Porady

Okna dachowe na poddaszu – jak skutecznie zadbać o doświetlenie poddasza

Doświetlenie poddasza to jeden z najważniejszych elementów adaptacji tego pomieszczenia do celów użytkowych. W jaki sposób możemy doświetlić wnętrze dzięki oknom dachowym? Jakie korzyści daje nam większa ilość światła dziennego na poddaszu?

Dlaczego warto doświetlić poddasze?

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości – światło dzienne wpływa korzystnie na nasz cykl dobowy, redukuje stres, wpływa na koncentrację, a nawet na kondycję naszego wzroku. Jest więc jedną z podstaw zdrowej egzystencji, dlatego jeśli musimy przebywać w pomieszczeniach, to warto zadbać o to, aby były one maksymalnie doświetlone. W ten sposób jednocześnie będziemy rzadziej korzystać ze światła sztucznego, co obniży rachunki za prąd.

Doświetlenie poddasza ma sens również, gdy ma ono charakter nieużytkowy i służy na przykład do magazynowania przedmiotów. Dodatkowe okna na strychu również pomogą obniżyć rachunki za energię elektryczną, ponadto na doświetlonym strychu łatwiej znajdziemy to, czego w danym momencie szukamy, bez potrzeby włączania oświetlenia.

 

Jak doświetlić poddasze?

Istnieją co najmniej 4 sposoby na doświetlenie poddasza: montaż okna fasadowego, montaż okna dachowego, wstawienie tzw. wolego oka oraz zbudowanie lukarny. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż okien w połaci dachu. Nie bez powodu – okna dachowe wpuszczają do wnętrza nawet 50% więcej światła, niż pionowe okna fasadowe o takiej samej wielkości. Jednocześnie doświetlanie poddasza oknami dachowymi to rozwiązanie znacznie tańsze, niż lukarna i wole oko, gdyż w ich przypadku musimy ingerować w konstrukcję dachu, co generuje dodatkowe koszty i jest bardziej czasochłonne.

Jeśli adaptujemy poddasze do celów użytkowych, to jedną z najważniejszych decyzji jest wybór liczby okien dachowych oraz ich rozmieszczenie. Warto pamiętać o podstawowych zasadach montażu okien dachowych:

 • aby dobrze oświetlić poddasze, łączna powierzchnia szyb okien dachowych musi wynosić co najmniej 10% powierzchni pomieszczenia,
 • kilka mniejszych okien dachowych wpuszcza więcej światła dziennego niż jedno duże okno,
 • jeśli montujemy okna dachowe w nowym miejscu, powinien pod nimi znajdować się grzejnik,
  im wyżej zamontujemy okno dachowe, tym lepiej będzie ono doświetlać poddasze,
 • o wysokości okien dachowych decyduje kąt nachylenia dachu. Im jest on mniejszy, tym okno powinno być wyższe.

 

Zalety okien dachowych

Fakt, iż okna dachowe pozwalają doświetlić poddasze, to nie jedyna ich zaleta. Ich montaż ma również uzasadnienie z kilku innych powodów.

 1.  Okna dachowe ułatwiają wietrzenie pomieszczeń, zarówno dzięki temu, iż możemy je otworzyć, jak i ze względu na obecność nawiewników. W ten sposób okno dachowe zapewnia dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniu i obniża jego wilgotność.
 2. Są energooszczędne – np. okna dachowe Ultima Energy charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła U(w) niższym niż 1,00 [W/m2K],)., co sprawia, że zatrzymują ciepło generowane w czasie zimy i jednocześnie nie pozwalają na nagrzewanie poddasza w trakcie lata.
 3.  Nie zmieniają wyglądu dachu w przeciwieństwie do lukarny czy wolego oka.
 4. Są wygodne w użytkowaniu – nowoczesne okna dachowe lekko się otwierają i nie wymagają częstej konserwacji.
 5. Mają wiele dostępnych akcesoriów – do okien dachowych możemy dobrać liczne akcesoria. Są to zarówno rolety zaciemniające, markizy termoizolacyjne, jak i rolety solarne. Dzięki nim możemy dostosować poziom doświetlenia pomieszczenia do własnych preferencji.
 6. Redukują hałas – montaż okien dachowych Dakea z serii Ultima nie tylko pozwala doświetlić pomieszczenie, ale i zredukować w nich hałas – nawet o 50% dzięki systemowi Noise Block.
 7. Są wygodne w myciu – okna dachowe Dakea z łatwością obrócimy do wewnątrz pomieszczenia, co pozwoli łatwo umyć zewnętrzną szybę. Okna Ultima Energy dodatkowo posiadają tytanową powłokę, dzięki której okno ma właściwości samoczyszczące.
 8. Gwarancja na okna Dakea wynosi 20 lat – to najdłuższa gwarancja na rynku, co świadczy o jakości naszych okien.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.