Spoglądając z perspektywy ostatnich kilkudziesięciu lat, widać wyraźny powiew świeżości na rynku usług dekarskich. Postępująca rewolucja technologiczna, a także łatwiejszy dostęp do nowoczesnych narzędzi i materiałów, korzystnie wpływają na zwiększenie wydajności pracy oraz jakość świadczonych usług. Jak się jednak okazuje, w testowaniu wszelkich nowinek, niezwykle pomocne jest tradycyjne spojrzenie na sztukę – jaką jest dekarstwo.

Co nowego Panie Dekarzu?

Czasy w których dach pełnił rolę „parasola” dawno już za nami. Dziś nierzadko stanowi on integralną część budynku, w którym poza funkcją izolacyjną oraz ochronną, powinien dostarczać praktycznych rozwiązań poprawiających warunki mieszkaniowe. Nie bez znaczenia pozostaje przy tym kwestia ceny i jakości jego wykonania. Inwestorzy oczekują dobrze zrealizowanej pracy, w rozsądnym terminie oraz cenie, co przy niewystarczającej ilości doświadczonych dekarzy na rynku, staje się niezwykle trudne do osiągnięcia. Dlatego, wychodząc naprzeciw wzrastającym oczekiwaniom, producenci materiałów oraz narzędzi, stale udoskonalają swoje produkty, aby pomóc dekarzom w realizacji nawet najbardziej skomplikowanych inwestycji budowlanych.

Zmiany już widać gołym okiem, a rynek ten wciąż się rozwija. Ciężkie i niepraktyczne arkusze blach zastąpiły blachówki modułowe. Dachówki cementowe i ceramiczne stały się lżejsze i lepiej wyprofilowane, zachowując przy tym swoje najważniejsze właściwości. Okna dachowe są bardziej energooszczędne, a zarazem dekoracyjne. Z kolei nowe, udoskonalone narzędzia pomagają zastąpić deficyt ludzkich rąk przy pracy na dachu, pozwalając na szybsze i bardziej ekonomiczne jej wykonanie. A to tylko mała część tego, jak ewoluowała cała branża.

Czy „nowy” zawsze znaczy „lepszy”?

Przy poprawnej ocenie jakości nowych materiałów i narzędzi, pojawiających się na rynku, niezbędna jest gruntowna wiedza i znajomość podstaw. Ułatwia to szybkie oszacowanie, czy dany produkt znajdzie swoje zastosowanie w praktyce. Doświadczeni stażem dekarze, mają świadomość, że presja ze strony inwestorów – do stałego obniżania kosztów – ostatecznie przełoży się na niską jakość usługi. Dlatego też, obecnie zwraca się szczególną uwagę na to, aby materiały i narzędzia wykorzystywane przy realizacjach, były zawsze sprawdzone i godne polecenia. Na szczęście środowisko dekarskie, które słynie z silnego poczucia wspólnoty, chętnie dzieli się między sobą wiedzą i doświadczeniem, co wpływa korzystnie na polepszenie sytuacji w całej branży budowlanej.

Tam gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością

Młodzi dekarze, którzy dorastali w społeczeństwie bardziej otwartym, chętniej korzystają z wszelkich nowinek technologicznych. Rozumieją i „czują” postępującą cyfryzację, która ułatwia im dostęp do różnych informacji oraz bogatej oferty produktowej. Z kolei ci dekarze, którzy praktykują w zawodzie dłużej, częściej stawiają na sprawdzone rozwiązania, które stosują od lat i nierzadko są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie stanowi to jednak reguły, bowiem dzielenie się wiedzą w tym przypadku działa w obie strony i przynosi obopólne korzyści każdej z nich.

Efektem tak rozumianej współpracy międzypokoleniowej są trwałe i piękne dachy, które łączą w sobie wszystko co najlepsze z tradycji i nowoczesności.

Powiązane artykuły

Dumny Dekarz

Akcja #DumnyDekarz remedium na stereotypy budowlane

Blisko od dwóch lat, pod mecenatem Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, akcja #DumnyDekarz stawia na popularyz... czytaj więcej

Dumny Dekarz

Dekarskie firmy rodzinne i sukcesja

Zapoznając się z wydawanymi w ramach akcji #DumnyDekarz publikacjami Dekarze, mieliście okazję poznać wiele... czytaj więcej

Aktualności

Dekarstwo. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Edukacja drogą do sukcesu.

Konferencja on-line Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, 4.02.2021 czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.