Realizacje

Dach akademika szkoły policji w Pile

Szkoła w Pile

Ogromny dwuspadowy dach z karpiówki pokrywa poddasze, które będzie wykorzystywane do celów mieszkalnych, dlatego zamontowano na nim kilkadziesiąt okien dachowych. Szkoła policji w Pile już od dawna planowała budowę nowego akademika. Musiał to być obiekt dopasowany architektonicznie do istniejącego starego budynku z XIX wieku, objętego opieką konserwatorską.

Budynek akademika w trakcie prac budowlanych z tyłu po lewej widoczny obiekt z XIX wieku

Wykonawca dachu

W przypadku dużych obiektów, takich jak ten, gdzie realizacją ma się zająć firma wyłoniona na podstawie przetargu państwowego, kryteria brane pod uwagę przy wyborze wykonawcy to przede wszystkim cena pracy oraz wykorzystywanych do niej materiałów, a także ja- kość i gwarancja. Istotnym czynnikiem była również renoma wykonawcy i pod- wykonawców, którzy zajęli się pracami wykończeniowymi różnych elementów tego budynku. Jednym z podwykonawców jest Janusz Wacek z Piły, który w 2000 roku założył firmę dekarską. Jego żona Monika cztery lata później założyła hurtownię pokryć dachowych Eurodach. Wkrótce firmy małżonków połączyły swoje siły i dziś zapewniają kompleksową obsługę w zakresie sprzedaży i wykonawstwa wszystkich rodzajów pokryć dachowych na budynkach przemysłowych, mieszkalnych oraz na dużych inwestycjach publicznych. Zajmują się również sprzedażą i montażem okien dachowych i zatrudniają razem około 50 osób, z czego około połowa tworzy 5 ekip dekarskich. Dzięki kompleksowemu podejściu i profesjonalnej obsłudze oraz zaufaniu, jakie firma pana Janusza zaskarbiła sobie pod- czas wieloletniej współpracy z głównym wykonawcą – firmą Pil-Building – to właśnie jej zostało powierzone wykonanie konstrukcji dachu oraz jego pokrycie wraz z instalacją okien dachowych.

Na dachu zamontowano 67 trzyszybowych okien

Obiekt

Obiekt to sporych rozmiarów pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny wybudowany na planie litery L o powierzchni ponad 7 tys. metrów kwadratowych. Bliskie sąsiedztwo szkoły policyjnej objętej ochroną konserwatorską nałożyło zarówno na architektów, jak i wykonawców surowe wymagania dotyczące formy architektonicznej i doboru materiałów. Nowy obiekt został zaprojektowany tak, by pasować stylem do sąsiadującej zabudowy, a plan zaakceptował Wojewódzki Konserwator Zabytków – Delegatura w Pile. Budynek bursy pomieści aż 386 słucha- czy. Aranżacja poddasza stwarza możliwość zakwaterowania kolejnych 73 osób.

Budynek akademika z przodu

Więźba i pokrycie dachowe

Na pokrycie dachowe zużyto około 80 tysięcy sztuk dachówki karpiówki firmy Creaton, obróbki wykonano z blachy tytan-cynk. Praca nad dachem trwała ok. 3 miesięcy i była wykonywana przez ekipę liczącą od 10 do 15 osób. Dach budynku nie posiada zbyt skomplikowanej konstrukcji, jest to typowy dach dwuspadowy, połączony jętkami. Nie zmienia to faktu, że więźba wymagała sporego nakładu pracy, głównie ze względu na powierzchnię – do jej budowy zużyto aż 90 m3 drewna.

Widok z okien szkoly policyjnej w Pile

Korzyści z montażu okien dachowych

Wśród wielu ofert okien dachowych najlepszym wyborem okazały się okna trzy- szybowe Dakea Better Energy. Na dachu tej inwestycji znalazło się ich aż 67 sztuk.

Wykorzystanie okien dachowych na przestrzeni poddasza niesie ze sobą szereg korzyści dla użytkowników. Dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza korzystnie wpływa na zdrowie i zmniejsza zawilgocenie, minimalizując ryzyko powstania szkodliwej pleśni.

Aranżacja poddasza znacznie zwiększy przestrzeń mieszkalną, a zastosowanie okien dachowych, przy odpowiednim ich rozplanowaniu, optycznie powiększy pomieszczenia. Warto dodać, że za oknem rozpościera się wspaniały widok na nadrzeczne bulwary, który już wkrótce będą mogli podziwiać mieszkańcy!

W tym miejscu wkrótce powstaną pokoje dla 73 słuchaczy szkoly policyjnej

Najważniejsze informacje:
73 osoby – tyle osób może zamieszkać na poddaszu dzięki jego aranżacji
67 sztuk okien Dakea Better Energy zostało użytych w tym projekcie

Firmy współpracujące: // Eurodach, Pil-Building

Użyte produkty: // Produkty: KAV B1500, RUC, IFC

Janusz Wacek właściciel

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.