Porady

Jak wyposażyć okno dachowe w sterowanie elektryczne?

Okna dachowe elektryczne oraz automatycznie sterowane rolety zewnętrzne solarne to jedne z najnowszych rozwiązań dostępnych w naszej ofercie. Ich montaż zapewnia najwyższy możliwy poziom komfortu obsługi okien połaciowych. Elektryczne otwieranie okien jest też najlepszym sposobem na uniknięcie problemów związanych z obsługą okien zamontowanych w trudnodostępnych miejscach. Jak w praktyce zainstalować okna dachowe otwierane elektrycznie i co warto wiedzieć o tego rodzaju rozwiązaniach?

Jakie zalety mają okna dachowe otwierane elektrycznie?

Elektryczne otwieranie okien to przede wszystkim wygoda. Jeśli użytkownik poddasza chce wpuścić do wnętrza świeże powietrze lub szybko zamknąć okno w niepogodę, nie musi fatygować się do okna ani odrywać się od innych zajęć. Okna dachowe elektryczne albo samoczynnie zamkną się w przypadku wykrycia opadu przez czujniki współpracujące z mechanizmem otwierającym skrzydło okienne, albo zareagują na komendę wydaną za pośrednictwem aplikacji, jeśli okno zintegrowane jest z systemem zautomatyzowanego, „inteligentnego domu” io-homecontrol® Somfy. Połączone z centralą Somfy TaHoma®switch okno dachowe sterowane elektrycznie może ponadto otwierać się i zamykać według zaplanowanych wcześniej scenariuszy, by regularnie wentylować poddasze, a także wpuszczać więcej lub mniej słońca w przypadku gdy współpracuje z nim włączona do systemu sterowana automatycznie roleta zewnętrzna solarna SSR.

Elektryczne otwieranie okien i rolet do okien dachowych użytkownikom poddasza zapewniają w ten sposób nie tylko kontrolę nad obiegiem i jakością powietrza, ale też możliwość stałego regulowania temperatury w pomieszczeniach pod dachem. Wpływa to wprost na komfort użytkowania pomieszczeń na poddaszu, komfort termiczny w nich panujący, ale też na wysokość opłat za klimatyzację czy ogrzewanie. Wyposażone w roletę zewnętrzną SSR okno dachowe otwierane elektrycznie oznacza też wygodniejszą kontrolę nad prywatnością i bezpieczeństwem w domu. Elektryczne otwieranie okien dachowych i ich zamykanie przy zastosowaniu sensorów wykrywania opadów to ponadto dodatkowa gwarancja, że żaden sprzęt lub mebel nie ucierpi podczas nagłej ulewy czy śnieżycy.

Jakie komponenty zapewniają wygodne elektryczne otwieranie okien?

Każde okno dachowe w ofercie Dakea może być sterowane elektrycznie poprzez montaż elektrycznego otwieracza do okna dachowego Dakea AMC 100. Okno dachowe otwierane elektrycznie wyposażone w otwieracz AMC otwiera się i zamyka poprzez naciśnięcie przycisku w zdalnym pilocie. Okno wyposażone w otwieracz AMC zamyka się automatycznie gdy dołączony do niego czujnik deszczu wykryje opad. Bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają również sterować poziomem doświetlenia pomieszczeń i panującą w nich temperaturą, wymagają dodatkowo zainstalowania automatycznie sterowanej rolety zewnętrznej, która w razie potrzeby zasłoni szybę oraz zablokuje dostęp światłu i promieniom słonecznym. Zarówno elektryczny otwieracz do okien dachowych Dakea AMC 100, jak i oferowana przez nas zewnętrzna roleta solarna Dakea SSR, mogą być zintegrowane ze stworzonym przez firmę Somfy systemem „inteligentnego domu”, który wymaga zastosowania wspomnianej centrali Somfy TaHoma®switch umożliwiającej automatyczne otwieranie okien według ustalonych wcześniej preferencji, np. o określonej porze dnia, wraz z nadejściem zmroku czy wschodem słońca itp. Połączone z sobą dają możliwość pełnego kontrolowania okien dachowych i rolet w różnych sytuacjach i celach, a także umożliwiają planowanie sposobu korzystania z okien np. w celu wsparcia cyrkulacji i wymiany powietrza czy regulowania poziomu wilgotności w domu.

Okno dachowe sterowane elektrycznie w systemach inteligentnych domów

Okna dachowe otwierane elektrycznie bardzo często stanowią jeden z elementów zautomatyzowanych systemów zarządzania budynkiem, tj. popularnych smart home czy inteligentnych domów. Elektryczne otwieranie okien dachowych jest w tego rodzaju systemach tak częste przede wszystkim dlatego, że automatyzacja procesu zamykania okien zapewnia mieszkańcom domu wiele różnych korzyści w kontekście wygody korzystania z budynku i panujących w nim warunków termicznych czy oświetleniowych.

Okno dachowe otwierane elektrycznie jest też w inteligentnych domach zwykle częścią zautomatyzowanych systemów antywłamaniowych, przeciwpożarowych, wentylacyjnych oraz różnorodnych modułów oszczędzania energii w domu. Więcej na temat wszystkich korzyści oraz wygody zastosowania rozwiązań Somfy dla okien dachowych Dakea pisaliśmy w artykule poradnikowym: Dakea i Somfy – razem dla komfortu na poddaszu. Zachęcamy do jego lektury.

okno dachowe sterowane elektrycznie

Jak zamontować okna dachowe elektryczne?

W ofercie marki Dakea dostępne jest okno dachowe przeznaczone do dachów płaskich FRE, które wyposażone w wbudowany otwieracz AMC, co umożliwia jego automatyczne sterowanie. Dodatkowo, oferta obejmuje osobne rolety solarne – FSA, przeznaczone specjalnie do okien dachowych do dachów płaskich. Dla pozostałych typów okien zalecane jest dokupienie otwieracza AMC.

Składający się z silniczka oraz wszystkich niezbędnych przyłączeń otwieracz montuje się do dolnej części ramy okna przy pomocy dołączonych do zestawu zakupowego uchwytów montażowych. Okna dachowe elektryczne można następnie (i warto) wyposażyć również w zasilaną energią słoneczną zewnętrzną roletę solarną SSR przeznaczoną do okien dachowych połaciowych lub roletę solarną FSA do okien do dachów płaskich . Roleta solarna SSR to podobnie jak otwieracz AMC 100 rozwiązanie gotowe do użycia, które nie wymaga wykonania żadnych dodatkowych czynności do uruchomienia – roleta jest fabrycznie sparowana z pilotem ściennym opartym na systemie io-homecontrol®, który może obsługiwać nawet do 200 rolet zamontowanych w oknach budynku. Jej montaż sprowadza się do zamocowania do ramy okna dachowego przy pomocy wkrętów prowadnic oraz kasety przytwierdzanej do górnej części okna. Aby w pełni wykorzystać możliwości, które zapewnia elektryczne otwieranie okien, warto na koniec sparować pracę wspomnianych urządzeń poprzez system komunikacji bezprzewodowej io-homecontrol® z centralą Somfy TaHoma®switch.

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.