Porady

Wyłaz dachowy – kiedy warto go zamontować?

Wyłaz dachowy to rozwiązanie znane już w starożytnych czasach. Chociaż pierwsze antyczne wyłazy dachowe pozbawione były przeszklenia i były niczym innym jak prostymi otworami w dachu, pełniły identyczne funkcje jak te współczesne. Czym właściwie są wyłazy dachowe, jakie mają zastosowanie i kiedy warto zdecydować się na montaż wyłazu w dachu?

Czym charakteryzuje się wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy to w praktyce po prostu przeszklony otwór w dachu, który montuje się po to, by doświetlić światłem naturalnym pomieszczenie, w jakim się on znajdzie. Niektóre wyłazy dachowe są otwierane, więc mogą również z powodzeniem służyć do przewietrzenia wnętrza. Wyłazy dachowe przypominają pod względem budowy proste okna dachowe. Nie stosuje się jednak przy ich produkcji rozwiązań podnoszących wydajność energetyczną np. potrójnych pakietów szybowych. Mniej skomplikowana konstrukcja wyłazu ogranicza nieco jego zastosowanie – wyłazy dachowe przeznaczone są bowiem z zasady do montażu w pomieszczeniach nieogrzewanych. Wyłazy dachowe często montuje się więc w dachach wielokondygnacyjnych budynków, ale i w dachach budynków parterowych, garaży, składzików. Wyłaz dachowy znacząco podnosi komfort użytkowania pomieszczenia – naturalne światło słoneczne doświetla przestrzeń, a przy tym dobrze wpływa na samopoczucie osób przebywających we wnętrzu oraz lekko dogrzewa pomieszczenia w czasie chłodów. Otwierane wyłazy dachowe skutecznie dopełniają system wentylacyjny w budynku, zapewniają łatwiejszy dostęp do infrastruktury na dachu i są dobrą alternatywą dla okien połaciowych do wnętrz nieogrzewanych.

Wyłazy dachowe i ich rodzaje

Wyłazy dachowe pierwotnie montowano jedynie w płaskich dachach. Dziś wyłaz dachowy można spokojnie zainstalować również w skośnym dachu, a jego konstrukcja przeszła sporą ewolucję. Współcześnie montowane wyłazy dachowe wyposażone są w szyby, a także różne dodatkowe elementy ułatwiające ich obsługę. Wyłaz dachowy Dakea Control+ ma na przykład wbudowany specjalny ogranicznik otwierania, które zapobiega zatrzaśnięciu się skrzydła wyłazu i pozwala je zablokować w bezpiecznej pozycji otwarcia o kącie 90°. Wśród modeli otwieranych znajdują się wyłazy dachowe otwierane „do góry” lub „na bok”. Wyłaz dachowy można ponadto zakupić w różnym rozmiarze, a ten zdecyduje o ilości światła, która będzie docierać do doświetlanego przez świetlik pomieszczenia. Wyłazy dachowe Dakea dostępne są we wszystkich najpopularniejszych rozmiarach, a więc: 45 × 55, 45 × 73, 65 × 65, 48 × 90 (miary podane w centymetrach). Część wyłazów dachowych z naszej oferty mają ponadto zintegrowany kołnierz paroprzepuszczalny, który przyspiesza montaż i jednocześnie gwarantuje szczelne połączenie wyłazu z dachem.

Kiedy warto zdecydować się na wyłazy dachowe?

Wyłaz dachowy dobrze sprawdzi się we wszystkich nieogrzewanych pomieszczeniach pozbawionych okien, w których dopływ światła i/lub powietrza byłby wskazany. Wyłaz dachowy doskonale więc nadaje się do doświetlenia każdego poddasza nieużytkowego, ale też magazynku, spiżarni, pomieszczenia gospodarczego bądź garażu, również wówczas, gdy znajdują się one w jednokondygnacyjnym budynku. Wyłazy dachowe dobrze też doświetlą w razie potrzeby wnętrza magazynów czy korytarzy. Wyłazy dachowe warto także zastosować w nieużytkowych wnętrzach, by zapewnić w nich dopływ świeżego powietrza oraz skutecznie usuwać z takich pomieszczeń wilgoć, zużyte powietrze czy brzydkie zapachy.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.