Faq

Okna dachowe – wymiary. Jak wybrać odpowiedni rozmiar okna dachowego?

Rozmiar okna dachowego powinien być dostosowany do naszych potrzeb, przeznaczenia danego pomieszczenia, a także jego powierzchni. Inne okno dachowe wybierzemy do salonu, a na inne zdecydujemy się przy wyborze okna dachowego do łazienki. Decyzja odnośnie wymiaru okna dachowego powinna być przemyślana, tak by okno służyło nam przez dłuższy czas, zapewniając nam odpowiednią ilość światła słonecznego.

rozmiar okna dachowego

Wybór odpowiedniego rozmiaru okna zależy od nachylenia dachu. Jeśli nachylenie to jest małe, okno dachowe powinno mieć większą wysokość, aby zapewnić taką samą widoczność jak w przypadku domu o większym nachyleniu dachu. Oprócz rozmiaru okna dachowego należy również rozważyć wysokość, na której powinno być ono zainstalowane.

Nie ma jednego „odpowiedniego” rozmiaru ani jednego „właściwego” miejsca dla okna. Okno zawsze należy umieścić tam, gdzie będzie to funkcjonalne i wygodne dla użytkowników.

Aby widok był ten sam, w przypadku dachu o mniejszym nachyleniu okno powinno mieć większą wysokość niż w przypadku dachu o większym nachyleniu.

Wybór ilości oraz rozmiarów okien zależy od przeznaczenia i położenia pomieszczenia, w którym mają być one zamontowane, wymiarów podłogi oraz, oczywiście, osobistych preferencji. Generalnie zalecamy, aby pomieszczenia, w których przebywa się w ciągu dnia, miały więcej światła niż sypialnie. Ponadto, należy wziąć pod uwagę to, że ze względu na położenie słońca, dach pochylony w stronę południową daje więcej światła niż dach skierowany na stronę północną. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że powierzchnia okien powinna wynosić co najmniej 10% powierzchni podłogi.

W Europie wszystkie dostępne u producentów rozmiary okien dachowych są wystandazryzowane i dopasowane do rodzajów konstrukcji dachowych, nie ma więc potrzeby zamawiania “specjalnego” rozmiaru

W polsce najpopularniejszym rozmiarem jest M6A. Poza nim najczęściej spotykanymi rozmiarami są także – M8A i M4A.

Poniżej znajduje się tabela z dostępnymi rozmiarami okien dachowych.

rozmiary okien

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.