Porady

Adaptacja poddasza na przestrzeń użytkową – aranżacja i dobór okien

Projekty domów i mieszkań z użytkowym poddaszem od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Obecne rozwiązania okienne gwarantują zarówno doskonałą termoizolację, jak i dostęp do światła dziennego i design, co niegdyś stanowiło główną obawę przed adaptacją loftu na przestrzeń mieszkalną. Dzisiaj na szczęście nie jest to już żadnym problemem i możliwe są wyjątkowe i funkcjonalne aranżacje poddasza.

Adaptacja poddasza - na co zwrócić uwagę?

Największym walorem poddasza jest jego nietypowość, która powstaje przez układ ścian i skosów. Jednocześnie to, co wpływa na efektywność aranżacji, może przysporzyć nie lada problemów. Celem adaptacji takiej przestrzeni jest przede wszystkim jej funkcjonalność, więc przy tworzeniu projektu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  1.  1. Schody - te prowadzące na poddasze muszą być bezpieczne dla domowników. Powinny ułatwiać wchodzenie i schodzenie, nie narażając głowy na uderzenie. Warto też je odpowiednio oświetlić.
  2. 2. Wentylacja - wymiana powietrza w pomieszczeniu stanowi jeden z podstawowych elementów wykończenia. Nowoczesne okna dachowe Dakea wyposażone są w specjalny system wentylacyjny, który gwarantuje komfort i bezpieczeństwo domowników.
  3. 3. Ogrzewanie - doskonała termoizolacja w oknach dachowych Dakea to rozwiązanie głównego kłopotu, z którym kojarzyły się niegdyś strychy. Dzięki nowoczesnej technologii obecnie zapewniają one jednak komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem.
  4. 4. Okna - dobór okien na poddaszu jest kluczowy. Najlepiej sprawdzą się w tej roli okna dachowe lub kolankowe, które oprócz dostarczania światła same w sobie stanowią wyjątkową dekorację. Niezbędnym akcesorium dodatkowym są w tym wypadku dopasowane rolety dachowe.

adaptacja poddasza

Dobór okien na poddasze - okna kolankowe czy dachowe?

Najważniejszą kwestią podejmowaną przy aranżacji poddasza użytkowego jest rozmieszczenie i rodzaj źródła światła dziennego. Charakterystyczne dla tej przestrzeni skosy sprawiają, że do wyboru są dwa rodzaje okien. Pierwszy z nich to klasyczne okna dachowe, montowane na jego połaci. Ich dopasowany rozmiar i rozmieszczenie gwarantują dużą ilość naturalnego światła, a tym samym komfort i wygodę w codziennym użytkowaniu.

Alternatywnym rozwiązaniem są okna kolankowe, dostępne również w naszej ofercie. Ten szczególny model łączy w sobie okna pionowe, umieszczone klasycznie w ścianie, przechodząc od razu do okien dachowych. Szczególna budowa jest zarówno wyjątkowo funkcjonalna, dostarczając nawet dwa razy więcej światła w pomieszczeniu, ale także wyróżnia się niebanalnym, nowoczesnym i niezwykle estetycznym designem. Naszą propozycją są okna kolankowe Dakea Vertica Energy z trzyszybowym pakietem dwukomorowym. Podobnie jak inne nasze produkty, zapewniają one idealną izolację termiczną, powodując mniejszą utratę ciepła zimą oraz redukcję gorąca latem. Są wydajne energetycznie (U(w) = 1,1 [W/m2K]), posiadają powłoki niskoemisyjne i laminowaną szybę wewnętrzną. Instalowane są pionowo podobnie do standardowych okien, ale ich atutem jest to, że można je połączyć z oknami połaciowymi. Rewelacyjnie sprawdzą się w różnego rodzaju pomieszczeniach, stając się jednym z najważniejszych punktów aranżacji poddasza.

poddasze adaptacja

Potencjał dobrze zaplanowanej przestrzeni

Planowanie zagospodarowania poddasza użytkowego pozwala nam wykazać się kreatywnością. Ze stosunkowo niewielkiego metrażu możemy wyczarować naprawdę ciekawą przestrzeń. Okna dachowe Dakea pozwalają cieszyć się doskonałym komfortem cieplnym o wysokich parametrach termoizolacyjności, tworząc przyjazną przestrzeń do życia zarówno zimą, jak i latem. Decydując się na okna kolankowe, oprócz funkcjonalności, zyskujemy również niezwykle nowoczesną przestrzeń, która pozostawia ogromne pole do popisu w zakresie urządzania.Dobry projekt aranżacji poddasza pozwala na zagospodarowanie go właściwie w dowolny sposób, pod warunkiem zastosowania się do kilku wskazówek. Jedną z nich jest wykorzystanie każdego elementu wolnej przestrzeni, nie traktując charakterystycznych skosów, jako przeszkody w planowaniu aranżacji, tylko elementu dekoracyjnego o dużym potencjale. W ofertach producentów dostępnych jest całe mnóstwo niższych mebli, które rewelacyjnie wpisują się w kompozycję poddasza i pozwolą zagospodarować każdy skrawek miejsca.

Przestrzeń poddasza świetnie sprawdzi się zarówno jako salon, sypialnia, jak i pokój dziecięcy. Każde z pomieszczeń rządzi się nieco innymi prawami, w dużej mierze zależy również od indywidualnych preferencji.
Bez względu na gusta pewnym jest jednak, że jednym z najważniejszych elementów aranżacji poddasza są okna: kolankowe lub dachowe. Zapewnią dopływ światła, poprawią estetykę pomieszczenia ale również dzięki dodatkowym funkcjonalnościom jak np. redukcja hałasu w modelach okien z serii Ultima z systemem Noise Block pozwolą na maksimum komfortu domowników.

Uzupełniającym i bardzo przydatnym akcesorium są dopasowane rolety, które w sypialni pozwolą na spokojny sen bez względu na porę dnia czy warunki na zewnątrz, a w pokoju dziennym pomogą stworzyć kameralną atmosferę.

Single large sized roof window

Powiązane artykuły

Porady Converting a loft

Co wpływa na koszty adaptacji poddasza?

Zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu może być doskonałym sposobem na maksymalne wy... czytaj więcej

Porady okna dachowe na poddaszu

Okna dachowe na poddaszu - jak skutecznie zadbać o doświetlenie poddasza

Doświetlenie poddasza to jeden z najważniejszych elementów adaptacji tego pomieszczenia do celów użytkowych... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.