Porady

Jak wykonać zabudowę pod oknem z płyt gipsowych?

Jedynie poprawnie zamontowane i obrobione okno dachowe daje gwarancję bezproblemowej eksploatacji okna i wysokiego poziomu komfortu we wnętrzu, w którym zainstalowane są okna połaciowe. O czym należy koniecznie pamiętać przy obróbce okna dachowego i jak się do niej przygotować? Podpowiadamy, jak obudować okno dachowe płytą gipsową, by prace montażowe przebiegły sprawnie, a okno połaciowe dobrze działało, nie sprawiało kłopotów przez długie lata i estetycznie wyglądało.

Co warto wiedzieć o obróbce okien dachowych?

Obrabianie okien dachowych płytą gipsową to jedna z metod stosowanych w pracach wykończeniowych towarzyszących instalacji okna w dachu. Wykończenie okna dachowego może być przeprowadzone również przy wykorzystaniu szpalet, czyli gotowych konstrukcji imitujących wnękę okienną wykonanych z drewna lub plastiku. Zastosowanie dobrze dopasowanej do kąta dachu szpalety okiennej pozwala znacznie skrócić i ułatwić prace montażowe, a przy okazji zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza w okolicy okna oraz optymalne doświetlenie wnętrza. Obrabianie okien dachowych płytą gipsową jest nieco bardziej skomplikowaną procedurą i z pewnością wymaga przynajmniej minimalnego doświadczenia w pracach remontowych i budowlanych. Mimo to jest nadal często wybieraną metodą obróbki okien połaciowych i przy prawidłowym postępowaniu daje doskonałe rezultaty.zabudowa pod oknem dachowym z płyt gipsowych

Nim dojdzie jednak do rozpoczęcia ostatniego etapu montażu okna, jakim jest obrabianie wnęki okiennej, warto przypomnieć, że poprawna instalacja okna dachowego nie ogranicza się jedynie do obróbki okna i obudowania wnęki okiennej płytami, a każdy etap prac przy instalacji okna w dachu – wybór miejsca montażu okna, osadzenie okna w połaci dachu, uszczelnienie okna, ocieplenie itd. – są równie ważne dla końcowego efektu. W przypadku okien dachowych jako eksperci zawsze rekomendujemy naszym Klientom tzw. ciepły montaż, który, dzięki zastosowaniu specjalnych technik i materiałów eliminujących mostki termiczne oraz zapewniających szczelne połączenie ramy okiennej z konstrukcją dachu gwarantuje zachowanie komfortu termicznego na poddaszu przez cały rok. Do wykonania ciepłego montażu wymagane są specjalne kołnierze montażowe do okien dachowych – kołnierz uszczelniający oraz ocieplający, które gwarantują dobrą jakość montażu, ale i przy okazji usprawniają i przyspieszają prace przy osadzeniu okna w dachu. Więcej porad i wskazówek na ten temat zawiera artykuł Prawidłowe docieplenie i izolacja okna dachowego.

Obrabianie okien dachowych płytą gipsową – od czego zacząć?

Obrabianie okien dachowych płytą gipsową wymaga dobrego przygotowania i zaplanowania prac. Należy w pierwszym rzędzie opracować szczegółowy projekt konstrukcji. Pozwoli on ustalić, jakie wymiary płyt będą potrzebne do wykończenia wnęki, a także dobrać sposób i miejsce ich montażu, uwzględniając prawidłowe ukształtowanie wnęki okiennej, która jest jednym z najważniejszych aspektów obróbki okna połaciowego. Dopiero gdy wykonane zostaną wszelkie wyliczenia, a materiały zostaną przygotowane (np. płyty gipsowo kartonowe odmierzone i przycięte), należy przystąpić do zbudowania stelażu z aluminiowych profili, na którym oprze się obudowa z przygotowanych płyt. Pamiętać trzeba, że obrabianie okien dachowych płytą gipsową wymaga bardzo dużej precyzji i staranności – każda pomyłka i niedoróbka mogą wpłynąć negatywnie nie tylko na wygląd formowanej wnęki okiennej i estetykę całego wnętrza, ale też funkcjonalność niestarannie obrobionego okna. Nieprawidłowe wykończenie okna dachowego płytami kartonowo gipsowymi może m.in. ograniczyć dostęp światłu i sprawić, że wnętrze wyposażone w okna połaciowe nie będzie należycie oświetlone. Nieodpowiedni kształt wnęki okiennej może też zakłócać cyrkulację powietrza wokół okna i przyczynić się do pojawienia się wilgoci w okolicy okna, a nawet w konsekwencji rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni w budynku. Obrabianie okien dachowych płytą gipsową bez wcześniejszego planu i projektu może nawet zaowocować trudnościami przy otwieraniu okna, a niekiedy przyczyniać się do szybszego wychładzania poddasza. Jak zatem obudować okno dachowe płytą gipsową, by uniknąć tego rodzaju kłopotów?

Jak obudować okno dachowe płytą gipsową?

Obrabianie okien dachowych płytą gipsową wymaga prócz wyjątkowo dużej dokładności prac, zachowania pewnego ich porządku. Do obrabiania wnęki okiennej przystępuje się zawsze dopiero po zamontowaniu płyt na skosach poddasza, suficie oraz ściance kolankowej. W pierwszej kolejności należy uzupełnić ociepleniem przestrzeń między płytą a krokwiami. Całość ocieplenia pod oknem należy dokładnie zafoliować folią paroizolacyjną i wtedy możemy przejść do zabudowy okna z płyt KG.

Następnie należy zamontować dolną oraz górną płytę wnęki, a następnie zabudować boki, by płyty użyte do obudowy okna wzajemnie się stabilizowały, a konstrukcja była dzięki temu mocniejsza i mniej podatna na odkształcenia. Płyty gipsowe montuje się do przygotowanego wcześniej stelażu przy pomocy wkrętów. Warto jednak pamiętać, że płyt bezpośrednio stykających się z obrabianym oknem dachowym nie przytwierdza się do ościeżnicy okna, a jedynie wsuwa w przygotowany do tego specjalny frez. Miejsca łączenia płyt gipsowo kartonowych należy wzmocnić, stosując aluminiowe kątowniki, specjalne taśmy do krawędzi wklęsłych oraz masę do spoinowania płyt.

obrabianie okien dachowych płytą gipsową

Następnie po nałożeniu gruntu, szpachli i dokładnym wyrównaniu powierzchni, wnękę można wreszcie pomalować. Warto użyć w tym celu farb o jasnych odcieniach, a najlepiej klasycznej bieli, by osiągnąć lepszy efekt oświetlenia wnętrza (światło wpadające przez szyby odbije się od białej powierzchni we wnęce i skuteczniej rozświetli pokój).

Oprócz porządku prac kolejną bardzo istotną kwestią podczas obróbki okna dachowego płytą gipsową jest kształt wnęki okiennej, o który koniecznie trzeba się zatroszczyć przy wykonywaniu obudowy. Dolna część wnęki okalającej okno dachowe powinna być prostopadła w stosunku do podłogi, a górna – równoległa. To zagwarantuje swobodny przepływ powietrza przy oknie. Boki wnęki okiennej kształtuje się najczęściej prostopadle w stosunku do płaszczyzny okna. Stosuje się niekiedy również taki układ płyt, w którym boczne płaszczyzny wnęki są rozchylone i rozszerzają wnękę z obu stron, aby do wnętrza mogło przedostawać się więcej światła. Jest to metoda dozwolona, ale dość trudna do wykorzystania przy stosowanych obecnie zasadach rozstawu krokwi.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.