Faq

JAK ZAMONTOWAĆ OKNO DACHOWE?

Montaż okien dachowych to czynność, której nie powinno wykonywać się samodzielnie nie posiadając wymaganego doświadczenia dekarskiego. Dlaczego? Okno dachowe montowane przez osobę niedoświadczoną może prowadzić do powstania nieszczelności, mostków termicznych i innych problemów wpływających na eksploatację. Z montażem okien dachowych dekarze nie powinni mieć problemu, pod warunkiem, że będą wykonywali instalację zgodnie z instrukcją dołączoną do okna i będą przestrzegać kilku ważnych zasad

jak zamontować okno

Montaż okna dachowego jest relatywnie prostą czynnością. Dwie osoby, z doświadczeniem dekarskim poradzą sobie z tym zadaniem bez trudności. Pomocna w tym będzie instrukcja montażu „krok po kroku” dołączona do opakowania oraz zdjęcia i wideo dostępne na naszej stronie. Warto pamietać, że zastosowanie odpowiedniego kołnierza montażowego warunkuje uzyskanie 20-letniej gwarancji.

W warunkach normalnych montaż okna dachowego odbywa się wewnątrz domu, dlatego rusztowanie nie jest potrzebne. Jednak, jak na wszystkich budowach, istnieje niebezpieczeństwo, że jakiś przedmiot (młotek, dachówki, itd.) może spaść z dachu.

Proponujemy, aby nigdy nie zostawiać żadnego przedmiotu na zewnętrznej powierzchni dachu, oraz w razie niebezpieczeństwa odgrodzić miejsce, aby obniżyć ryzyko do minimum. Zaleca się zakładać maskę ochronną i okulary ochronne przy cięciu dachówek lub innych materiałów pokrycia dachowego.

Okno dachowe powinno być zamontowane na tyle wysoko, byś siedząc widział, co jest za oknem i jednocześnie mógł swobodnie je obsługiwać; zamykać czy otwierać. W zależności od nachylenia dachu, jest to z reguły wysokość pomiędzy 90 – 130 cm.

Na zewnętrznej powierzchni ościeżnicy znajduje się wycięcie (frez), który umożliwia zamontowanie kątowników montażowych (do instalacji okna dachowego na łatach) w prawidłowym położeniu. Kątowniki montażowe można zamontować tylko w jednym położeniu na ościeżnicy. Gwarantuje to prawidłową pozycję (głębokość montażu) okna w dachu – względem płaszczyzny wierzchu łat. Szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji montażu dołączonej do okna.

Każdy się sprawdzi, pamiętaj jedynie, by nie uszkodzić go w czasie instalacji okien dachowych (utraci on wtedy swoją wodoszczelność)

Przed wybraniem rozmiaru okna należy wziąć pod uwagę kwestię strukturalnej integralności dachu. W większości dachów można zamontować okna dachowe, jednak w wielu z nich wiąże się to z ingerencją w konstrukcję więźby dachowej. W tych przypadkach należy korzystać z rozwiązań gwarantujących integralność konstrukcji dachowej. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, który element więźby można i w jaki sposób przeciąć, należy przerwać pracę i zasięgnąć porady fachowca.

Problem należy rozwiązać poprzez wycięcie części jednej krokwi (po uprzednim odpowiednim zabezpieczeniu konstrukcji więźby dachowej), a następnie usytuowanie krokwi w prawidłowej odległości od ościeżnicy okna mocując ją do belek wsporczych (wymianów), które należy powiązać konstrukcyjnie z sąsiednimi krokwiami. Należy pamiętać o tym, że zalecana odległość od krokwi do ościeżnicy okna dachowego wynosi 20 mm, ale dopuszczalne jest, aby mieściła się w przedziale 10-30 mm.

W tym przypadku należy wykonać nadbitkę krokwi (np. z użyciem deski) tak, aby odległości między krokwią a ościeżnicą z obydwu stron nie przekraczały 30 mm (zalecane 20 mm; dopuszczalne 10-30 mm). Jeśli nie jest to możliwe należy usytuować dodatkową krokiew w prawidłowej odległości od ościeżnicy okna mocując ją do belek wsporczych (wymianów), które należy powiązać konstrukcyjnie z sąsiednimi krokwiami.

Zalecamy montaż śniegołapów, ponieważ znacząco pomagają one uniknąć trwałych zniszczeń związanych z nadmiarem śniegu oraz ograniczą zaleganie śniegu na samym oknie.

Na ramie ościeżnicy znajduje się specjalny frez, który jednoznacznie wskazuje, gdzie umieścić kątowniki montaże. Powinny znaleźć się 5 cm od narożnika okna. Więcej infromacji znajdziesz w instrukcji montażowej dołączonej do okna.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.