Porady

Jak prawidłowo wykonać obróbkę okna dachowego?

Obróbka okna dachowego jest koniecznością nie tylko ze względów estetycznych. Poprawne wykończenie wnęki okiennej ma bowiem istotny wpływ na żywotność okna, a także decyduje o termoizolacyjności okna połaciowego. Zła obróbka okien dachowych może też skutkować innymi poważnymi problemami. Jak więc powinna wyglądać prawidłowa obróbka okna dachowego i o czym należy pamiętać podczas zabudowy okna na poddaszu?

Obróbka okien dachowych – od czego zacząć?

Obróbka okna dachowego może być wykonana na dwa sposoby. Wykończenie wnęki okiennej może być przeprowadzone przy użyciu płyt kartonowo gipsowych bądź gotowych szpalet wykonanych z tworzywa sztucznego (zwykle PCV) lub drewna. Obróbka okien dachowych z wykorzystaniem tych ostatnich jest postrzegana jako nieco łatwiejsza i z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem dla osób mniej doświadczonych w wymagających dużej precyzji i biegłości pracach z użyciem płyt kartonowo gipsowych. Pierwszym więc krokiem, od którego należy rozpocząć wykończenie wnęki okiennej, jest wybór dotyczący metody działania. Bez względu na to, którą metodą wykonana będzie obróbka okien dachowych, zawsze należy przed jej rozpoczęciem zadbać o prawidłowe uszczelnienie okna od wewnątrz i od zewnątrz, by chronić poddasze przed wilgocią, chłodnym powietrzem i wiatrem. Użyć należy do tego folii paroizolacyjnej i np. wełny mineralnej lub wykorzystać dedykowany kołnierz montażowy. Jako specjaliści zawsze zalecamy korzystanie z precyzyjnie dopasowanych do okna systemowych kołnierzy uszczelniających i ocieplających, ponieważ gwarantują one perfekcyjną szczelność konstrukcji i przyspieszają prace montażowe. Obróbka okna dachowego nie może też obejść się bez projektu obudowy – należy wyznaczyć miejsca montażu płyt, ustalić ich wielkość, miejsca łączenia, przyciąć je do wymaganych rozmiarów, przygotować i zamocować stelaż pod płyty.

Prawidłowa obróbka okna dachowego – o czym koniecznie trzeba pamiętać?

Obróbka wnęki okiennej powinna gwarantować poprawny maksymalne doświetlenie wnętrza, a także zapewniać swobodny ruch powietrza w okolicy okna. Bardzo ważnym w związku z powyższym jest kształt wnęki okiennej – dolna jej część powinna być prostopadła do podłogi, a górna – równoległa. Boki wnęki okiennej kształtuje się zwykle prostopadle w stosunku do płaszczyzny okna. Dozwolone, choć nie zawsze zalecane, jest formowanie boków wnęki pod skosem, rozszerzając ją, by wpuszczała więcej światła. Obróbka okien dachowych płytami kartonowo gipsowymi powinna też przebiegać w określonej kolejności, co zapewni konstrukcji większą stabilność. Montaż płyt powinno się rozpocząć od nadproża, następnie umocować powierzchnie boczne, a na koniec zająć się przytwierdzeniem dolnej krawędzi zabudowy. Płyty należy mocować do stelaża wkrętami. Ukończoną konstrukcję należy zagruntować i zaszpachlować, a miejsca łączenia płyt wzmocnić, stosując narożniki aluminiowe. Wnękę okienną malujemy w jasnych kolorach, by jej powierzchnie odbijały światło i wspomagały doświetlenie wnętrza. Obróbka okna dachowego przy użyciu szpalety zawsze powinna być z kolei poprowadzona w zgodzie z instrukcją załączoną do gotowej obudowy.

Dlaczego poprawna obróbka okna dachowego ma tak duże znaczenie?

Prawidłowa obróbka okien dachowych może mieć wpływ nie tylko na komfort termiczny w pomieszczeniu, które doświetlają, ale też pozwala uniknąć wielu problemów związanych z ich użytkowaniem. Niezgodna z zaleceniami obróbka okna dachowego skutkować może trudnościami przy otwieraniu okna, negatywnie wpływać na poziom oświetlenia wnętrza i zakłócać cyrkulację powietrza, co z kolei może wywołać pojawienie się wilgoci, grzybów i pleśni. Niestaranne wykończenie wnęki okiennej z pewnością nie dodaje też wnętrzu uroku, a wszelkie błędy związane z uszczelnieniem okna w dachu mogą szybko zakończyć się przeciekiem, zniszczeniem okna, zalaniem ściany, podłogi i sprzętów.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.