Porady

Co wpływa na koszty adaptacji poddasza?

Zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu może być doskonałym sposobem na maksymalne wykorzystanie potencjału naszego domu. Jednak aby w pełni zrobić użytek z nowo zaanektowanej powierzchni, należy zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami charakterystycznymi dla poddasza – od stromo nachylonych sufitów i nietypowego układu ścian, po słabe oświetlenie i instalację okien dachowych, które dostarczą pomieszczeniu odpowiednią ilość światła, utrzymując przy tym optymalną temperaturę. Wszystko to wiąże się z określonym nakładem finansowym. Sprawdź, ile może wynieść adaptacja twojego wymarzonego poddasza.

Zacznij od projektu

Pierwszym krokiem, który należy podjąć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, jest udanie się do starostwa i zgłoszenie zmian w sposobie użytkowania lokalu. Kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu adaptacji poddasza przez profesjonalnego architekta. Taką usługę wycenia się indywidualnie, a na cenę najczęściej wpływa powierzchnia poddasza.

 

Określ zakres prac

Kluczowa na tym etapie jest ocena stanu elementów konstrukcyjnych oraz koncentracja na kilku z nich: stropie, dachu, ściance kolankowej, instalacji, podłogach i oknach.

Strop

Kwestia wytrzymałości stropu jest o tyle ważna, że proces przekształcania poddasza na powierzchnię użytkową może go dodatkowo obciążyć.
Jeśli w trakcie weryfikacji okaże się, że strop wymaga dodatkowych wzmocnień, musimy przygotować się na wyższe koszty.Ścianka kolankowa

W większości przypadków ścianki kolankowe są nieocieplone, wiec powinniśy uwzglednić w kosztorysie ich docieplenie.

W przypadku zbyt niskiej ścianki kolankowej, istnieje opcja na podniesienie jej. Ten proces wymaga jednak zdjęcia i położenia nowego dachu, co radykalnie zwiększa koszty. Potraktujmy to zatem jako ostateczność.

Dach

Po wzmocnieniu stropu powinniśmy ocieplić dach. Wcześniej jednak musimy upewnić się, co do szczelności pokrycia, to znaczy sprawdzić jakość pokrycia, wszystkich obróbek, nie zapominujac zwłaszcza o tych przy kominach.
Koszt takiego przedsięwzięcia zależy od dobranych przez nas materiałów oraz całkowitej powierzchni dachu.Instalacja

Doprowadzenie na poddasze instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej jest niezbędne do prawidłowego korzystania z przestrzeni, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Cena instalacji to wypadkowa robocizny i materiałow. Podobnie jest w przypadku remontu podłogi.

Okna

Bardzo ważnym etapem adaptacji poddasza jest montaż okien. Okna dachowe powiększą optycznie przestrzeń, rozjaśnią ją i zapewniają dostęp swieżego powietrza z zewnątrz. Z punktu widzenia oszczędności energetycznej najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie nowej wnęki okiennej i wstawienie wysokiej klasy okien dachowych.

Okna marki Dakea to okna o doskonałych parametrach technicznych oraz o bezkonkurencyjnym stosunku jakosci do ceny. Sprawdzą się na każym poddaszu. Będę pasować do różnego typu pomieszczeń: od sypialni, przez pokój dzienny, po łazienkę i kuchnię.

Posiadają niską wartość współczynnika przenikania ciepła (zwłaszcza Ultima Energy), co pozwala zachować w pomieszczeniu optymalną temperaturę zarówno przy niekorzystnych warunkach na zewnątrz oraz w okresach letnich upałów. Wykonane są z drewna lub PVC (spolimeryzowany chlorek winylu), surowca o wyjątkowo wysokiej wytrzymałości i odporności.

Wszystkie okna w ofercie Dakea to gwarancja komfortu użytkowania poddasza na lata. Więcej o właściwościach tych okien oraz o ich cenach można przeczytac w sekcji Okna dachowe.

Na stronie znajdziesz ponadto Konfigurator okien dachowych. Pomoże Ci dobrać okna odpowiednie do Twoich potrzeb.

Ostanie szlify

Detale są ważne. W przypadku okien wystarczy, że zamontujesz rolety zewnętrzne/wewnętrzne lub markizy, a ilość wpadających promieni słonecznych do pomieszczenia będzie kontrolowana.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.