Dumny Dekarz

Dekarzem być, czyli mistrzowska ścieżka kariery

Dekarstwo jest jednym z bardziej przyszłościowych zawodów w obecnych czasach. Fach ten oferuje gwarancję zatrudnienia oraz perspektywę bardzo dobrych zarobków. Jak podkreślają praktycy – nie bez znaczenia są również ogromna satysfakcja z realizowanych projektów i możliwość kształtowania przestrzeni obok siebie. W nie zawsze długiej perspektywie jest to także prosta droga do rozpoczęcia pracy na własny rachunek. Pomimo wielu zalet dekarstwo to specjalność niewielkiej grupy zawodowej, a chętnych do rozpoczęcia kariery wciąż brakuje. Najczęściej przytaczanym powodem tego stanu rzeczy jest skromne zaplecze edukacyjne w porównaniu do innych dziedzin, jak również brak możliwości kształcenia się w tym zawodzie na wyższych szczeblach. Jakie możliwości ma obecnie młody człowiek pragnący spróbować swoich sił w dekarstwie? Jest ich kilka.

Po pierwsze – wiedza i tytuł

System edukacji w zakresie kształcenia wykwalifikowanej kadry dekarskiej zmieni się znacząco od 1 września 2021 roku. Za sprawą działań podjętych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, dnia 27 stycznia 2021 r. przyjęto rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, które uregulowało podstawę programową dla nowego kierunku, jakim jest technik dekarstwa. Zgodnie z nowymi założeniami nauka zawodu będzie trwać pięć lat – w trybie jednolitym w technikum albo w szkole branżowej pierwszego, a następnie drugiego stopnia. Jej zwieńczeniem będzie możliwość podejścia do egzaminu dojrzałości, egzaminu kwalifikacyjnego i uzyskania tytułu zawodowego.

Nauka pod okiem mistrza

Jak wynika z relacji właścicieli firm dekarskich, w Polsce jest spora grupa osób rozpoczynających karierę w tym zawodzie od samodzielnej pracy na dachu pod okiem fachowca – starszego kolegi. Doświadczeni dekarze biorą na siebie odpowiedzialność za właściwe przyuczenie młodych ludzi do zawodu. Ich zdaniem, kilka lat praktyki na dachu, w tym rzetelnej obserwacji, otwartości na uwagi i sugestie wystarczy, aby nabyć niezbędną wiedzę do samodzielności. Uzyskane w ten sposób umiejętności można potwierdzić przystępując następnie do egzaminu na czeladnika, a po trzech kolejnych – mistrza dekarstwa. Tak wyuczony fach z pewnością zagwarantuje pracę i przyzwoite wynagrodzenie.

Szkolenia dodatkowe

Bez względu na obraną drogę, każdy dekarz powinien pamiętać o dodatkowych kursach i szkoleniach. Dotyczy to zarówno młodszych jak i starszych stażem praktyków zawodu. Postępujący rozwój nowych technologii oraz cyfryzacja wymuszają ciągłe dostosowywanie się do aktualnych realiów i wymogów rynku. Dlatego, aby zapewnić sobie konkurencyjność należy śledzić wszelkie nowości w obszarze rozwiązań budowlanych, technicznych i produktowych. Wiedzę można zdobywać na własną rękę korzystając z dobrodziejstw internetu, jak również sięgając po ofertę wyspecjalizowanych firm i instytucji szkoleniowych, które prowadzą różnorodne kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Nieocenione są także szkolenia instruktażowe regularnie organizowane przez producentów materiałów budowlanych czy narzędzi dekarskich.

Powiązane artykuły

Aktualności

Dekarstwo. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Edukacja drogą do sukcesu.

Konferencja on-line Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, 4.02.2021 czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.