Porady

Jak urządzić garderobę na poddaszu?

Garderoba na poddaszu to pomysł praktyczny, wygodny i często spotykany w nowoczesnych aranżacjach domów wolnostojących i mieszkań zlokalizowanych na najwyższej kondygnacji. Sypialnia czy pokój z garderobą na poddaszu to też zwyczajnie dobry sposób na racjonalne zagospodarowanie przestrzeni na strychu. Jak urządzić garderobę na poddaszu? Co zrobić, by garderoba na poddaszu była naprawdę praktyczna i funkcjonalna? Oto kilka porad, dzięki którym aranżacja garderoby na poddaszu stanie się dla Ciebie łatwiejsza.

Dlaczego aranżacja garderoby na poddaszu to dobry pomysł?

Pokój z garderobą na poddaszu ma wiele zalet. Garderoba na poddaszu to przede wszystkim idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie na niższych kondygnacjach zaczyna brakować miejsca do przechowywania rzeczy. Aranżacja garderoby na poddaszu pozwala też zyskać więcej przestrzeni w pozostałych pokojach, z których zniknąć mogą wówczas nadmiarowe komody i szafy. Przeniesienie odzieży, obuwia czy sezonowo używanych akcesoriów i sprzętów do zaaranżowanej na poddaszu garderoby to szczególnie trafiony pomysł, jeśli lubimy pełen ładu minimalistyczny styl i nie chcemy, by w salonie czy pokoju gościnnym stało zbyt wiele mebli. Pokój z garderobą na poddaszu to też bardzo racjonalny sposób na wykorzystanie przestrzeni na najwyższej kondygnacji. Niskie poddasze ze skosami często nie łatwo zagospodarować, a ograniczona wysokość pomieszczenia oraz niewielka przestrzeń stanowią prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Tymczasem aranżacja garderoby na poddaszu nawet przy niskich stropach i skosach nie musi być trudna, ponieważ część akcesoriów, odzieży czy butów z powodzeniem może być przechowywanych w niskich meblach, koszach i pojemnikach, a te bez trudu można ulokować nawet na niewielkiej przestrzeni i pod skośnymi ściankami. Garderoba na poddaszu sprawdzi się idealnie, jeśli nie masz pomysłu, jak funkcjonalnie zagospodarować małe pomieszczenia na poddaszu. Będzie jednak również doskonałym rozwiązaniem w tych domach, w których na najwyższym piętrze jest dużo miejsca. Sypialnia, łazienka czy dzienny pokój z garderobą na poddaszu to niezwykle modne rozwiązania aranżacyjne. Ulokowana przy sypialni czy łazience garderoba na poddaszu to zresztą nie tylko przedsięwzięcie zgodne z panującymi trendami, ale też wygodne i bardzo praktyczne.

garderoba na poddaszu

Garderoba na poddaszu – kilka zasad, o których warto pamiętać

Garderoba na poddaszu musi być dobrze zaplanowana i urządzona, aby przestrzeń, którą dzięki realizacji takiego projektu zyskamy, została optymalnie wykorzystana, a przebywanie i używanie garderoby wygodne. Jednym z najważniejszych aspektów przy aranżacji garderoby na poddaszu jest odpowiednio dobre oświetlenie jej wnętrza. Bez wystarczającej ilości światła trudno bowiem odnaleźć właściwy element garderoby, zauważyć na ulubionym krawacie plamę czy oczko na zakładanych pończochach. Dobre oświetlenie garderoby to zatem podstawa, jeśli nie chcesz w niej marnować czasu, irytować się ciągłymi poszukiwaniami czy martwić jakimś mankamentem stylizacji wybranej do pracy. Najlepiej jest więc wyposażyć pokój z garderobą na poddaszu w okno dachowe, a nawet kilka okien połaciowych, gdy garderoba jest duża i pełna zakamarków. Okna dachowe zapewnią zresztą nie tylko wystarczającą ilość światła na poddaszu, ale też zagwarantują właściwą cyrkulację powietrza w garderobie, a ta jest szczególnie ważna w miejscu, gdzie przechowujemy ubrania. Chcemy przecież, by pozostały one długo w dobrej kondycji i przyjemnie pachniały. Umieszczenie okna w połaci pozwoli też zaoszczędzić miejsce przy ścianie na komody czy szafki. Garderoba na poddaszu powinna być też dobrze oświetlona sztucznym światłem, a szczególnie praktycznym rozwiązaniem jest doświetlenie wnętrz ewentualnych szaf. W garderobie nie powinno oczywiście zabraknąć mebli do przechowywania różnych rodzajów ubrań: długich sukni i palt, ale też drobnych akcesoriów, butów czy nietypowych elementów garderoby, np. kapeluszy. Bardzo ważny jest więc dobór mebli, a jeszcze istotniejsze ich rozstawienie.

Jak urządzić pokój z garderobą na poddaszu?

Funkcjonalna garderoba na poddaszu wymaga dobrego rozplanowania jej wnętrza i właściwego wyposażenia. Ponieważ ustawienie mebli utrudniać może niski strop, w najwyższym punkcie garderoby na poddaszu powinna znaleźć się szafa z drążkami na długie ubrania. Mogą ją też zastąpić drążki na wieszaki ustawione na otwartej przestrzeni. Te warto wówczas rozmieścić na różnych wysokościach, by część z nich mogła być wykorzystana np. na koszulki czy marynarki. Meble w garderobie na poddaszu warto ustawiać ponadto w szeregu malejącym – od najwyższych po najniższe, np. szafki na buty, na które bez trudu znajdzie się miejsce nawet pod dużymi skosami. Doskonale też sprawdzą się przy aranżacji garderoby na poddaszu meble modułowe. Aby optymalnie zagospodarować wszelkie kąty i niewielkie przestrzenie, warto doposażyć wnętrze w różnej wielkości kosze, pudełka, organizery itp. Dzięki nim każdy drobiazg znajdzie w garderobie swoje miejsce i w pomieszczeniu zapanuje ład. Garderoba na poddaszu powinna też być wyposażona w przynajmniej jedno lustro, a jeśli wnętrze jest małe, można wykorzystać lustra do optycznego powiększenia przestrzeni, aby pokój z garderobą na poddaszu nie wydawał się ciasny i przytłaczający.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.