Adaptacja poddasza czy remont dachu to prace, podczas których często decydujemy się na wymianę lub wstawienie nowego okna dachowego. Co jednak z formalnościami urzędowymi? Czy na wstawienie okna dachowego trzeba uzyskać pozwolenie na budowę? Czy może wystarczy ten fakt zgłosić? Czy istnieje kara za wstawienie okna bez pozwolenia?
Zanim wyjaśnimy, w jakich sytuacjach montaż okien może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę, a także, ile kosztuje pozwolenie na wstawienie okna dachowego, warto doprecyzować różnicę między remontem a przebudową. Montaż okien dachowych w istniejącym dachu może bowiem w kontekście przepisów obowiązującego prawa być traktowany zarówno jako remont poddasza, jak i jego rozbudowa lub przebudowa.
Kiedy mowa o montażu okien dachowych w istniejącym dachu, za remont uznaje się działanie, które nie ingeruje w przeznaczenie pomieszczenia (np. zmiana przeznaczenia z nieużytkowego na użytkowe), nie zmienia jego kubatury (czyli przestrzeni w m3) oraz nie wpływa na konstrukcję dachu. O przebudowie mówimy natomiast, gdy zmianie ulegają parametry techniczne dachu, ale nie zmienia się kubatura pomieszczeń. Jeśli kubatura pomieszczeń ulega zmianie – wówczas mówimy o rozbudowie.
Dopiero gdy uświadomimy sobie te różnice, możemy ustalić, czy wstawienie okna dachowego w danej sytuacji będzie wymagało pozyskania zgody ze strony urzędu, czy wystarczy zgłosić urzędnikom montaż okien dachowych w istniejącym dachu.
Zgodnie ze znowelizowanym w 2020 roku Prawem budowlanym (art. 29 i 30) wstawienie nowych okien dachowych lub poszerzanie istniejących otworów jest traktowane jako przebudowa dachu, ponieważ takie działanie ingeruje w konstrukcję dachu. W powyższej sytuacji zarówno instalacja nowych okien, jak i wstawienie okien dachowych w istniejącym dachu wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Identyczna procedura będzie nas obowiązywała w przypadku adaptacji poddasza do celów użytkowych – tu również potrzebujemy pozwolenia na budowę, kiedy instalujemy okna dachowe. Montaż okien w połaci dachu będzie ponadto traktowany także jako przebudowa, gdy poddasze nie spełnia przepisów Prawa budowlanego i jego adaptacja wymaga daleko idących zmian w konstrukcji (np. konieczne jest dostosowanie wysokości pomieszczenia do pułapu 2 metrów, do czego obligują obowiązujące przepisy).
Wstawienie okna dachowego będzie wymagało ubiegania się i pozyskania pozwolenia na budowę również w następujących przypadkach:
To bardzo ważne, by poprawnie zinterpretować sytuację, która towarzyszy wymianie okien – od tego bowiem, czy montaż okien dachowych ma cechy przebudowy lub rozbudowy, zależy wybór ścieżki postępowania formalnego. Ponieważ kara za wstawienie okna bez pozwolenia może być dotkliwa, a sama procedura może nastręczać trudności, warto odpowiednio wcześnie przystąpić do oceny sytuacji i przygotować odpowiednie dokumenty. W przypadkach wyżej opisanych, kiedy montaż okien dachowych należy traktować jak przebudowę bądź rozbudowę budynku i trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę, powinniśmy przygotować wniosek o zgodę na budowę i złożyć go do właściwego urzędu.
Montaż okien dachowych i związaną z nim przebudowę, rozbudowę czy budowę możesz rozpocząć dopiero po otrzymaniu decyzji pozwolenia na budowę. Jeśli rozpoczniesz prace budowlane przed otrzymaniem informacji o pozwoleniu na budowę ze strony urzędu, możesz być posądzony o samowolę budowlaną i zobligowany np. do demontażu zbudowanych konstrukcji. Pamiętaj więc, by wniosek o zgodę na budowę przy montażu okien dachowych w istniejącym dachu złożyć odpowiednio wcześniej. Wniosek o pozwolenie na budowę wraz z wymaganymi dokumentami (zwykle projektem budowlanym) powinieneś zgłosić do lokalnego urzędu. W zależności od lokalizacji budynku może to być: starostwo powiatowe, urząd wojewódzki, urząd miasta lub urząd dzielnicowy m.st. Warszawy. Od 2021 roku wniosek o pozwolenie na budowę można także złożyć przez internet w formie cyfrowej, korzystając z portalu e-Budownictwo.
W przypadku złożenia wniosku o pozwolenie na budowę i wstawienie okna dachowego odpowiedzialny organ ma 30 dni na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń. Jeśli w postępowaniu biorą udział inne strony, to mają one 14 dni na złożenie odwołania od decyzji przyznania pozwolenia. W najgorszym wypadku wydanie pozwolenia na wstawienie okna dachowego może trwać do 65 dni.
Procedura pozyskania pozwolenia na budowę wymaga wpłacenia do urzędu określonej kwoty zależnej od charakteru prac budowlanych i cech inwestycji. Jeśli chcesz ustalić, ile kosztuje pozwolenie na wstawienie okna dachowego w Twoim przypadku, powinieneś więc skonsultować się z urzędnikami. W wielu przypadkach montaż okien dachowych w istniejącym dachu budynku mieszkalnego w ogóle nie wymaga opłacania wniosku.
Ustawa Prawo budowlane w art. 93 orzeka, iż za wykonywanie prac budowlanych, takich jak np. montaż okna dachowego, z naruszeniem art. 28 ust. 1 (brak pozwolenia) oraz art. 29 ust. 1, 3, 6, 7 (brak zgłoszenia, np. przebudowy) grozi grzywna. Kara za wstawienie okna dachowego bez pozwolenia zależy od okoliczności i jej zakres waha się w przedziale od 200 zł do nawet 1 080 000 zł (gdy np. przerobiono w niebezpieczny sposób konstrukcję dachową). Urzędnicy mogą też zażądać od realizującego montaż okien dopełnienia formalności i uiszczenia dodatkowo tzw. opłaty legalizacyjnej.
Pamiętaj też, że jeśli chcesz starać się o pozwolenie na budowę w związku ze wstawieniem nowych okien dachowych, odległość od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej do granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 4 metry (w przypadku budynków zwróconych ścianą bez okien i drzwi w stronę granicy odległość nie może być mniejsza niż 3 m).
Jeśli montujemy okna dachowe bez zmian w konstrukcji dachu, powinniśmy zgłosić ten fakt do urzędu, gdyż jest to traktowane jako remont, o którym urzędnicy powinni zostać poinformowani. Ponadto zgłoszenia wymaga wstawienie okna dachowego lub jego wymiana w budynkach gospodarczych, garażach, altanach o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2.
Powinieneś również zgłosić każdy remont (czyli w praktyce także wymianę okien dachowych), gdy budynek leży na terenie wpisanym do rejestru zabytków oraz gdy wymiana dotyczy budynków typu bliźniak. Zgłoszenie składa się do odpowiedniego starostwa powiatowego lub urzędu miejskiego. Dokładny spis dokumentów i danych, które należy przedłożyć w urzędzie, najlepiej sprawdzić u źródła, ponieważ nie istnieje jeden uniwersalny wzór zgłoszenia remontu.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.