Znak budowlany B to jedno z wielu oznaczeń spotykanych w budownictwie. Często porównywany jest do oznaczenia CE, wymaganego dla wyrobów budowlanych dystrybuowanych na terenie Unii Europejskiej, jednak pełni inną funkcję i odnosi się do innych procedur oceny zgodności. Wyjaśniamy, czym w istocie jest znak budowlany B, co oznacza i dlaczego ma on tak duże znaczenie.
Znak budowlany B jest nanoszony na towary budowlane, które spełniają wymagania polskiego prawa. W praktyce zatem znak budowlany B umieszczony na kołnierzu montażowym potwierdza, że ten konkretny wyrób budowlany został dopuszczony do obrotu na podstawie przepisów obowiązujących w Polsce, nie stwarza zagrożeń dla bezpieczeństwa i może być wykorzystany bez obaw o legalność prac budowlanych i instalatorskich. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami na produkty budowlane podlegające pod normy krajowe oraz Krajową Ocenę Techniczną należy pozyskać znak budowlany B. O jego nadanie występuje producent wyrobu, który sporządza Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych wytworzonego przez siebie produktu, a następnie Deklaracja ta jest weryfikowana i potwierdzana przez uprawnione podmioty wskazane przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa, np. różnorodne instytuty badawcze.
Znak budowlany B na produkcie informuje, że producent tego wyrobu budowlanego potwierdza właściwości zawarte w Krajowej Deklaracji Właściwości Użytkowych dla tego produktu oraz ponosi odpowiedzialność za zgodność tego wyrobu ze swoją deklaracją. Znak CE poświadcza, że produkt spełnia wymagania określone we wspólnotowym prawodawstwie zharmonizowanym UE Nr 305/2011, a także wykazuje właściwości zadeklarowane w Deklaracji Właściwości Użytkowych. Na podstawie Deklaracji Właściwości Użytkowych producent może ubiegać się o oznakowanie wyrobu znakiem CE lub znakiem budowlanym B, przy czym pierwszy potwierdza, iż wyrób spełnia również zharmonizowane normy unijne. Warto przy tym wiedzieć, że producent, który umieści na wyrobie znak budowlany B lub oznakowanie CE, a oznaczony w ten sposób wyrób nie ma właściwości użytkowych opisanych w deklaracji może zostać obciążony karą pieniężną w wysokości do 100 tysięcy złotych. Jeszcze wyższe kary grożą za wprowadzanie do obrotu wyrobów budowlanych podlegających obowiązkowi oznakowania CE lub znakiem budowlanym B bez tego oznakowania.
Znak budowlany B to łatwa do zweryfikowania i konkretna informacja, która pozwala ocenić, z jakim produktem mamy do czynienia – legalnym i zgodnym z obowiązującymi normami, a więc jednocześnie sprawdzonym, przetestowanym, godnym zaufania, bezpiecznym itp. Znak budowlany B jest zatem w praktyce szczególnie istotną informacją dla kupującego wyrób budowlany, a następnie również kontrolerów, np. inspektorów Nadzoru Budowlanego o zgodności właściwości użytkowych zastosowanego wyrobu budowlanego z aktualnie obowiązującymi krajowymi przepisami. Kiedy jako nasi Klienci wybieracie Państwo okna dachowe Dakea bądź kołnierze do okien dachowych do nich przeznaczone, możecie Państwo, korzystając z obecności oznaczeń takich jak znak budowlany B, mieć pewność, że wybieracie Państwo produkty wartościowe, legalne i o właściwościach sprawdzonych przez uprawnione podmioty.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.