Porady

Okna dachowe – plastikowe czy drewniane?

Każdy, kto w projekcie stawianego budynku uwzględnia okna w połaci dachowej, prędzej lub później stanie przed dylematem: okna dachowe plastikowe czy drewniane? Dziś na blogu przedstawiamy zalety obydwu tych rozwiązań i wskazujemy do jakich pomieszczeń i stylu aranżacyjnego pasują okna dachowe plastikowe, a gdzie lepiej sprawdzą się okna dachowe drewniane.

Okna dachowe plastikowe i ich krótka charakterystyka 

Okna dachowe plastikowe to jedno z odpowiedzi na pytanie, co zamontować w połaciach dachów spadzistych lub płaskich – mnogość nowoczesnych modeli sprawia, że da się je dopasować do różnych kątów nachylenia dachu. Ramy plastikowe, czyli wykonane z materiału PCV są trwałe, a ich czyszczenie i konserwowanie nie wymaga użycia żadnych specjalnych środków typu wosk czy olej. Okna dachowe plastikowe są odporne na wilgoć i zabrudzenia, dlatego doskonale nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. kuchni lub łazienki. Ponadto posiadają elementy, które poprawiają wentylację wewnątrz pomieszczenia oraz cyrkulację powietrza, np. nawiewniki oraz klamki z dwiema pozycjami blokowania. 

Okna dachowe drewniane – specyfikacja i zastosowanie

Okna dachowe drewniane to propozycja do dachu poddasza użytkowego i nieużytkowego, czyli pełniącego funkcję niezamieszkałego strychu. Ramy z takiego materiału charakteryzują się wysoką trwałością w połączeniu z estetycznym wyglądem. Drewno jest ekologiczne, ponadczasowe oraz pasuje do wielu innych materiałów, kolorów i faktur. Ponadto ich wygląd i naturalna kolorystyka wpisuje się w różne style aranżacyjne: nie tylko skandynawskie, wiejskie lub rustykalne budynki wykończone naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, ale także domy utrzymane w nurcie klasycznym i nowoczesnym. Okna dachowe drewniane (np. model VERTICA ENERGY) nadają się zarówno do pomieszczeń ogrzewanych, jak i nieogrzewanych. Wszystkie drewniane modele z naszej oferty zostały zabezpieczone ekologicznymi farbami i lakierami na bazie wody.

Okna dachowe plastikowe czy drewniane – co wybrać?

Stojąc przed wyborem: okna dachowe plastikowe czy drewniane, warto przed zakupem przemyśleć kilka istotnych kwestii:

  • rodzaj pomieszczenia – okna dachowe plastikowe doskonale nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (kuchnia, łazienka), w pozostałych można postawić na ramy z drewna,
  • temperatura wewnątrz pomieszczenia – niektóre modele okien dachowych drewnianych można z powodzeniem montować w nieogrzewanych pomieszczeniach. Inna opcja do nieogrzewanych pomieszczeń to wyłazy dachowe z drewna (np.  CONTROL lub FLEX), 
  • możliwość przedłużenia okna dachowego – w tym celu montuje się w ścianie pionowej nieotwierane okno kolankowe, np. drewniany model VERTICA ENERGY, 
  • kąt nachylenia dachu – do ogrzewanych, mieszkalnych pomieszczeń z kątem nachylenia dachu wynoszącym od 5° do 15° polecamy model AZURE FIXED z PCV. W przypadku dachów o nachyleniu od 15° do 90° mamy możliwość montażu zarówno okna drewnianego jak i okna PCV – przy wyborze warto natomiast wziąć pod uwagę inne czynniki wspomniane w artykule np. rodzaj pomieszczenia. 
  • poziom hałasu – najskuteczniejsze w redukcji hałasu modele z naszej oferty to okna dachowe ULTIMA ENERGY, dostępne zarówno w wersji PCV jak i w wersji drewnianej. Zamontowanie ich gwarantuje izolację akustyczną na poziomie 38 decybeli.
  • ochrona środowiska – wybierając okna dachowe, warto także zwrócić uwagę na kwestię ochrony środowiska. Drewno jest surowcem bardziej ekologicznym i biodegradowalnym, natomiast plastik i stalowe wzmocnienie występujące w ramie okna PCV mogą być poddane recyklingowi.

Okna dachowe drewniane czy plastikowe? Podsumowanie

Nie ma jednej, krótkiej odpowiedzi na pytanie: okna dachowe drewniane czy plastikowe? Każdy projekt budynku i poddasza jest inny, nie ma także jednego rozmiaru i właściwego miejsca na okno dachowe. Montując na poddaszu takie ramy, warto za priorytet postawić sobie funkcjonalność i wygodę użytkowników tego pomieszczenia, a następnie rozważyć wszystkie powyżej poruszone kwestie. W razie dalszych pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu naszym z działem obsługi klienta.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.