Porady

Pakiet szybowy. Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru?

Jednym z najważniejszych wyznaczników użyteczności okien dachowych jest pakiet szybowy, który zastosowano w danym modelu. Ilość i grubość szyb, a także rodzaj wypełnienia pomiędzy nimi, ma decydujący wpływ na funkcjonalność danych okien dachowych, co przekłada się na komfort w pomieszczeniu. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze pakietu szybowego, aby w pełni odpowiadał on naszym oczekiwaniom? Podpowiadamy!

Pakiet dwuszybowy czy trzyszybowy, który wybrać?

W domach energooszczędnych standardowo wybiera się okna dachowe z pakietem szybowym dwukomorowym. Modele te posiadają trzy szyby, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest gazem, który poprawia właściwości termoizolacyjne okna. Wpływa to na mniejsze straty ciepła zimą i mniejsze nagrzewanie pomieszczenia latem. Okna trzyszybowe o lepszym współczynniku przenikania ciepła zarówno dla szyby, jak i dla całego okna wykazują realne odzwierciedlenie na wysokość rachunków za ogrzewanie, jak również mają mniejszy wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Zdecydowana większość okien dachowych Dakea wyposażona jest w pakiety trzyszybowe. W pomieszczeniach nieużytkowych ze względów ekonomicznych lepiej sprawdzą się okna dwuszybowe.

Rola gazów szlachetnych, jako wypełnienia między szybami

Nieocenioną rolę w podwyższaniu parametrów i zabezpieczaniu przed utratą ciepła w oknach dachowych pełnią gazy szlachetne. Pomiędzy taflami szkła w pakiecie szybowym wpompowywany jest gaz, który znacząco podnosi właściwości termoizolacyjne okna. W większości przypadków jest to argon, poprawiający izolacyjność szklanej przegrody. Znajduje się on we wszystkich modelach Dakea z serii Good i Better. W oknach dachowych Ultima wypełniaczem jest z kolei krypton, będący najwyższej jakości izolatorem, zapewniającym doskonałą wydajność okien.

Parametry w pakiecie szybowym – co warto o nich wiedzieć?

Najważniejszym wyznacznikiem funkcjonalności okna dachowego, jest zastosowany w nim pakiet szybowy. Składa się na niego ilość szyb, grubość szkła, z którego zostały wykonane, rodzaj wypełnienia między nimi, czy też dodatkowe wzmocnienia. Opisywany jest przez kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze okna dachowego:

  • Przenikalność ciepła (Ug) – jednym z najważniejszych parametrów, opisujących stopień termoizolacyjności danego okna jest wartość wyrażona jako “U”. Wylicza się ją ze wzoru, w skład którego wchodzi pole powierzchni ramy okiennej, powierzchnia szyby, czy też współczynnik przenikania ciepła ramy (Uf) i oszklenia (Ug). Razem tworzą one współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw). W naszych oknach dachowych osiągają one wyjątkowo korzystną, niską wartość. W oknach Good Energy PVC jest to 1,1 [W/m2], Ultima Energy PVC 1,0 [W/m2], a w oknach dachowych Ultima Energy nawet 0,99 [W/m2].
  • Całkowita przenikalność energii słonecznej (g) – jest jednym ze wskaźników, wpływających na bilans energetyczny w domu. Określa w procentach, ile promieniowania słonecznego przenika przez szyby do wnętrza pomieszczenia. Im większa jego wartość, tym wyższy zysk energetyczny. Osoby, którym zależy na takiej właściwości okien dachowych, powinny sięgnąć po model Dakea Better Energy lub Good Energy, gdzie wynosi on aż 55%. Należy przy tym pamiętać, że w oknach trzyszybowych wartość całkowitej przenikalności energii słonecznej zawsze będzie mniejsza.
  • Współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) – wyrażany jest w decybelach (dB) i informuje o tym, w jakim stopniu pakiet szybowy tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz. Im wyższa wartość, tym lepsze tłumienie dźwięku. Wskaźnik Rw = 34 (-1,-4) dB w pakiecie szybowym okien Dakea Better View i Better Safe jest absolutnie wystarczający nawet w przypadku budynków położonych w ruchliwym centrum miasta. Osobom, które potrzebują jeszcze lepszej izolacji akustycznej w domu, polecamy jednak okna Ultima i Ultima Energy, w których wskaźnik ten wynosi aż 38 (-2,-4) dB.
  • Wysokiej jakości szyba zewnętrzna i wewnętrzna – wszystkie okna dostępne w naszej ofercie wyposażone są w hartowaną szybę zewnętrzną z dożywotnią gwarancją na gradobicie. Ponadto niektóre modele, w tym okna dachowe z serii Ultima, Better Safe i Better View są wyposażone także w dodatkową bezpieczną laminowaną szybę wewnętrzną, która w przypadku uszkodzenia i rozbicia zatrzyma odłamki szkła, nie pozwalając na to, aby wpadły one do środka pomieszczenia.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.