Porady

Prawidłowe docieplenie i izolacja okna dachowego

Optymalną temperaturę na poddaszu, komfort cieplny, a także redukcję uciążliwych hałasów z zewnątrz uzyskać można jedynie poprzez właściwe docieplenie okien dachowych i prawidłowy montaż. W jaki sposób można zadbać o uszczelnienie okien od strony wewnętrznej i zewnętrznej? W jakim celu stosuje się kołnierz izolacyjny i jakie właściwości cechują proponowane przez nas produkty? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Właściwości termoizolacyjne naszych okien dachowych

Odpowiednio dopasowane i docieplone okna dachowe. pozwalają przekształcić poddasze w funkcjonalną i komfortową przestrzeń użytkową. Warunkiem wygody, przyjemnej temperatury bez względu na porę roku, ciszy w mieszkaniu, a także niewygórowanych rachunków w sezonie grzewczym jest właściwa izolacja okien dachowych, prawidłowy montaż oraz właściwości termoizolacyjne danego produktu.

docieplanie okien dachowych na poddaszu

Wybierając okna połaciowe, należy zwrócić uwagę na dwa parametry: klasę przepuszczalności powietrza oraz współczynnik przenikania ciepła. Wskaźnik przepuszczalności określany jest na podstawie bazy współczynnika infiltracji w danym oknie i wyznaczany przez jedną z czterech klas, z czego im wyższa klasa, tym wyższa szczelność. W naszej ofercie znajdują się w znakomitej większości wysokiej jakości okna dachowe o klasie przepuszczalności 4, w tym także najlepsze w ofercie modele Dakea Ultima.

Współczynnik przenikania ciepła U(w) to wartość, która określa stratę ciepła, które wydostaje się poprzez całe okno. Im niższy współczynnik, tym lepsze właściwości izolacyjne, które zapewniają optymalną temperaturę zarówno latem, jak i zimą. Nasze okna dachowe charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, U(w) = 1,1 [W/m2K] w przypadku okien Good Energy PVC, a nawet U(w) =0,9 [W/m2K] w oknach Ultima Energy PVC.

Jak przebiega prawidłowa izolacja okna dachowego?

Za straty ciepła odpowiedzialne są w dużej mierze tak zwane mostki termiczne, które mogą pojawić się dolnej części ościeżnicy. Jest to miejsce, w którym ze względu na przerwaną izolację termiczną między połacią dachu a oknem współczynnik przenikania ciepła jest znacznie większy. Umiejętne docieplenie okien dachowych przez fachowca oraz właściwy model okna mogą jednak zapobiec tej kłopotliwej kwestii. Tak zwany “ciepły montaż” polega na ociepleniu okien przy użyciu oryginalnego kołnierza docieplającego, dostarczanego przez producenta okien. Kołnierz taki ma za zadanie dokładnie wypełnić przestrzeń znajdującą się między oknem a ociepleniem dachu. Jak więc najlepiej docieplić okno dachowe, aby zapewnić najwyższy stopień energooszczędności? Najlepszą metodą jest za

stosowanie kołnierza ze spienionego polietylenu IFC, który dołączony jest bezpłatnie do okien z serii Dakea Ultima, lub dostępny w ofercie jako dodatkowy element montażowy. Jest to skuteczny sposób na ograniczenie strat energii, ochronę przed wilgocią, chłodem i wiatrem. Ponadto montaż samego kołnierza IFC przebiega szybko i sprawnie.

okna dachowe docieplanie

Jak ocieplić okno dachowe?

Izolacja okna dachowego rozpoczyna się od właściwego wykończenia wnęki wokół okna. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe ocieplenie ościeżnicy od strony zewnętrznej. W tym celu wykorzystuje się kołnierz izolacyjny ze spienionego polietylenu Dakea IFC, który tworzy szczelne obramowanie wokół okna, nie pozwalając na straty ciepła. Od strony wewnętrznej budynku okno dachowe ocieplamy na przykład przy pomocy wełny, przy czym warunkiem koniecznym właściwej izolacji jest to, aby wełna stykała się z kołnierzem termoizolacyjnym.

Kolejną kwestią, której należy dopilnować, aby docieplenie okna dachowego zostało wykonane prawidłowo, to odpowiednie wykończenie szpalet. Aby zapewnić odpowiedni ruch powietrza wokół okna, nad oknem szpaleta powinna być umieszczona w poziomie, pod oknem zaś w pionie. Cała płaszczyzna szpalet, odpowiednio ocieplona, musi łączyć się z ociepleniem dachu.

kołnierz do okna dachowego dakea

Docieplenie okien dachowych kołnierzem termoizolacyjnym

Ocieplenie okna dachowego zależy przede wszystkim od prawidłowo zainstalowanych materiałów izolacyjnych, które zapobiegają powstawaniu przy ramie mostków termicznych, odpowiedzialnych za utratę ciepła. Stale rosnącą popularnością cieszą się wyżej wspomniane kołnierze izolacyjne, dopasowywane do rodzaju i wymiarów okna. Pozwalają one także szybciej i łatwiej zamontować okna w połaci dachu. Mowa o kołnierzu ze spienionego polistyrenu. Izolacja okien dachowych to również izolacja przeciwwiatrowa i przeciwwilgociowa.

O ile montaż kołnierza zewnętrznego jest wymagany przez producenta, warto też stosować zalecany kołnierz RUC z folii paroprzepuszczalnej. Tylko rozwiązania systemowe (producenckie) dają gwarancję, że zamontowane okno będzie w pełni odporne na wiatr, wilgoć i straty ciepła.

W naszej ofercie znaleźć można kołnierze dopasowane do różnego rodzaju i wysokości pokrycia dachowego, w tym kołnierz do pokryć płaskich, falistych, na rąbek stojący, do płaskich dachówek zakładkowych, ale także kołnierz kombi, kołnierze specjalistyczne oraz uniwersalne. Warto pamiętać, że odpowiedni montaż, uszczelnienie oraz ocieplenie okna dachowego to gwarancja ciepła i komfortu na poddaszu, a także istotny element energooszczędności budynku.

docieplenie okna dachowego za pomocą kołnierza

Powiązane artykuły

Porady kołnierz do okna dachowego

Jak prawidłowo dobrać kołnierz do okna dachowego?

Jak wybrać odpowiedni kołnierz do okna dachowego i co warto wiedzieć na temat tych akcesoriów montażowych? ... czytaj więcej

Porady

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Energooszczędność to jeden z najważniejszych trendów w budownictwie ostatnich lat. Oszczędność energii ma p... czytaj więcej

Porady poddasze

Nagrzewanie się poddasza - co zrobić?

Odpowiednia izolacja i dobrze dopasowane nowoczesne okna dachowe to najlepszy sposób, aby zminimalizować na... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.