Porady

Dofinansowanie wymiany okien dachowych (program czyste powietrze & ulga termomodernizacyjna)

Wymiana okien dachowych i zadbanie o właściwą termoizolację domu to nie tylko bezpieczeństwo i komfort domowników, ale także znaczna oszczędność na rachunkach.

Pomimo oszczędności na przestrzeni lat, sama inicjatywa i jej realizacja wiąże się z kosztami, na które wiele osób nie może sobie pozwolić. Z myślą o nich powstał projekt “Czyste powietrze”, a także ulga termomodernizacyjna. Oto zbiór podstawowych informacji na temat dofinansowania wymiany okien dachowych.

Dofinansowanie wymiany okien – czy warto skorzystać?

Trudno przecenić rolę, jaką w pomieszczeniach użytkowych na umieszczonych na poddaszu odgrywają okna dachowe. Oprócz dostępu do naturalnego światła dziennego w dużej mierze odpowiedzialne są one za bilans energetyczny budynku, komfort cieplny domowników, a także wysokość rachunków, zwłaszcza w okresie grzewczym. Dofinansowanie wymiany okien dachowych umożliwia właścicielom domów ubieganie się o wsparcie finansowe w celu zwiększenia poziomu termoizolacyjności budynku. Na jakie korzyści można liczyć?

• Redukcja strat ciepła – w odróżnieniu od starych modeli okien, nowoczesne okna dachowe Dakea znaczącą ograniczają utratę ciepła, zapewniając domownikom komfort termiczny bez względu na porę roku

• Wyższa efektywność energetyczna – dzięki nowoczesnym oknom dachowym budynek zużywa możliwie jak najmniej energii, dzięki czemu zapewnia niższe rachunki za ogrzewanie i staje się bardziej ekologiczny.

• Dofinansowanie na wymianę urządzeń grzewczych – wsparcie w usunięciu starych urządzeń, będących jednym z powodów zanieczyszczenia powietrza.

Czym jest ulga termomodernizacyjna i do kogo jest skierowana?

Ulga termomodernizacyjna to forma wsparcia finansowego, polegająca na odliczeniu od dochodu (przychodu) wszelkich kosztów poniesionych w wyniku termoizolacji istniejącego budynku. W myśl ustawy są to wszelkie ulepszenia, które redukują zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku. Przysługuje ona właścicielom i współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lecz należy podkreślić, że obejmuje jedynie domy już istniejące, nie zaś będące w trakcie budowy.

Z dofinansowania wymiany okien w postaci ulgi termomodernizacyjnej wprowadzono ograniczenie realizacji do trzech kolejnych lat. Maksymalna kwota odliczenia od podatku nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Obejmuje jednak wszelkie wydatki, które zostały stosownie określone w audycie energetycznym przeprowadzonym przed rozpoczęciem projektu. Wśród nich znaleźć się mogą nie tylko okna dachowe, ale także systemy i akcesoria montażowe, takie jak kołnierze uszczelniające.

 

Jak ubiegać się o wzięcie udziału w programie “Czyste powietrze”?

Kolejną dostępną formą dofinansowania wymiany okien dachowych jest program “Czyste powietrze”. Jest to ogólnopolska akcja dopłaty do wymiany starych pieców, instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, budowy wentylacji mechanicznej, ale także ocieplenia domu dzięki wymianie okien i drzwi. Celem programu jest walka ze smogiem, a o wsparcie finansowe można ubiegać się zarówno na projekty będące w trakcie realizacji, jeszcze nierozpoczęte, jak i pod pewnymi warunkami już zakończone.

W ramach programu “Czyste powietrze” możliwe jest uzyskanie zwrotu kosztów za zakup i montaż okien dachowych, które muszą jednak spełniać pewne wymagania. Ich współczynnik przenikania ciepła Uw nie może przekraczać 1,1 W/(m2.K), muszą być fabrycznie nowe i dopuszczone do obrotu, instrukcję obsługi w języku polskim, a także pisemną gwarancję producenta lub wykonawcy. Wysokość dofinansowania na okna dachowe uzależniona jest od dochodów składającego wniosek i może wynosić 10 tysięcy złotych na poziomie podstawowym lub 15 tysięcy złotych na poziomie podwyższonym.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.