Faq

Zauważyłem skraplanie wody na oknach dachowych – co robić?

Obecność skroplonej pary wodnej na wewnętrznej stronie pakietu szybowego w oknie dachowym nie świadczy o wadzie okna. Jest to zjawisko, które informuje nas o tym, że w pomieszczeniu panuje nadmierna wilgotność. Skraplanie się pary wodnej na oknach dachowych to efekt różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem a zewnętrznym otoczeniem. To właśnie ta różnica powoduje, że para wodna skrapla się na chłodniejszej powierzchni w pomieszczeniu, czyli na szybie okna dachowego. W przypadku kondensacji pary wodnej na pakietach szybowych od wewnętrznej stronie okna należy dokładnie sprawdzić sprawność wentylacji w budynku/mieszkaniu i obecność źródeł ciepła. Gdy mówimy o parze wodnej na zewnątrz okna, to nie mamy się czego obawiać - zjawisko to nie wpływa na szczelność okna i nie jest spowodowane żadnym defektem, świadczy wręcz o bardzo dobrych właściwościach termicznych okna dachowego. Gdy wilgoć na oknach dachowych znajduje się między szybami, oznacza to niezwykle rzadką usterkę pakietu szybowego, który należy wymienić.

kondesacja

ilgoć na wewnętrznej szybie najczęściej oznacza, że żródło ogrzewania nie znajduje się we właściwym położeniu względem okna dachowego. Należy również upewnić się, że pomieszczeniu jest odpowiednia wentylacja. Skraplanie wody na oknach dachowych od wewnątrz może negatywnie wpływać na kondycję ścian, dlatego warto ograniczyć to zjawisko.

W przestrzeni między szybami (niezależnie czy mamy pakiet 2 czy 3 szybowy) nie powinno być żadnej wilgoci. W przypadku jej zauważenia prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta.

Kondensacja pary wodnej na zewnątrz okien dachowych jest całkowicie naturalna i nieszkodliwa. Dzieje się tak w wyniku obniżenia temperatury powietrza i skroplenia zawartej w nim wilgoci. Nie jest to defekt okna.

Okno dachowe Dakea zainstalowane poprawnie z zastosowaniem dedykowanego kołnierza Dakea nie ma prawa przeciekać. Dajemy na to 20 lat gwarancji. Jeśli Twoje okno przecieka, skontaktuj się z wykonawcą lub Działem Obsługi Klienta

Żeby zapobiec skraplaniu pary wodnej na oknach dachowych, należy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Zalecamy również umieszczenie grzejnika pod oknem dachowym. Zachęcamy także do zapoznania się i przestrzegania zasad użytkowania pomieszczeń, które umieszczone są w polskich normach.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.