Prawidłowa obróbka okna dachowego jest koniecznością nie tylko ze względów estetycznych. Poprawne wykończenie wnęki okiennej ma istotny wpływ m.in. na żywotność okna, a także decyduje o termoizolacyjności okna połaciowego. Zła obróbka okna dachowego może też skutkować poważnymi problemami. Jak więc powinna wyglądać prawidłowa obróbka okna dachowego i o czym należy pamiętać podczas zabudowy okna na poddaszu?
Prawidłowa obróbka okna dachowego ma przede wszystkim bardzo duży wpływ na komfort termiczny w pomieszczeniach, które te okna doświetlają. Fachowe obrabianie okien dachowych jest ponadto jedynym sposobem na uniknięcie wielu problemów związanych z ich użytkowaniem.
Obróbka okna dachowego na zewnątrz wykonana niestarannie lub bez zastosowania specjalnego uszczelnienia, jakie gwarantują kołnierze instalacyjne do okien dachowych, może szybko zakończyć się przeciekiem wody opadowej i poważnymi zniszczeniami. Woda może bez trudu uszkodzić wówczas nie tylko elementy konstrukcyjne budynku, ściany, podłogi, wyposażenie znajdujące się pomieszczeniu na poddaszu, ale też okno dachowe. Obróbka powinna więc zawsze przebiegać zgodnie z instrukcją montażu okna dostarczoną przez producenta i w zgodzie z jego zaleceniami, np. tymi, które rekomendują użycie odpowiednich kołnierzy montażowych przy instalacji okna.
Z kolei niezgodna z zasadami sztuki budowlanej obróbka okna dachowego od wewnątrz może skutkować trudnościami przy otwieraniu okna, negatywnie wpływać na poziom oświetlenia wnętrza oraz zakłócać cyrkulację powietrza na poddaszu, co z kolei może wywołać pojawienie się w domu wilgoci, grzybów i pleśni. Te nie tylko są groźne dla naszego zdrowia, ale też wywołują uszkodzenie ścian, okien, dachu, mebli itp. Niestaranne wykończenie wnęki okiennej z pewnością nie dodaje też wnętrzu uroku. Niechlujna i niepoprawna obróbka okna dachowego na zewnątrz także odbija się na walorach estetycznych elewacji i może oszpecić nawet najpiękniejszy i najmodniejszy projekt.
Warto już na wstępie prac instalacyjnych uświadomić sobie, że poprawne obrobienie okna dachowego rozpoczyna się w zasadzie już na najwcześniejszym etapie montażu okna w połaci dachu. Kiedy przygotowujesz otwór na okno dachowe, już wpływasz na to, jakim efektem zakończy się obróbka okna dachowego na zewnątrz i od wewnątrz. Otwór ten musi bowiem być wycięty w zgodzie z układem dachówek lub innych modułów pokrycia dachowego oraz mieć odpowiedni wymiar. Aby obróbka okna dachowego od wewnątrz i zewnątrz, jego uszczelnienie i ocieplenie zakończyły się sukcesem, potrzebujesz wokół ramy miejsca na termoizolację i materiały uszczelniające.
Obrabianie okien dachowych nie kończy się też wraz z ukształtowaniem wnęki okiennej – nawet na etapie malowania ścian powinieneś mieć na uwadze, że odpowiednia kolorystyka we wnęce skuteczniej rozświetli wnętrze, a zainstalowanie pod oknem grzejnika wspomoże wentylację poddasza i pomoże przy usuwaniu wilgoci z pomieszczeń.
Prawidłowa obróbka okna dachowego od zewnętrznej strony budynku powinna skupić się przede wszystkim na szczelnym połączeniu ramy okna z poszyciem dachu i jego poszczególnymi elementami. Jednocześnie od przebiegu tego etapu będzie zależało to, jak będzie od zewnątrz prezentować się okno dachowe. Obróbka okien od strony dachu powinna rozpocząć się od wycięcia w dachu otworu na okno połaciowe. Rozmiar otworu pod okno dachowe powinien być nieco większy od rozmiaru okna o około 4 cm, gdy mowa o wysokości oraz około o 4-5 cm w przypadku szerokości wycinanego otworu.
Do szczelnego połączenia okna z dachem należy wykorzystać odpowiednio dobrany zewnętrzny kołnierz montażowy. Dobiera się go do rozmiaru okna oraz do rodzaju poszycia dachu. Obrabianie okien dachowych z wykorzystaniem dedykowanego kołnierza instalacyjnego pozwala zagwarantować tworzonej konstrukcji maksymalną szczelność, ale też skraca i ułatwia prace montażowe. Trzeba też zauważyć, że kołnierze montażowe są przy okazji najlepszym sposobem na estetyczne wykończenie okna dachowego po zewnętrznej stronie. Kołnierze montażowe Dakea nie tylko zapewniają pożądaną szczelność dachu, skutecznie odprowadzają wodę opadową z okolic okna, są trwałe i niezawodne, ale też bardzo schludnie i atrakcyjnie prezentują się na każdym dachu.
Obróbka okna dachowego może być wykonana na dwa sposoby. Wykończenie wnęki okiennej może być przeprowadzone przy użyciu płyt kartonowo gipsowych bądź gotowych szpalet wykonanych z tworzywa sztucznego (zwykle PCV) lub drewna. Obróbka okien dachowych z wykorzystaniem tych ostatnich jest postrzegana jako nieco łatwiejsza i z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem dla osób mniej doświadczonych w wymagających dużej precyzji i biegłości pracach z użyciem płyt kartonowo gipsowych. Pierwszym więc krokiem, od którego należy rozpocząć wykończenie wnęki okiennej, jest wybór dotyczący metody działania.
Bez względu na to, którą metodą wykonana będzie obróbka okien dachowych, zawsze należy przed jej rozpoczęciem zadbać o prawidłowe uszczelnienie okna od wewnątrz (wcześniej od zewnątrz), by chronić poddasze przed wilgocią, chłodnym powietrzem i wiatrem. Użyć należy do tego folii paroizolacyjnej i np. wełny mineralnej lub wykorzystać dedykowany kołnierz montażowy. Jako specjaliści zawsze zalecamy korzystanie z precyzyjnie dopasowanych do okna systemowych kołnierzy uszczelniających i ocieplających, ponieważ gwarantują one perfekcyjną szczelność konstrukcji i przyspieszają prace montażowe. Kołnierz z folii paroprzepuszczalnej łączy okno połaciowe z membraną dachową, dzięki czemu poszycie może zachować wymaganą wodoszczelność. Z kolei docieplający kołnierz wykonany ze spienionego polistyrenu zapobiega ucieczce ciepła poprzez dach i eliminuje występowanie mostków termicznych między ościeżnicą a ociepleniem dachu.
Prawidłowa obróbka okna dachowego od wewnątrz nie może też obejść się bez dokładnego projektu obudowy – należy wyznaczyć miejsca montażu płyt, ustalić ich wielkość i układ, miejsca łączenia, a następnie przyciąć je do wymaganych rozmiarów, przygotować i zamocować stelaż pod płyty.
Obróbka wnęki okiennej powinna gwarantować należyte doświetlenie wnętrza, a także zapewniać swobodny ruch powietrza w okolicy okna. Bardzo ważnym w związku z powyższym jest kształt wnęki okiennej – dolna jej część powinna być prostopadła do podłogi, a górna – równoległa. Boki wnęki okiennej kształtuje się zwykle prostopadle w stosunku do płaszczyzny okna. Dozwolone, choć nie zawsze zalecane, jest formowanie boków wnęki pod skosem, rozszerzając ją, by wpuszczała więcej światła.
Obróbka okien dachowych płytami kartonowo gipsowymi powinna też przebiegać w określonej kolejności, co zapewni konstrukcji większą stabilność. Montaż płyt powinno się rozpocząć od nadproża, następnie umocować powierzchnie boczne, a na koniec zająć się przytwierdzeniem dolnej krawędzi zabudowy. Płyty należy mocować do stelaża wkrętami. Ukończoną konstrukcję należy zagruntować i zaszpachlować, a miejsca łączenia płyt wzmocnić, stosując narożniki aluminiowe. Wnękę okienną malujemy w jasnych kolorach, by jej powierzchnie odbijały światło i wspomagały doświetlenie wnętrza. Z kolei obróbka okna dachowego od wewnątrz przy użyciu szpalety zawsze powinna być wykonana w zgodzie z instrukcją załączoną do gotowej obudowy.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.