Faq

Doświetlenie pomieszczeń – jak rozjaśnić pomieszczenie za pomocą okna dachowego?

Aby odpowiednio zaplanować doświetlenie pomieszczenia, powinniśmy najpierw określić swoje potrzeby co do ilości światła, która jest nam potrzebna w danym pomieszczeniu, a także wybrać okna dachowe, które zapewnią nam komfort i wygodę użytkowania, a jednocześnie będą dostosowane do typu danego pomieszczenia. Wybór okien dachowych, które spełnią nasze oczekiwania jest niezwykle ważny. Często decydujemy się na najtańsze i najprostsze rozwiązanie, a następnie jesteśmy z niego niezadowoleni, dlatego planując doświetlenie pomieszczeń warto przeanalizować wszystkie czynniki, by efekt pozostał zadowalający nie tylko na chwilę obecną, ale i na kolejne lata.

doświetlenie pomieszczeń

Przed zakupem okna dachowego należy rozważyć plan wewnętrzny i zewnętrzny domu, ergonomię oraz doświetlenie pomieszczenia. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Rozmiar okna dachowego
  • Liczba okien dachowych
  • Usytuowanie okien dachowych
  • Kształt wnęki przyokiennej
  • Taka sama powierzchnia okna zagwarantuje więcej naturalnego światła!

Większe okna przepuszczają więcej światła dziennego, warto jednak rozważyć opcję zastosowania większej liczby mniejszych okien, aby uzyskać lepszy efekt ogólny.

W przypadku zastosowania jednego okna dachowego światłem naturalnym będzie oświetlone ok. 46% pomieszczenia. W przypadku zastosowania dwóch okien dachowych o tej samej łącznej powierzchni światłem naturalnym będzie oświetlone ok. 48% pomieszczenia.

W przypadku zastosowania czterech okien dachowych o tej samej łącznej powierzchni, rozmieszczonych jednak bardziej równomiernie, światłem naturalnym będzie oświetlone ok. 65% pomieszczenia!

Jeżeli wnęka będzie ułożona pionowo pod oknem, a poziomo nad oknem, uzyskamy lepsze oświetlenie. Nieodpowiedni kształt wnęki przyokiennej blokuje ujście gorącego powietrza i stwarza ryzyko kondensacji. Jeśli kształt wnęki jest właściwy, gorące powietrze swobodnie krąży po pomieszczeniu.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.