Porady

Nagrzewanie się poddasza – co zrobić?

Upał potrafi dać się we znaki nawet najbardziej zagorzałym miłośnikom wysokich temperatur. Szczególnie dotkliwy potrafi być na poddaszach, które ze względu na bezpośrednie położenie tuż pod dachem są wyjątkowo podatne na akumulację i utrzymywanie ciepła. Odpowiednia izolacja i dobrze dopasowane nowoczesne okna dachowe to najlepszy sposób, aby zminimalizować nagrzewanie się poddasza oraz zapewnić sobie komfort termiczny i optymalne warunki do funkcjonowania. Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego poddasze tak szybko się nagrzewa?

Skuteczne przeciwdziałanie wysokim temperaturom na poddaszu warto rozpocząć od zrozumienia, skąd bierze się ten problem.
Często pomimo bardzo dobrej izolacji dachu, zapomina się o innych kluczowych kwestiach, takich jak wydajna wentylacja, czy też podstawowa zasada termodynamiki, zgodnie z którą ciepłe powietrze unosi się ku górze, przez co strych staje się ostatnim przystankiem wędrówki i gromadzenia się ciepła w budynku.
Nagrzewaniu się poddasza sprzyja również specyficzne umiejscowienie okien dachowych, które sprawia, że promienie słoneczne dostają się do wnętrza przez wiele godzin w ciągu dnia.

Stopień izolacji w nowoczesnych oknach dachowych

Jednym ze skutecznych sposobów na zwalczenie kłopotu nagrzewającego się poddasza, jest położenie wełny mineralnej lub zainstalowanie folii pod płytą k-g, która odbija prominiowanie cieplne. Duże znaczenie mają także okna dachowe, ich parametry i umiejscowienie.

Jedną z najważniejszych cech proponowanych przez nas okien jest bardzo dobra izolacyjność termiczna, która zapewnia pełen komfort cieplny zarówno latem, jak i zimą. Model okien dachowych Dakea Better Energy o dwukomorowej konstrukcji z wypełnieniem w postaci gazu Argon pozwala znacząco ograniczyć ciepło, przedostające się latem do domu. Okna dachowe Dakea Better Safe PCV są z kolei doskonałym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń o dużym stopniu wilgotności, jak kuchnia i łazienka.

Gwarancję doskonałej izolacji zapewniają zaś trzyszybowe okna dachowe z kolekcji Ultima Energy, które ze względu na trzy niskoemisyjne powłoki oraz zastosowanie wypełnienia komór międzyszybowych Kryptonem, skutecznie odbijają ciepło latem i zapewniają przyjemną temperaturę zimą.

nagrzewanie poddasza

Prawidłowa wentylacja poddasza w walce z upałem

Słaba wentylacja poddasza to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na gromadzenie się gorącego powietrza w pomieszczeniu. Ograniczony wywiew nie tylko negatywnie wpływa na komfort domowników, ale także odbija się na kondycji okien, w tym głównie drewnianych. I choć okna dachowe samodzielnie nie są w stanie zapewnić idealnej wentylacji, stanowią jednak ważny element całego systemu wentylacyjnego. Dostarczają one świeże powietrze z zewnątrz, które następnie wydostaje się z pomieszczenia za pomocą kratki wentylacyjnej umieszczonej w kominie, co nosi nazwę wentylacji grawitacyjnej.
Za przykład posłużyć mogą okna dachowe Dakea Good Energy wyposażone w funkcje centralnej osi obrotu okna i dwóch pozycji mikrouchyłu w klamce. Na uwagę zasługuje również model Dakea Better Safe, który oprócz klamki z dwoma pozycjami blokowania wyposażony jest w specjalny nawiewnik, dzięki czemu okna te umożliwiają lepszy i łatwiejszy w kontroli poziom dodatkowej wentylacji poddasza.
W budynkach niskoenergetycznych i pasywnych używa się jednak wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji. Wówczas nie zaleca się uchylania lub rozszczelniania okien, ani używania nawiewników w oknach.

poddasze nagrzewanie

Sposób na upał na poddaszu - rolety zewnętrzne i markizy

Trudno o lepsze dopełnienie wspomnianych sposobów na nagrzewanie się poddasza niż akcesoria do okien dachowych, stworzonych z myślą o zapewnieniu komfortu cieplnego. Niezwykle skutecznym dodatkiem jest markiza termoizolacyjna, która zarówno chroni przed upałem, jak i pozwala zachować optymalną widoczność. Wykonana z półprzezroczystej siatki z włókna szklanego pokrytej PCV, zatrzymuje aż 80% promieni słonecznych, rozpraszając je i zapobiegając przegrzaniu wnętrza. Jest odporna na wpływ czynników zewnętrznych, niezwykle łatwa w montażu, skutecznie hamuje przepływ gorąca, a przy tym nie ogranicza widoku.

Alternatywnym rozwiązaniem jest solarna roleta zewnętrzna o wyjątkowych właściwościach. Jest to wysokiej klasy, innowacyjna i ekologiczna propozycja kompatybilna z systemem SOMFY TaHoma, która funkcjonuje, wykorzystując energię słoneczną, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska naturalnego. W zależności od danego pakietu szybowego w oknach pozwala uzyskać aż do 16% większą izolację termiczną w pomieszczeniu, znacząco redukując przy tym hałas dochodzący z zewnątrz. Zapewnia nie tylko komfort termiczny, ale także pozwala ograniczyć ilość światła w pomieszczeniu.

Wymienione powyżej metody to skuteczne i sprawdzone sposoby na nagrzewanie się poddasza. Pozwolą one uzyskać w pełni komfortową i wygodną przestrzeń do życia, zapewniając optymalną temperaturę wnętrza zarówno podczas upalnego lata, jak i chłodnych zimowych wieczorów.

nagrzane poddasze

Powiązane artykuły

Porady adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na przestrzeń użytkową - aranżacja i dobór okien

Projekty domów i mieszkań z użytkowym poddaszem od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. czytaj więcej

Porady

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Energooszczędność to jeden z najważniejszych trendów w budownictwie ostatnich lat. Oszczędność energii ma p... czytaj więcej

Porady okna dachowe na poddaszu

Okna dachowe na poddaszu - jak skutecznie zadbać o doświetlenie poddasza

Doświetlenie poddasza to jeden z najważniejszych elementów adaptacji tego pomieszczenia do celów użytkowych... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.