dachówki. Zakładkowe pokrycie wymaga bowiem instalacji okna dachowego nad górną krawędzią dachówki, a nie w jej połowie.
Prawidłowy montaż okien wymaga przemyślanego doboru okna. Bardzo ważne są jego parametry techniczne takie jak współczynnik przenikania ciepła, klasa wodoszczelności, izolacyjność akustyczna, odporność na obciążenie śniegiem, wiatrem itp. Lepszym rozwiązaniem jest montaż kilku mniejszych okien zamiast jednego dużego okna połaciowego, by uzyskać jak najlepszy efekt doświetlenia czy zapewnić atrakcyjniejszy widok. Jaką powierzchnię powinny zajmować okna? Najlepiej obliczyć to na podstawie prostego wzoru, tj. pomnożyć razy 15% liczbę metrów kwadratowych powierzchni podłogi poddasza. Otrzymany wynik to powierzchnia szyb, którą potrzebujemy, aby do poddasza wpadała odpowiednia ilość naturalnego światła.
W przypadku montażu kilku okien koniecznie należy wraz ze specjalistą ocenić wpływ takiego rozwiązania na wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji dachu. Warto również pomyśleć o uzupełnieniu okien roletami, zwłaszcza jeśli okna usytuowane są od strony z większym natężeniem słońca lub w pobliżu latarni miejskich. Ponadto pamiętajmy, iż rolety będą dopełnieniem wizualnym poddasza.
Aby okno dachowe dobrze spełniało swoje funkcje, nie utrudniało swobodnego korzystania z pomieszczenia i nie stanowiło zagrożenia, należy przede wszystkim zadbać o to, by było ono umieszczone na odpowiedniej wysokości. Prawidłowy montaż okien warto więc rozpocząć od wyboru miejsca, w którym okno się znajdzie i ustalenia optymalnej wysokości zamontowania okien w połaci dachu. Usytuowanie okna dachowego wewnątrz pomieszczenia zależy m.in. od wysokości ścianki kolankowej, od wysokości samego pomieszczenia i rozmiaru okna. Warto pamiętać, aby na tym etapie uwzględnić łatwość obsługi okna. Dolna krawędź okna powinna się znaleźć na wysokości 90-130 cm od podłogi, tak aby można było przez nie bez trudu wyglądać oraz wygodnie dało się je zamykać i otwierać. Okno dachowe należy ponadto montować nad źródłem ciepła, np. grzejnikiem, aby zapewnić właściwą cyrkulację ciepłego powietrza we wnęce okiennej i przeciwdziałać ewentualnej kondensacji pary wodnej na powierzchni okna.
Najistotniejsze zasady, które opisują prawidłowy montaż okna dachowego, dotyczą w dużej mierze samego przeprowadzenia prac instalatorskich i wykończeniowych. Prawidłowy montaż okien musi więc przede wszystkim gwarantować szczelne zespolenie ramy okna połaciowego z dachem. Taki efekt zapewniają właściwie dobrane kołnierze montażowe uszczelniające i ocieplające, które zapobiegają tworzeniu się tzw. mostków termicznych, chronią przed wilgocią, chłodem i wiatrem. Dostarczane przez producenta oryginalne kołnierze montażowe do okien dachowych są przy tym precyzyjnie dopasowane do okna, a to szczególnie istotne, jeśli okno dachowe ma być naprawdę szczelne, gwarantować mniejsze straty ciepła, w więc niższe rachunki za ogrzewanie. Korzystanie z systemowych dociepleń ramy (kołnierzy IFC), czyli tzw. ciepły montaż to podstawa, na których opiera się prawidłowa instalacja okna dachowego. Zastosowanie kołnierza RUC zapewni nam szczelne połączenie z membraną dachową, a stosując dedykowany kołnierz zewnętrzny, uzyskamy szczelnie połączenie okna z pokryciem dachowym. Warto również mieć świadomość, że tylko systemowe rozwiązania oferowane przez producenta gwarantują skrócenie czasu montażu do niezbędnego minimum i tylko one zapewniają bezproblemowe działanie produktu.
Prawidłowy montaż okien dachowych można przeprowadzić na własną rękę, ale dotyczy to osób, które mają już w tej materii jakieś doświadczenie. Konieczność wzięcia pod uwagę wielu czynników, wykonanie wielu obliczeń i wymagany z powodu bezpieczeństwa profesjonalizm to powody, dla których prace montażowe warto pozostawić fachowcom – zaufanym instalatorom okien czy sprawdzonym ekipom dekarskim. Okno dachowe to newralgiczny element dachu i nie warto ryzykować przy jego montażu czy przebudowie. Błędy przy montażu okien dachowych potrafią być ogromnym utrapieniem, stratą czasu i wydatkiem. Zły montaż może finalnie skończyć się przeciekiem, osłabieniem konstrukcji okiennej, która straci swoje właściwości izolacyjne, pojawieniem się wilgoci w domu, nadmiernym wychładzaniem poddasza i znacznym wzrostem rachunków za ogrzewanie.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.