Aby dokonać zmian należy podjąć działania i choć droga do sukcesu bywa niekiedy długa i kręta, to jak mawiał Steve Jobs – cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie dokąd zmierza. Współcześni dekarze, choć wciąż stanowią względnie wąską grupę zawodową, tworzą jednocześnie silną społeczność profesjonalistów wspierających się nawzajem, często w imię wyższych celów, mających istotny wpływ na ewolucję wizerunku swojego zawodu. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności, utrzymanie wysokiej jakości świadczonych usług, jak również nieustanna praca rzemieślnicza na rzecz zbudowania renomy tak własnej firmy, jak i całej profesji, leżą u podstaw popularności projektu #DumnyDekarz. Ze skromnej inicjatywy mającej na celu pomoc początkującym w zawodzie, ewoluował do ogólnopolskiej czołowej akcji promującej profesjonalne rzemiosło i wysokiej klasy rzemieślników, wokół której dziś gromadzą się tysiące dekarzy, fanów i obserwujących. Zrzeszeni również przy Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy oraz przy mniej formalnych grupach i inicjatywach, czynnie wspierają promocję profesji, która od lat znajduje się w czołówce zawodów deficytowych. Ogromną rolę w sukcesie #DumnegoDekarza odegrało także szesnastu profesjonalistów, którzy przedstawili swoją profesję z bliska, przybliżając szerszej publiczności inspirujący i uniwersalny dla całej branży obraz współczesnego dekarstwa.
Edukować zamiast konkurować
Jedną z większych bolączek dekarstwa w Polsce, które niewątpliwie przekłada się na niską frekwencję osób podejmujących kształcenie w tym zawodzie, jest skromne zaplecze dydaktyczne, uniemożliwiające kontynuację nauki na wyższych szczeblach. Dlatego też dekarze, którym przyszłość rzemiosła nie jest obojętna, podejmują mniej lub bardziej zinstytucjonalizowane próby przyuczenia do zawodu młodych, chcących spróbować swych sił w tym fachu. Mnóstwo przykładów tej niewątpliwej domeny dekarskich profesjonalistów prezentuje projekt #DumnyDekarz. Daniel Baliński i Marcin Solarek, przedsiębiorcy z Łodzi, od wielu lat czynnie angażują się w organizację szkoleń i warsztatów dla młodych dekarzy. Podkreślają tym samym, że prawdziwy profesjonalista nie musi obawiać się przyszłej konkurencji. Podobne motywy kierują także Ryszardem Piwowskim, wiceprezesem Zarządu Głównego PSD oraz przedsiębiorcy z Bydgoszczy, który od lat niezmiennie dzieli swoją pasję pomiędzy dekarstwem a nauczaniem. Stoi za sukcesem wielu młodych, którzy dziś z powodzeniem prowadzą własne firmy. Jak sam z przekonaniem dodaje: „ambitna osoba, będzie u ciebie pracować przez pięć do siedmiu lat i podnosić twój standard wykonawczy, ugruntowywać twoją pozycję na rynku. Taka kolej rzeczy, nie należy z tym walczyć. Lepiej ludziom kibicować”.
Zmierzch stereotypów
Nie bez znaczenia pozostaje kwestia wizerunku dekarzy w oczach całego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem inwestorów. To jak ewoluował on w ciągu ostatnich dekad jest niewątpliwą zasługą samych przedstawicieli branży dekarskiej. Zdaniem Sebastiana Paczkowskiego, właściciela firmy SIDE BUD z województwa dolnośląskiego: „na przestrzeni tych dwudziestu paru lat sporo się zmieniło. Raz – pomogły w tym nowe przepisy i różne obostrzenia. Dwa – kultura pracy jest już zupełnie inna i szacunek ludzi do siebie nawzajem”. Dzięki temu stereotyp pracownika budowlanego niestosującego się do przepisów BHP można śmiało odłożyć do lamusa. Dziś, wśród niezbędnych dekarskich atrybutów królują pracowitość, rzetelność oraz fachowość, i co najważniejsze, cechy te są wpisane w DNA przyszłości tego zawodu. To podstawowe wartości dla coraz większej grupy młodszych stażem dekarskich przedsiębiorców. Nie bez znaczenia pozostaje pasja do zawodu, przybierająca w niektórych przypadkach formę artyzmu. Zdaniem Macieja Roszmana, właściciela firmy MR-DACH z województwa pomorskiego, to właśnie ona stoi za renomą niejednego przedsiębiorcy. Jak sam podkreśla: „sukcesem będzie, gdy twoje realizacje będą rozpoznawalne i doceniane, więc dbałość o nasz wizerunek i jakość naszych usług zapewni nam sukces zawodowy i przyszłe realizacje”.
Obecna, czwarta już odsłona akcja #DumnyDekarz, do której niedawno rozpoczęto otwartą rekrutację wśród fanów inicjatywy, już dziś zwiastuje kolejne inspirujące historie i zupełnie nowe dekarskie osobowości, które mają szansę trwale zapisać się na kartach dekarskiej historii w Polsce.
Jak podsumowywał Henry Ford, jeden z najwybitniejszych inżynierów dwudziestego wieku: „połączenie sił to po... czytaj więcej
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.