Porady

Wpływ okien dachowych na energooszczędność poddasza

Mieszkania na strychu i domy z poddaszem to w Polsce nadal wdzięczny temat do dyskusji na szeroko pojęte kwestie adaptacyjne, aranżacyjne oraz ekologiczne. Przestrzeń ta jest wymagająca i stanowi wyzwanie dla architekta, jednak odpowiednio zaprojektowana pozwoli nam cieszyć się zarówno z walorów estetycznych, jak i użytkowych.

Efektywność energetyczna jako wynik zmiany jakościowej w branży budowlanej

Branża budowlana, podobnie jak inne sektory gospodarki, stoi w obliczu wyzwań wynikających z kurczących się w zastraszającym tempie globalnych z

asobów energii. Coraz częściej celem remontu mieszkania lub budowy domu jest realizacja założeń strategii przyjaznej środowisku, pozwalającej oszczędniej i wydajniej gospodarować energią.

Czym jest właściwie efektywność energetyczna? Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 roku pojęcie to oznacza “stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne lub instalację, albo w wyniku wykonywanej usługi niezbędnej do uzyskania tego efektu”. Definicja efektywności odnosi się zatem do szeregu działań, których prymarnym celem jest uzyskanie określonego progu zużycia energii w stosunku do obniżenia kosztów eksploatacyjnych – ma być ekologicznie, wydajnie i oszczędnie.

W przypadku branży budowlanej efektywność energetyczną realizuje się na poziomie wentylacji i izolacji, czyli pasywnego ogrzewania i chłodzenia, zabezpieczenia ścian i dachu oraz instalacji potrójnych szyb w oknach.

energooszczędne okna dachowe do pokoju dla dziecka

Efektywność energetyczna w produkcji okien dachowych

Mając na uwadze aspekt ekologiczny (ang. eco-friendly), sektor budowlany podjął się zmian również w przypadku produkcji okien, w tym okien dachowych. Wprowadzono innowacyjne rozwiązania, zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Powiązane jest to w dużej mierze ze wzrostem świadomości – firmy chcą projektować okna dachowe, których produkcja nie szkodzi planecie. Dzięki takim ofertom również konsumenci mają szansę dopasować się do pozytywnych zmian.

Produkcja okien dachowych DAKEA i jej wpływ na środowisko

Firma DAKEA od dawna dba o najwyższe standardy w produkcji okien dachowych. Ważną kwestią w ramach realizowania tzw. dobrych praktyk jest przede wszystkim równowaga produkcyjna i zmniejszenie śladu węglowego. Co to oznacza?

    • Do produkcji okien używa się drewna z lasów z certyfikatem FSC (FSC to międzynarodowa organizacja not-for-profit, wyznaczająca standardy odpowiedzialnej gospodarki leśnej w aspekcie społecznym, ekonomicznych i ekologicznym; jej logo daje pewność, że pozyskane drewno pochodzi z wiarygodnych źródeł i spełnia normy zrównoważonego łańcucha dostaw).
    • Drewno malowane jest lakierem na bazie wody.
    • Firma konsekwentnie redukuje zużycie plastiku, a produkty pakowane są w pudełka kartonowe.
    • Ciepła woda oraz ogrzewanie w siedzibie firmy DAKEA pochodzą z wtórnego wykorzystania odpadów drewnianych.

 

Energooszczędne okna dachowe na poddasze

okna dachowe energooszczędneJeśli masz w planach remont lub budowę domu, która uwzględnia adaptację poddasza, i chcesz przy tym zminimalizować koszty zużycia energii, to idealnym rozwiązaniem będzie wybór energooszczędnych okien dachowych.

Specjaliści z branży budowlanej podkreślają, że na zakupie okien nie ma sensu oszczędzać. Wynika to z bardzo prostego faktu: najwięcej ciepła – ok. 20 – 40% – wydostaje się z budynku właśnie przez okna. Dlatego tak ważne jest, aby okna, które zamontujemy na naszym poddaszu, posiadały odpowiednie parametry termiczne.

Okna dachowe stanowią doskonałą izolację, o ile spełniają kilka warunków:

  • posiadają odpowiedni współczynnik przenikania ciepła całego okna oznaczony literami U(w) (im niższy współczynnik, tym bardziej szczelne okno),
  • posiadają wysoką klasę przenikalności powietrza (Class 4).

W przypadku okien dachowych DAKEA można z pełną odpowiedzialnością zapewnić, że okna te spełniają wszystkie powyższe kryteria – prawidłowo izolują i wentylują pomieszczenie zarówno
w okresie grzewczym, jak i podczas nieznośnych upałów.

Okna dachowe – specyfikacja

Aby zapewnić najlepszą termoizolacyjność na poddaszu, do produkcji okien wykorzystuje się trzyszybowe pakiety izolacyjne i wypełnia je argonem lub kryptonem. W pakietach tych zastosowanie znajdują również powłoki niskoemisyjne, których zadaniem jest zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu zimą i blokowanie ciepła zewnętrznego latem.

Inwestycja w energooszczędne rozwiązania dla naszego poddasza, to nie tylko hołdowanie kwestiom ekologicznym, ale też obniżone rachunki za ogrzewanie i klimatyzację, które dla wielu z nas są kluczowe.

Powiązane artykuły

Porady okna dachowe zgłoszenie pozwolenie

Montaż okien dachowych pozwolenie czy zgłoszenie?

Adaptacja poddasza czy remont dachu to prace, podczas których często decydujemy się na wymianę... czytaj więcej

Porady okna dachowe na poddaszu

Okna dachowe na poddaszu - jak skutecznie zadbać o doświetlenie poddasza

Doświetlenie poddasza to jeden z najważniejszych elementów adaptacji tego pomieszczenia do celów użytkowych... czytaj więcej

Porady rozmieszczenie okien dachowych

Jak funkcjonalnie zaplanować rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu?

Dzięki szerokiej ofercie okien połaciowych stworzenie przytulnego i jasnego poddasza nie jest już trudne, s... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.