Porady

Montaż okien dachowych pozwolenie czy zgłoszenie?

Adaptacja poddasza czy remont dachu to prace, podczas których często decydujemy się na wymianę lub wstawienie nowego okna dachowego. Co jednak z formalnościami urzędowymi? Kiedy przed montażem okien dachowych musimy uzyskać pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie tego faktu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Remont a przebudowa – co je różni?

W kontekście okien dachowych remont to działanie, które nie ingeruje w przeznaczenie pomieszczenia (np. zmiana przeznaczenia z nieużytkowego na użytkowe), nie zmienia jego kubatury oraz nie wpływa na konstrukcję dachu. O przebudowie mówimy natomiast, gdy zmianie ulegają parametry techniczne dachu, ale nie zmienia się kubatura pomieszczeń. Jeśli kubatura pomieszczeń ulega zmianie – wówczas mówimy o rozbudowie.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na montaż okien dachowych?

W związku z powyższym i zgodnie ze znowelizowanym w 2020 roku Prawem budowlanym (art. 29 i 30) wstawienie nowych okien dachowych lub poszerzanie istniejących otworów jest traktowane jako przebudowa, ponieważ takie działanie ingeruje w konstrukcję dachu i wymaga pozwolenia na budowę. Identycznie jest w przypadku adaptacji poddasza do celów użytkowych – tu również potrzebujemy pozwolenia na budowę. Równie często zdarza się, iż poddasze nie spełnia przepisów Prawa budowlanego i adaptacja wymaga daleko idących zmian w konstrukcji (np. wysokość pomieszczenia musi wynosić co najmniej 2 metry), co jest jednoznacznie traktowane jako przebudowa.

Jeśli chcemy starać się o pozwolenie na budowę w związku ze wstawieniem nowych okien dachowych, to musimy pamiętać, że odległość od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej do granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 4 metry (w przypadku budynków zwróconych ścianą bez okien i drzwi w stronę granicy odległość nie może być mniejsza niż 3 m).

Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć również w następujących przypadkach:

  • budynek jest wpisany do rejestru zabytków i wymiana okna/wstawienie nowego wymaga decyzji konserwatora zabytków,
  • gdy budujesz dom od podstaw lub dokonujesz odbudowy, wówczas niezbędne jest pozwolenie na budowę wraz z projektem,
  • jeśli remont lub przebudowa wymagają oceny środowiskowej lub wpływu na obszar Natura 2000.

W przypadku złożenia pozwolenia na budowę odpowiedzialny organ ma 30 dni na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń. Jeśli w postępowaniu biorą udział inne strony, to mają one 14 dni na złożenie odwołania od decyzji przyznania pozwolenia. W najgorszym wypadku wydanie pozwolenia może trwać do 65 dni.

Kiedy wystarczy jedynie zgłoszenie?

Jeśli montujemy okna dachowe bez zmian w konstrukcji dachu, musimy zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu, gdyż jest to traktowane jako remont. Ponadto zgłoszenia wymaga wymiana okien dachowych w budynkach gospodarczych, garaży czy altan o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2.

Poza tym należy zgłosić remont (czyli wymianę okien dachowych), gdy budynek leży na terenie wpisanym do rejestru zabytków oraz gdy wymiana dotyczy budynków typu bliźniak. Zgłoszenie należy złożyć do odpowiedniego starostwa powiatowego lub urzędu miejskiego. Dokładny spis dokumentów i danych, które musimy przedłożyć w urzędzie, najlepiej sprawdzić u źródła, ponieważ nie istnieje jeden uniwersalny wzór do zgłoszeń remontów.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.