Faq

Kiedy warto przeprowadzić wymianę okna dachowego?

Powodów, dla których warto przeprowadzić wymianę okna dachowego, jest wiele. Po pierwsze, okna dachowe montowane kilkadziesiąt lat temu nie spełniają już norm energooszczędności. Oznacza to, że ich współczynnik przenikania ciepła jest znacznie wyższy niż w obecnie produkowanych oknach. Jeśli więc zależy nam na podniesieniu komfortu cieplnego na poddaszu - warto wymienić okna dachowe. Drugim ważnym powodem jest dodatkowa wentylacja - starsze okna często nie mają nawiewników, przez co nawiew jest przy nich ograniczony. Prawidłowa wentylacja poddasza wpływa nie tylko na komfort osób, które w nim przebywają, ale także na kondycję okien - w szczególności drewnianych. Ponadto wśród powodów wymiany okna warto wymienić: 

  • błędny (niedokładny) montaż starego okna, 
  • montaż wykonany w przestarzały sposób (np. gdy okna wystawały ponad powierzchnię dachu, przez co były zimniejsze), 
  • uszkodzenie któregokolwiek z elementów (np. ramy okiennej), obecność pleśni,
  • zużycie okna dachowego, 
  • gdy adaptujemy dotychczas nieużytkowane poddasze, w którym okna dachowe nie spełniają norm np. izolacyjności cieplnej. 

Proces wymiany pakietu szybowego jest dosyć skomplikowany. Wymaga m. in. wyjęcia skrzydła z ościeżnicy, demontażu profili przyszybowych i podjęcia innych niezbędnych kroków, Następnym etapem jest złożenie z powrotem wszystkiego w całość w sposób zapewniający szczelność. Z tego powodu rekomendujemy skontaktowanie się z wykwalifikowanym serwisem producenta.

Wymiana całego skrzydła okna dachowego może wydawać się prosta, jednak w rzeczywistości ze względu na wagę skrzydła i kąt nachylenia dachu zalecamy skorzystanie z pomocy dekarza.

Wymiana okna dachowego polega na całkowitym usunięciu starego okna i ocenie konstrukcji wokół wnęki. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją montażu – od zabezpieczenia poszycia i ramy okiennej, po instalację skrzydła i kołnierza zewnętrznego. Ze względu na poziom skomplikowania rekomendujemy skorzystanie z usługi dekarskiej.

Ze względu na złożoność i niezbędną precyzję wymiany okna, prace powinien przeprowadzać wykwalifikowany dekarz, znający specyfikę tego zadania.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.