Ocieplanie poddasza ma przede wszystkim zapobiegać ucieczce ciepła z budynku przez nieszczelności w dachu. Zwykle ocieplamy poddasze podczas jego adaptacji do celów użytkowych lub remontu dachu. Termoizolacja dachu jest też koniecznością, jeśli zależy nam na ograniczeniu rachunków za ogrzewanie. Wyjaśniamy w tekście, czy ocieplanie poddasza wymaga wymiany okien dachowych i o czym warto pamiętać, montując nowe okna w ocieplanym dachu.
Ocieplanie poddasza rozumiane jako termoizolacja dachu i ścian, uszczelnianie i ocieplanie okien może według wyliczeń ekspertów zapobiec ucieczce od 10 do 25% ciepła. Zatrzymanie tak dużej ilości ciepła to w praktyce ogromne zyski energetyczne, które szybko można odczuć w budżecie domowym. Ocieplając poddasze, można nie tylko skutecznie ograniczyć straty energii w domu i poprawić komfort termiczny w pomieszczeniach pod dachem. Prawidłowo przeprowadzone ocieplenie poddasza, niezależnie od rodzaju materiału użytego w roli izolacji, zawsze też poprawi komfort termiczny wnętrza, zapobiegając utracie ciepła w zimie i utrzymując przyjemny chłód pomieszczenia w lecie. Niektóre nowoczesne materiały wykorzystywane do ocieplania poddasza mogą ponadto tworzyć dodatkową barierę przeciwpożarową, hamując rozprzestrzenianie się ognia.
Ocieplanie poddasza to jedno z tych zadań, które wymagają systemowego działania i dużej dokładności. Jeśli prace dociepleniowe zostaną wykonane niestarannie, użyty zostanie do ocieplenia złej jakości materiał lub jego warstwa będzie zbyt cienka, komfort termiczny nie wzrośnie, a energia nadal będzie uciekać przez nieszczelności. Szczególnej troski wymaga m.in. ocieplenie okolic wieńca, narożników, załamań w dachu połączeń ścian ze skosami połaciowymi. Zysk w postaci niższych rachunków za ogrzewanie nie pojawi się również, jeśli przy ocieplaniu pominiemy okna dachowe. Przy ocieplaniu poddasza okna połaciowe starszej generacji będzie trzeba koniecznie wymienić, ponieważ nie spełniają one obecnie norm w zakresie szczelności i termoizolacyjności. Ocieplanie poddasza bez wymiany okien dachowych na nowe energooszczędne okna dachowe o dobrych parametrach technicznych (m.in. niskim współczynniku przenikalności cieplnej) mija się z celem, ponieważ stare okna dachowe nadal będą bramą, przez którą systematycznie ciepło będzie uciekać. Wymiana okien dachowych na nowe to też dobra okazja, by poprawić jakość ich montażu, bo i on znacząco wpływa na termoizolacyjność dachu.
Ocieplanie poddasza będzie skuteczne jedynie wówczas, gdy zamontowane w dachu okna będą miały wysokie parametry w zakresie termoizolacyjności oraz zostaną prawidłowo zamontowane. Na największą oszczędność energii można liczyć, decydując się na instalację trzyszybowych okien dachowych. Są to m.in. energooszczędne okna dachowe Dakea z serii Ultima Energy, Better Energy i Good Energy. Poza wyborem odpowiednich okien ważny jest również ich montaż. Ocieplając poddasze, należy zadbać o szczelne połączenie okna połaciowego z dachem, co zagwarantuje dopasowany do okna kołnierz instalacyjny, a także ocieplić okno dachowe, by wyeliminować tzw. mostki termiczne. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł: Prawidłowe docieplenie i izolacja okna dachowego. Zapraszamy do jego lektury!
W ramach wymiany okien dachowych oferujemy darmową usługę wyceny, pomoc w wyborze okien dachowych i akcesoriów, które spełnią wszystkie potrzeby użytkowników, a także zorganizowanie usługi montażu przez sprawdzonych dekarzy. Usługę można umówić poprzez stronę: https://dakea.pl/wymiana-okna-z-montazem-2/.
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.